Despre examenul cat. D

CrocodiluDiluDilu: la ce contributie aveti la continutul acestui forum, la emotia pe care o provocati cititorului cand scrieti despre apa, la fervoarea cu care studiati istoria si eroii ei, eu eram convins ca aveti si permis! Felicitari si sper sa continuati sa scrieti si aici cu aceeasi pasiune care va insoteste iesirile in natura!
Eu urmeaza sa dau "B"-ul in septembrie, citesc cam tot ce gasesc, dar nu mi se pare cinstit din partea ANR-ului sa nu faca publica lista exhaustiva cu intrebarile de la testari. Un profesor mi-a spus ca rolul unui dascal nu e sa descopere ceea ce nu stie propriul sau elev, ci sa-i reveleze calitatile si sa-l provoace sa studieze. Vad ca ANR-ul si-a propus, precum un ofiter dintr-un roman al lui Gogol, sa-si faca toti soldatii sa planga! O sa trimit un email, fie si asa ostentativ, celor de la ANR si le voi solicita sa-mi trimita un atasament cu toate intrebarile care se dau la examenul pt B! La cati bani cheltuim cu scolile si inscrierea la examenul de la capitanie, ar trebui sa avem si noi niste drepturi.
 
Substratul era altul, bazat pe "proiectantul" bărcii...
Prietenii știu deja că Haimanaua e proiect secret BMW
Dar BMW nu înseamnă ce crede lumea. BMW la Haimana înseamnă de fapt Beer Motor und Wind, in ordinea asta [emoji16][emoji16][emoji569][emoji569]

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
CrocodiliDiluDilu: Am promis ca va voi tine la curent cu rezultatul demersului meu de a solicita ANR-ului actualizarea si publicarea exhaustiva a grilelor de intrebari aferente examinarii pt fiecare categorie de permis de barca. Am utilizat formularul de pe site-ul ANR (de fapt, formularul o data completat devine o petitie), iar potrivit legii au un timp de 30 de zile sa raspunda. AU trecut peste 50 de zile, iar raspunsul n-a venit. Sunt convins ca nici nu va veni. Intre timp am carnet clasa B. Habar n-am daca din partea ANR e indiferenta, aer superior sau lipsa de profesionalism. Asta e!
 
Ai număr de înregistrare? Sau măcar ceva pe email, confirmare, că anr a primit cererea ta?
Daca da, sună la ei.
Succes

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
 
Sebba: am confirmare de primire pe mail, dar nu mi s-a raspuns la mesaj. Sunt convins ca nu sunt eu primul care se plange de chestionarele ANR pt permisele de agrement. Chiar cei de Seaenergya (si alte scoli) au atras atentia asupra faptului ca multe dintre intrebari contin raspunsuri eronate si trebuie sa le memorezi ca atare daca vrei sa treci examenul, alte intrebari sunt formulate alambicat, unele sunt anacronice, altele inadecvate pt agrement, dar in toti anii astia responsabilii de la ANR n-au facut nimic pt a remedia situatia si a limita numarul nemultumitilor. Pacat ca cei mai multi dintre noi se resemneaza si accepta situatia ca fiind ceva ineluctabil. Eu in petitia aia am propus chiar modelul chestionarelor pt permisul de conducere(rutiera), de pe site-ul politiei, unde contra unui sms taxabil suplimentar, oricine poate avea acces si exersa toate chestionarele aferente categoriei de permis care il intereseaza. In fine, vorbin cu peretii, dar macar de la perete ai uneori ecou, de la ANR nimic!
 
Salut !

Este stiuta foarte bine problema ! Veche si incercata si de altii. Pentru mai multe sanse retransmite catre anr si cc Liviu Grigore-sef serviciu personal navigant si Cosmin Dumitrache-Director General al ANR. Spune ca este o REVENIRE la solicitarea din data de .......Se spune ca se opun cei de la capitaniile unde se organizeaza examene, mai hotarati cei de la Giurgiu. Prietenii stiu de ce !
Bafta !
 
