Despre examenul cat. D

Oameni buni, pentru certificatul D, examenul se sustine la: RND, marinarie si conducerea si manevrarea ambarcatiunilor cu motor, si este doar proba teoretica, cu teste tip grila si nu ai nevoie de nici o scoala. Am priceput bine?
Pentru C, nu gasesc bibliografie pe site-ul ANR pentru disciplina Navigatie maritima
 
Ultima editare:
Oameni buni, pentru certificatul D, examenul se sustine la: RND, marinarie si conducerea si manevrarea ambarcatiunilor cu motor, si este doar proba teoretica, cu teste tip grila si nu ai nevoie de nici o scoala. Am priceput bine?
Pentru C, nu gasesc bibliografie pe site-ul ANR pentru disciplina Navigatie maritima

Ai inteles foarte bine.
Pentru ca ceea ce e pe site nu-ti permite sa sustii examenul de C din prima, dai mai intai D-ul (unde nu-ti trebuie navigatia maritima) si apoi C-ul, o singura "materie" constand in COLREG. La bani, tot cam acolo iesi, e vorba doar ca trebuie sa sustii doua examene in loc de unul singur, ca sa minimzezi riscul.
Eu nu am avut de unde sa cumpar vestita carte care te ajuta sa te pregatesti pentru examenul de navigatie asa ca am invatat foarte bine ceea ce e pe site-ul ANR si am luat examenul. Dar ce e acolo trebuie sa inveti. Mai scapa si intrebari din ce nu e acolo dar la materiile marinarie si conducerea/manevra ambarcatiunilor cu motor, insa intrebarile nu sunt de dificultate extrema ca sa zici ca daca nu ai avut cartea mult laudata, nu puteai sa raspunzi corect la ele. Iar RND-ul e litera de lege si il inveti asa cum e. Succes!
 
Marinarie cat D

Intrebare pentru cei care au trecut prin examenul de cat. D:

La marinarie sunt si intrebari in capitolele 5 si 6 (Parame si Macarale, Palancuri si Accesorii de punte) ?

Nu de alta, dar parca n-as vrea sa-mi umplu memoria de
1) parame de 6x12, 6x24,6x37 si greutatile la care sunt supuse.
2) alcatuirea palancurilor, stas-uri si alte minunatii care nu cred sa-mi foloseasca vreodata.
 
Din capitolul V (cu parame) in mod siguri prinzi ceva, sunt preferate intrebarile despre componenta paramei (sa stii cu fir, lantana, sfilata, suvita) si despre paramele metalice.

Sunt si intrebari despre accesoriile de punte: binte, tacheti, turnicheti.

N-a fost nimic de macarale, calcule sau alte detalii ingineresti. De baza (adica intrebari toate intrebarile erau copy-paste din carte) a fost cartea cu pricina "Manualul conducatorului de ambarcatiune de agrement cu motor". Nu stiu daca e cazul peste tot, dar Timisoara tine de Dr.Tr.Severin si autorul cartii e de acolo, nu stiu daca e coincindenta sau nu. :eek:

Aici memorile "recente" de dupa examen (ale mele si ale catorva altii cu care am povestit): http://forum.barcaholic.ro/showpost.php?p=5816&postcount=8
 
Ca sa ma fac bine inteles, partea de marinarie si conducerea ambarcatiunilor cu motor nu ridica probleme daca citesti de 2-3 ori (si bagi la cap) materialele disponibile pe site-ul ANR. La aceste discipline iti poti permite luxul de a face 3 greseli. Parerea mea e ca daca gresesti 4 intrebari la aceste discipline, se cheama ca nu prea ai invatat mare lucru si daca tratezi lucrurile in joaca,e normal sa fie si rezultatul pe masura. Inteleg ca pentru cei care nu au avut contact cu marinaria (e si cazul meu), intalnirea cu o multime de termeni noi poate fi demoralizanta; eu am rezolvat problema prin a ma gandi ca citesc o carte de aventura, nicidecum o documentatie pentru un examen si asa, creierul meu a asimilat mult mai bine termenii specifici :).

