Mos Craciun

Apropos de Eforie Nord, vineri dupa-amiaza am fost rugat sa duc un Beneteau first 21 de la Limanu la Eforie Nord pt a participa la Regata.
Am plecat in jurul orelor 18 si am ajuns la 12 noaptea...Prima parte a voiajului a fost fara vant, a doua parte am avut vant din pupa travers .
Stresul maxim a fost in jurul povestilor de bolovani in apa de la Tuzla la Eforie Nord. Intrebare: Care este realitatea? cat de aproape de tarm e safe sa mergi? Hartile Navionics sunt corecte? Gurile rele spun ca trebuie sa o iei mai in larg la o mila jumate , doua pentru singuranta.
Mersi!
 
Apropos de Eforie Nord, vineri dupa-amiaza am fost rugat sa duc un Beneteau first 21 de la Limanu la Eforie Nord pt a participa la Regata.
Am plecat in jurul orelor 18 si am ajuns la 12 noaptea...Prima parte a voiajului a fost fara vant, a doua parte am avut vant din pupa travers .
Stresul maxim a fost in jurul povestilor de bolovani in apa de la Tuzla la Eforie Nord. Intrebare: Care este realitatea? cat de aproape de tarm e safe sa mergi? Hartile Navionics sunt corecte? Gurile rele spun ca trebuie sa o iei mai in larg la o mila jumate , doua pentru singuranta.
Mersi!

Eu n-am intalnit formatiuni de acest gen.
Dar la pescajul vostru de 3m, e mai sigur sa evitati. O mila si jumatate e nimic, iar barca nu e gandita pentru croaziera costiera :) .
Daca am inteles bine, totusi stresul vostru nu a fost pentru Archambault ci pentru jucarica de 21' ? Nu era cazul, zau :) !
 
Intre Cap Aurora si Farul Tuzla sint mai multe obstacole de navigatie detaliate in "Cartea Pilot a Marii Negre" si pe harta editata de Directia Hidrografica (pe hirtie).
Pentru Ann, in general navigarea pe izobata de 15 m nu pune nici un fel de problema. Pentru barcile mai mici singurul punct cu probleme este o epava aflata la 0,8 m adincime la aproximativ 1 mila sud est de farul Tuzla. Asta daca nu cumva vrei sa mergi la 10 metri de plaja... :)
Pentru sectorul Far Tuzla - Digul de Sud, Cartea Pilot nu detaliaza nimic, pentru ca farul Tuzla are o lumina auxiliara "de excludere" a acestui sector. Vapoarele merg direct pe pasa de intrare in port sau ancoreaza la nord-est de intrare. Pentru Ann, cred ca stie Artur toate pericolele din zona. Pentru barci mai mici, care circula mai spre plaja, atentie la taliene. Noaptea, mai bine ocolesti mai prin larg...
 
Mersi, apropos de pericol am ajuns in Limanu in seara asta si am inteles ca au fost 2 veliere de aici cu accidente la Regata (coliziuni submarine) poate e doar un zvon.
 
Nu, nu are nicio problema. Sunt pe barca de miercuri si programul de reconditionare e in grafic. Am cumparat de la Gordius paramele pt scota de randa si cea de foc...am inlocuit deja scota de randa, am facut ordine in barca. Sapt viitoare fac lazy jack-ul pt ca nu am avut raiuri de 10 mm si intra inapoi pe doc pentru montarea unei toalete + dus.
Este doar un sondaj de opinie.

Singura problema o am la autopilot-uk Raymarine pe care nu resusesc inca sa-l setez.

Ieri am iesit cu echipaj mixat de pe recerele care au castigat Regata ( si care stau prin Limanu) si desi au bandat barca la 40 de grade nu au reusit sa scufunde bordul in apa. A fost numai "uau ce misto merge, uau ce stabila e, uau bandata la 40 de grade nu are deriva, uau ce manevre stabile are..."etc.

In plus o pregatesc deja de traversada Atlanticului. Am inceput sa caut echipaj de traversada. Am cumparat deja, si mi-au venit in Bucuresti, 2 motoare electrice outboard de 2 cp fiecare ca extra back-up. Motoarele vor fi alimentate de 4 x 250 amps gel noi achizitionate..Sa vad de unde iau suporti si le montez si pe ele. Suporti pentru eoliana si panouri solare caut de asemenea. Sugestiile sunt binevenite.

http://www.ebay.de/itm/400914332738?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT



As avea nevoie de ajutor la obtinerea unui frigider (congelator) cu amoniac care sa reziste la hurducaieli.

Mersi
 
Ultima editare:
Salut!
Frigider gasesti la Motorhome- au magazin in Otopeni.
MOTORhOME - accesorii pentru camping si rulote
Problema generala la frigiderele cu amoniac pe gaz este ca trebuie sa stea la orizontala.
Eu l-am pus pe cabinata cu care stam la pescuit stationar. Daca il pozitionez orizontal scoate 25-30 gd C sub temperatura ambianta.
Intr-un velier nu cred ca merge. M-am gandit la un moment dat la un dispozitiv care sa-l tina orizontal in orice conditii dar la mine nu merita efortul.
Bafta!
 

Back
Sus