Despre examenul cat. D

Se putea da doar D sau doar C și atunci
Întrebările s-au combinat din cauza de lipsa informații clare și așa am ajuns sa includ tot ce am găsit, poate chiar și întrebări de C
Dar mai bine așa decât cu lipsuri

Nu știu ce să zic despre modificarea RND, nu am mai pus mâna pe noul regulament :)

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
timberland: Intrebarile din chestionarul Conducere/Manevra aferente clasei "D" sunt cele cu 3 variante de raspuns. Celelalte sunt pt clasa "C". Seba a precizat ca la mom. in care le-a conceput, el nu a facut decat sa preia intrebarile de pe site-ul ANR de la conducere/manevra, asa cum erau ele amestecate la mom respectiv. Atunci nu puteai da examen pt "C" daca nu aveai deja "D"-ul, iar examinarea propriu zisa insemna exclusiv cateva intrebari din COLREG. Intre timp, examenul pt clasa "C" include nu doar COLREG-ul, ci si Conducere/Manevra, cu intrebari specifice, inclusiv cele legate de balizajul si semnalele din Portul CT si Mangalia. Dar nu-i rau sa le stii :)
Si daca tot ai intrebat de examenul pt D, vezi la chestionarele lui Sebba legate exclusiv de RND, vei gasi intrebari despre semnalele navelor/convoaielor care transporta materiale inflamabile/periculoase/explozibile care, conf noului RND, nu mai sunt actuale(la semnale ma refer). Acum nu mai exista semnale luminoase culoarea rosie in pupa, sau conuri rosii cu varful in jos, ci sunt doar albastre, un con, doua sau trei fct de natura incarcaturii periculoase pe care o transporta. Daca exersezi pe chestionarele alea, ele au setat rasunsul corect ca fiind lumina rosie in pupa, sau con rosu la catargul prova etc Deci nu mai e valabil. Acum e cu lumina albastra in pupa si con albastru la catargul prova. Testul cu intrebari combinate facut de Sebba, asa cum se cere la examinare in prezent, parca nu mai are intrebarile alea vechi cu conuri rosii si lumina rosie in pupa.
Acuma o sa vad in 24 la examen cum va fi , desi eu n-am auzit pe nimeni sa pice testul 😆.. daca il pic 5 cai scrie pe mine😂😂

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Stie cineva sa-mi spuna daca pt a adauga o alta clasa pe actualul certificat cond ambarc, trebuie platita eliberarea unui alt act ? Vreau sa ma inscriu la sf lunii si pt clasa C, dar n-as mai vrea sa platesc inca o data taxa de eliberare CCA. Multumesc!
 
Daca ti s-a eliberat deja certificatul pe care scrie D, va trebui sa mai platesti odata certificatul nou, pe care va scrie D si C. Cel putin asa era acum 2-3 ani.
Oricum, informatia asta ti se va comunica si de catre ANR, si daca e asa cum am scris, te rugam sa ne confirmi si noua pe forum, ca sa stie lumea la ce sa se astepte.
 
Inca nu mi s-a eliberat certificatul. O sa va tin la curent, dar cred ca pana la sf lunii cand intentionez sa ma inscriu si pt C, o sa primesc certificatul ala. Cineva de la Capitania GR mi-a spus ca "actul doveditor"(asa s-a exprimat) pt a ma putea inscrie si pt C este permisul insusi. Deci sigur trebuie sa platesc de doua ori...
 
Inca nu mi s-a eliberat certificatul. O sa va tin la curent, dar cred ca pana la sf lunii cand intentionez sa ma inscriu si pt C, o sa primesc certificatul ala. Cineva de la Capitania GR mi-a spus ca "actul doveditor"(asa s-a exprimat) pt a ma putea inscrie si pt C este permisul insusi. Deci sigur trebuie sa platesc de doua ori...
Ce aberatie..pai daca la ei ai dat examen ce ''act doveditor'' le mai trebuie?? Nu ti-au eliberat o dovada ca la permisele auto?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Mai demult plateai 50 de lei pentru "plastic" doar daca luai examenul, nu stiu daca si azi e asa.
Cred ca daca n-ai platit inca acei 50 de lei (sau cat e acum), poti sa incerci sa dai intai examen pentru C, urmand sa platesti o singura data pentru plastic. Eu in locul tau chiar as insista pe directia asta.
Intr-adevar e magarie treaba asta cu platitul de 2 ori pentru plastic, dar pentru ei e justificat, e un mod de a scoate bani in plus de la barcagii.
 