La RND in schimb, trebuie sa inveti semnele, semnalizarea navelor si tot ce tine de ambarcatiuni mici, dumezeieste pentru ca acolo nu-ti poti permite decat max. doua greseli. Eu am avut noroc ca pe chestionarul meu erau multe intrebari din semne si am acumulat puncte relativ usor. Per total am scos 8 puncte :banana:

Din cate am aflat si eu de la ceilalti baieti cu care am dat examen (la tigara de dupa predarea chestionarelor completate), nu s-au regasit la testul RND intrebari referitoare la trecerea pe sub poduri. In RND e o sectiune (la sfarsit) referitoare la diverse reguli/conditii aferente podurilor peste Dunare si chestia aia mi s-a parut infioratoare, am preferat sa-mi aloc timpul pentru a baga bine la cap ce era pana acolo.

Oricum, lucrurile s-au simplificat mult fata de perioada cand exista si proba practica...Am la birou barcagii vechi care si-au luat permisul in vremurile alea, sa vezi atunci aventuri la examen, acum e floare la ureche in comparatie cu acele vremuri :)
 
exemple de teste

Exemplu de test marinarie:
1.Un observator care sta pe puntea navei cu fata spre prova , are in dreapta :
a. bordul babord
b. bordul tribord
c. cuplul maestru


2.Piesa de rezistenta situata in extremitatea prova , constituind o prelungire a chilei , se numeste :
a. contrachila
b. etrava.
c. carlinga .


3. Elementele de rezistenta transversale , care unesc capetele inferioare ale coastelor sporind rezistenta fundului barcii , se numesc :
a. traverse.
b. curenti .
c. varange.


4.Ce reprezinta un cui de strapazan ?
a. un cui de lemn folosit la asamblarea pieselor de rezistenta .
b. un cui de lemn batut in marginea bordajului , vertical de care se prinde rama .
c. un cui de lemn , asezat la prova de care se leaga barca .

5. In cazul unei rame , pana reprezinta :
a. ingrosarea bratului imediat dupa manson.
b. partea ramei din care este manevrata .
c. partea lata in forma de lopata




6.In general o ancora se compune din urmatoarele parti :
a. brate , fus , diamant , inel , traversa.
b. traverse, brate , diamant si eche .
c. inel , traversa, brate si pana .


7.Ce intelegeti prin graparea ancorei :
a. ancora si lantul sunt suprasolicitate .
b. ancora se taraste pe fundul apei .
c. ancora s-a agatat intr-un corp dur pe fundul apei .


8.Barbetele sunt bucati de parama fixate la prova si pupa barcii si servesc :
a. pentru amaraj.
b. in cazul unei persoane cazuta peste bord .
c. pentru legare sau remorcat .


9. Parama obtinuta din rasucirea a trei suvite se numeste :
a. paramã simplã sau lanƫanã.
b. paramã simplã sau garlin.
c. paramã simplã sau cordon.


10.Babalele sunt piese metalice din fonta sau otel , simple sau duble si servesc pentru :
a. intarirea structurii de rezistenta a navei .
b. ancoraj .
c. luarea voltelor cu parame .


Nota : fiecare intrebare corecta este cotata cu un punct.
punctajul minim pentru promovare este 7 puncte.
fiecare intrebare are o singura varianta de raspuns corect.

Exemplu de test RND:
1. Amonte pe calea navigabilă este sensul :

a) Spre izvor.
b) Spre revărsare.
c) De la un mal la celălalt.

2. Ce navă oferă prima drumul în caz de întâlnire ?

a) Nava care navigă aval.
b) În funcţie de împrejurările locale şi de mişcările celorlalte nave, nava care vede prima.
c) Nava care navigă amonte.

3. În cazul când vizibilitatea este redusă navele înainte de a se angaja într-o trecere îngustă trebuie:

a) Să emită un sunet lung.
b) Să nu se angajeze în trecerea îngustă.
c) Să emită numai semnale de vizibilitate redusă.

4. Este interzis a se angaja cu o navă în intervalele dintre unităţile unui convoi remorcat ?

a) Da.
b) Nu.
c) Nu este prevăzut în Regulament.