Buna ziua ! Sunt un nou membru al grupului si am câteva nelămuri ! Am făcut scoala / curs pentru susținerea examenului cat. D la Galați si vreau să dau examen pe 17 decembrie . De citit tot am citit , am făcut chestionare de pe site-urile mojo si infinitisoft.ro și trec cu brio . Dar când am intrat pe site-ul ANR -ului mi s-au părut cu mult mai grele . Cine a dat mai recent examen mă poate sfătui de unde să învăț și de pe ce site să fac chestionare ? Mulțumesc !
 
Adevarul este ca in ceea ce priveste materia de invatat si setul de intrebari pentru test e o bulibaseala clasa I: nimeni n-ar sti sa precizeze ce si cum ar trebui invatat ca sa ai garantia ca vei lua examenul. Asadar, nu lua drept garantie faptul ca faci punctajul necesar la testele de pe mojo! Daca ai citit seturile de intrebari puse la dispozitie pe siteul ANR in format PDF, ai observat ca testele ce ti s-au parut mult mai grele urmaresc acele materiale, in consecinta ar trebui sa le poti rezolva si pe acelea pentru a te considera pregatit! Dar ca sa complice lucrurile si mai mult, in primavara, ANR a schimbat setul de intrebari pentru examen, mai precis au inlocuit cateva intrebari, pe ici, pe colo. In concluzie, momentan nu exista pe niciun site vreun test sau material teoretic care odata stapanit sa-ti garanteze note de trecere la examen, asa ca invata din toate sursele si pregateste-te cat mai bine. Din experianta proprie (am dat examenul pentru C si D in august) cat si din cele aflate de la altii (inclusiv cineva care a sustinut examenul luna trecuta) pot sa-ti spun ca incurajare ca de regula intrebarile sunt simple, daca nu chiar banale, dar ca nu se poate realiza punctajul de trecere doar din cultura generala sau bazandu-te doar pe logica.
Succes!

PS: asa-i ca in urma raspunsului meu ai ramas la fel de nelamurit ca la inceput?
 
😂 Da !!!! Mulțumesc pentru răspuns ! O să mă axez numai pe testele de pe site-ul ANR ! Sunt mai grele și cred că îmi vor prinde bine !
 
Am luat examenul astăzi la Galați ! Cat. D . A fost destul de dificil . Neașteptat de greu . Foarte putine întrebări au fost dintre cele făcute pe net!
 
adeverinta

Pentru inscrierea la examen, e nevoie de o "adeverinta pentru obtinerea permisului de conducator ambarcatiuni de agrement"
Acum, ma intreb de unde pot sa o obtin, ca Dl Medic de Familie al meu zice ca nu are astfel de competente sa elibereze o asemena adeverinta.
Exista vreo lista cu clinic/medici autorizati sa elibereeze astfel de adeverinte?
Multam fain
 
nu stiu de ce medicul tau de familie este atat de retinut. e vorba de o adeverinta pe care sa scrie ,,clinic sanatos,, . fiind vorba de un serviciu care este platit (cu 20-50 lei, depinde de medic), nu decontat de CNAS, poate fi emis de orice medic de medicina generala sau de un alt medic de familie
 
Așa este, cum zice Vasile. Medicul nu are de făcut altceva decât să verifice și să emită adeverința că ești întreg dpdv medical și implicit "apt pentru conducerea ambarcațiunilor de agrement cu motor (și vele)", după caz
Cam așa sună textul ce trebuie trecut în adeverință
 
Așa este, cum zice Vasile. Medicul nu are de făcut altceva decât să verifice și să emită adeverința că ești întreg dpdv medical și implicit "apt pentru conducerea ambarcațiunilor de agrement cu motor (și vele)", după caz
Cam așa sună textul ce trebuie trecut în adeverință

Multumesc amindurora de sugestii!
 
Cumva au dreptate medicii pentru ca nu este definit ce inseamna "apt pentru conducerea ambarcațiunilor de agrement cu motor (și vele)". La aeroplane sunt clar definite cerintele de aptitudini medicale cum ar fi dioptriile, tensiune arteriala, EKG.
 

Back
Sus