Cred intr-adevar ca sunt in urma tare cu preturile, fiindca atunci cand am dat eu prima oara de permis de barca, prim ministru era Petre Roman :).
 
Am intrebat colegii care au dat examen in Galati pe 13 februarie, si costul actual al plasticului e de 58 de lei.
 
Asa e Vali, 58 RON permisul si 500 RON taxa de examinare. Ceea ce i-ai recomandat lui Timberland sa faca, anume sa se inscrie mai intai pt C si apoi pt D, se poate face doar daca ai curs pt C. Eu m-am inscris doar la cursul pt clasa D, prin urmare nu am putut da si C-ul in aceeasi sesiune, chiar daca examenul pt C a fost ulterior celui pt D (la vreo ora distanta). Dar chiar daca am promovat, mi s-a spus ca ma pot inscrie pt C in doua feluri : am deja permisul clasa D (in mod fizic) eliberat sau am absolvit un curs pt clasa C. Eu nu am avut bani sa ma inscriu la doua cursuri, de aceea am sa astept alta sesiune si pt C. Iar pt Timberland : nu am nicio dovada ca am promovat examenul, dar mi s-a spus ca sunt in evidenta lor. Permisul trebuie sa mi-l ridic personal de la Capitanie, nu se trimite acasa prin mandat recomandat, cum se intampla la alea rutiere. Am intrebat despre asta. Eu am plecat f repede imediat dupa examinare, pt ca nu-mi luasem zi de concediu, pur si simplu m-am folosit de un alibi pt a putea intarzia la serviciu. Iar examinarea in sine a durat la mine cam 7 minute. Si au mai fost si altii care au terminat f repede si au plecat spre Bucuresti la serviciu.
 
@pado: inseamna ca mai bine le dai 58 de lei pentru plastic decat 1000 de lei pentru cursul de clasa C :D.
Stau si ma minunez unde s-a ajuns azi fata de momentul cand am dat eu. Si cand ma gandesc ca ordinul asta cu "scolile de navigatie" a fost dat de cel mai "bun" guvern, adica Ciolos...
 
Orice şcoală costă, problemele sunt ce primeşti în schimbul acestor bani şi dacă chiar este nevoie de şcoală pt motoare de putere relativ mică, gen 20-30CP sau pentru vteze maxime ale bărcilor relativ mici.
IMHO în România nu este justificat nimic, nici măcar costul plasticului, legitimaţia profesională este similară şi mai ieftină, iar numărul celor "gestionaţi" cred că este comparabil cu cel al posesorilor de permis.
 
Eu consider ca majoritatea informatiilor pe care le-am asimilat pt a promova examenul imi sunt inutile. Cred ca si altora, dar prefer sa ma refer la mine, personal. Spun asta pt ca eu as organiza curricula si examenul in felul urmator: 2-3 ore de teorie, in care fiecarui elev ii sunt aduse la cunostinta notiuni ce tin de balizaj si indicatoare si vreo 10-12 ore de practica, in care nimeni nu promoveaza fara sa deprinda manevrele de baza necesare conducerii in siguranta a barcii cu motor si obligatoriu exersarea manevrelor "om la apa", prim ajutor in caz de urgente/inec etc. Sa fie obligatoriu sa stapanesti lucrurile astea, deci probate prin examen, adica arunci un obiect de vreo 60-80 kg in apa si fiecare elev trebuie sa orienteze barca in jurul acelui obiect in asa fel incat sa stie cum sa arunce un colac in apa, cum sa traga cu cangea obiectul ala inspre barca, exersarea cu un manechin a manevrelor de resuscitare, totul contratimp ! La fel, trebuie sa stapanesti manevrele de baza privitor la plecarea si acostarea la cheu, la mal neamenajat etc. Deci astea sunt lucrurile pe care scolile trebuie sa le faca iar ANR-ul sa le examineze. Asa cum e organizat examenul in prezent, adica pt asimilarea unor notiuni gen latimea senalului la fiecare pod de pe Dunare, viteza maxima a nu stiu carei nave, distanta legaturilor intre dane, cu cat timp inainte anunti capitania Giurgiu sa-ti ridice traveea de la pod, distanta de la care se vede lumina clara/obisnuita/puternica, despre palancuri/caliorne etc toate astea imi sunt complet inutile, iar ANR-ul putea sa munceasca la o grila de evaluare specifica conducatorilor de barci de agrement. Daca cineva intentioneza sa profeseze meseria asta, evident ca trebuie sa se inscrie la o scoala serioasa si cu examene pe masura. Dar pt agrement toate informatiile astea sunt redundante.
 