5. Unde este interzis de a se instala plase sau alte unelte de pescuit ?
a) În canale navigabile.
b) În locurile de ancoraj.
c) În şenalul navigabil.

6. Navele cu aripi portante de orice dimensiuni sunt obligate :

a) Să nu jeneze mişcările şi manevrele celorlalte nave.
b) Să traverseze calea navigabilă numai în porturi.
c) Să facă încrucişările cu alte nave numai prin tribord.

7. În cazul întâlnirii dintre două nave prin babord, în condiţii normale, este obligatorie emiterea de semnale fonice ?

a) Da.
b) Nu.
c) Nu este prevăzut expres în Regulamentul de Navigaţie pe Dunăre.

8. Când este permisă depăşirea între nave ?

a) Când aceasta se face prin tribord.
b) Când nava care ajunge din urmă s-a asigurat că această manevră poate să aibă loc fără pericol.
c) Când aceasta se face prin babord.

9. Când nu se aplică interdicţia de a se lăsa să se târască ancore, parâme sau lanţuri ?

a) În cazul micilor mişcări la locurile de staţionare sau în cazul manevrelor.
b) Întotdeauna, în sectoarele unde este permisă ancorarea.
c) Când şenalul are o lăţime absolut suficientă, iar adâncimile trec de 6 m.

10. Se pot utiliza căngile de fier în ecluze ?

a) Nu este prevăzut în Regulamentul de Navigaţie pe Dunăre.
b) Da.
c) Nu.

11. Geamandura din figura de mai jos marchează :

a) Limitele şenalului şi direcţia sa; ea balizează partea dreaptă a şenalului, şi pericolele de la malul drept.
b) Joncţiunea şi bifurcaţia şenalului; ea balizează pericolele de navigaţie din şenal.
c) Locul de staţionare în raport cu limita dreaptă a şenalului.






12. Ce semnificaţie are semnalul din imaginea alăturată ?

a) Interzice navigaţia în direcţia indicată de săgeată.
b) Obligă pe conducătorii de nave de a urma direcţia indicată prin săgeată.
c) Indică direcţia unde se găsesc locuri sigure pentru staţionarea navelor.


13. Ce semnificaţie are semnalul din imaginea alaturata ?

a) Calea urmată este considerată ca afluent a căii întâlnite.
b) Căile întâlnite sunt considerate ca afluenţi ai căii urmate.
c) Obligaţia de a nu se angaja în calea principală sau de a nu traversa.




14. Ce semnificaţie are semnalul din imaginea alaturata:

a) În zona respectivă se produc valuri.
b) Interzicere de a provoca valuri.
c) Interzice provocarea de valuri sau efecte de sugere.





15. Ce semnificaţie are semnalul din imaginea alăturată ?

a) Permiterea staţionării navelor cu vele.
b) Permiterea navigaţiei pentru navele cu vele.
c) Permiterea practicării sporturilor nautice.
 
:skip:

Multumim
foarte interesante intrebarile.
Am si eu o intrebare, stie cineva , in bucuresti cand se mai da examenul?
In luna septembrie?
 
Cam asa ceva. Tot atunci ar trebui sa dau si eu C-ul...Daca aflu, postez aici. Oricum, trebuie sa mai dai cate un telefon la capitanie sa te interesezi.

Merci mult
Pe ala din 14 august l-am pierdut pentru ca nu eram in bucuresti, pe asta vreau neaparat sa-l prind
O sa ma mai interesez si eu.
Daca aflu ceva, postez.
:skip:
 
Merci mult
Pe ala din 14 august l-am pierdut pentru ca nu eram in bucuresti, pe asta vreau neaparat sa-l prind
O sa ma mai interesez si eu.
Daca aflu ceva, postez.
:skip:

Am trimis un mail la Cpt Herastrau si o doamna mi-a spus sa iau legatura cu cu dl.cpt. Ionel Tiganesteanu sau Adrian Grigoriu. la tel > 021/2242509
Eu n-am reusit sa dau de ei inca
daca reusiti
Let me Know.data si taxa pentru C si D.
:skip:
 

Back
Sus