Ultima editare:
Eu consider ca majoritatea informatiilor pe care le-am asimilat pt a promova examenul imi sunt inutile. Cred ca si altora, dar prefer sa ma refer la mine, personal. Spun asta pt ca eu as organiza curricula si examenul in felul urmator: 2-3 ore de teorie, in care fiecarui elev ii sunt aduse la cunostinta notiuni ce tin de balizaj si indicatoare si vreo 10-12 ore de practica, in care nimeni nu promoveaza fara sa deprinda manevrele de baza necesare conducerii in siguranta a barcii cu motor si obligatoriu exersarea manevrelor "om la apa", prim ajutor in caz de urgente/inec etc. Sa fie obligatoriu sa stapanesti lucrurile astea, deci probate prin examen, adica arunci un obiect de vreo 60-80 kg in apa si fiecare elev trebuie sa orienteze barca in jurul acelui obiect in asa fel incat sa stie cum sa arunce un colac in apa, cum sa traga cu cangea obiectul ala inspre barca, exersarea cu un manechin a manevrelor de resuscitare, totul contratimp ! La fel, trebuie sa stapanesti manevrele de baza privitor la plecarea si acostarea la cheu, la mal neamenajat etc. Deci astea sunt lucrurile pe care scolile trebuie sa le faca iar ANR-ul sa le examineze. Asa cum e organizat examenul in prezent, adica pt asimilarea unor notiuni gen latimea senalului la fiecare pod de pe Dunare, viteza maxima a nu stiu carei nave, distanta legaturilor intre dane, cu cat timp inainte anunti capitania Giurgiu sa-ti ridice traveea de la pod, distanta de la care se vede lumina clara/obisnuita/puternica, despre palancuri/caliorne etc toate astea imi sunt complet inutile, iar ANR-ul putea sa munceasca la o grila de evaluare specifica conducatorilor de barci de agrement. Daca cineva intentioneza sa profeseze meseria asta, evident ca trebuie sa se inscrie la o scoala serioasa si cu examene pe masura. Dar pt agrement toate informatiile astea sunt redundante.

Perfect de acord cu tine.Nu am inteles de ce te pune ca si conducator de ambarcatiuni de agrement sa inveti de remorchere ,dane si de portul Constanta cand eu cu cat D nu am ce cauta pe mare...e ca si cum la cat B auto te-ar intreba de TIR uri si remorcile lor...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Asa cum e organizat examenul in prezent, adica pt asimilarea unor notiuni gen latimea senalului la fiecare pod de pe Dunare, viteza maxima a nu stiu carei nave, distanta legaturilor intre dane, cu cat timp inainte anunti capitania Giurgiu sa-ti ridice traveea de la pod, distanta de la care se vede lumina clara/obisnuita/puternica, despre palancuri/caliorne etc toate astea imi sunt complet inutile, iar ANR-ul putea sa munceasca la o grila de evaluare specifica conducatorilor de barci de agrement.

Am mari indoieli ca exista vreo intrebare de examen D care sa priveasca latimea senalului sub poduri, distanta legaturilor intre dane sau cu cat timp inainte anunti capitania Giurgiu. Le-ai gasit tu, sau doar iti imaginezi?

Distantele la care se vad luminile te pot ajuta la estimarea distantei pana la o nava.


Pentru ca a facut cineva o analogie cu scoala de soferi... Daca dai pentru B, inseamna ca nu trebuie sa inveti regulile aplicate autocamioanelor? Regulamentul de circulatie e unul singur pentru toate categoriile de soferi. Si se invata de catre toti care dau examen auto. Nu poti sa zici ca nu vrei sa inveti regulile care privesc tramvaiele, ca nu ai tramvaie la tine in oras si nu ai de gand sa iesi din oras cu masina.
La fel si cu RND-ul. E unul singur si se invata de catre toti, indiferent ca conduci o salupa sau un convoi.
 

Back
Sus