Barcaholic TV

Un documentar impresionant despre Donald Crowhurst, aici numai trailerul:

[YOUTUBE]<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NDs67LfPYPU&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/NDs67LfPYPU&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>[/YOUTUBE]
 
haha, good one skipper, so the curry didn't smell good on the high seas?:)
Aveai un swell fain acolo, unu' de ala pe coapsa de la 160 de grade, care innebuneste si autopilotul si echipajul. Funny now, but not then!
Am avut asa conditii in Pacific si am inventat injuraturi care nu stiam ca exista.

Mie chiar imi place curry iam iam ca si majoritatea substantelor, obiectelor, plantelor, fiintelor si organelor comestibile pe planeta asta! Am facut destula armata ca sa nu mai am pretentzii la masa!
Dar, ca intotdeauna, mai conteaza si contextul. Curry gol nu prea as servi dupa cum nici la modul in care il "gatea" Ozi!
Mi se pare ca deviza nutritionista: "sa fie ceva cald in stomac" i se potriveste doar porcului. Unui porc poti sa-i dai, daca nu ai laturile cu care e obisnuit, si cartoane inmuiata in apa calda, si el le infuleca, digera celuloza si-i si place. Mie nu.
Dar nu cred ca asa trebuie hranit un echipaj decat daca te astepti ca si rezultatele asteptate de la el sa fie pe masura: ca ale porcului.
La mine cu cat sant imprejurarile mai aprige ( de exemplu vremea pe mare) cu atat trebuie sa recompensez corpul mai bine: caldure, somn, hrana, scofeturi daca se poate. Doar e asinul sufetului. Daca afara se pune de gr.6 si eu pun de cea mai scumpa mancare, de cel mai rar uischi, de ultimele trabuce, de ciocolata aramuie 85%. Daca trebuie desfac rezerva de vin, iau din trabucele sherry pastrate pt granitze, fac orice sa-mi rasfat organismul. Si pe o vreme ca aia din film unde vreo 7 zile am tot servit hula oceanica sa-mi dai sa mananc orez fiert cu sos de curry americanesc, fuck off!
 
Marea Neagra - prima iesire cu velierul

Am promis la capitolul incepatori ca o sa povestesc cum a fost prima iesire in practica la scoala de vele ; marea neagra ,20 de ore , 30 de mile in larg,noapte ,furtuna, grad 5-6, etc.
Pana imi gasesc timp sa povestesc sau poze de pe la colegi (pentru ca eu nu mi-am luat aparatul ) , postez niste filmulete facute de colegul Alin a doua zi cand ne intorceam spre tarm si marea isi fuma "tigara de dupa" furtuna...

http://www.youtube.com/watch?v=L1RBRelm2vM&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=1Yb0LrvKLLA&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=PKvFCsm_AEE&feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=q5ccYBiUn_4&feature=channel
 
rau de mare

Io tot ii zic lui Mishu ca am rau de mare si el nu ma crede, apoi , trebuie sa iau si eu niscai "pastile" fie Becks fie niscai Varadero sau mai stiu si io ce "lichide" focoase :)) nu de alta dar trebuie sa am grija sa "trimmuiesc " la timp si intocmai :)
 
Mda, m-as descurca binisor cu un S&S 34. Cind o sa cresc mare o sa am un yacht ca ala. :)

Dear Santa,

Can I have for this Christmas one S&S 34. I've been good all year.
 
Sau cu cine?

Misto barca. I-as pune un derivor sa fie mai stabila ;)
Are o pupa si niste flotoare numa' bune de facut volte (dar cu panzele date jos !)
 
Ultima editare:
Mie chiar imi place curry iam iam ca si majoritatea substantelor, obiectelor, plantelor, fiintelor si organelor comestibile pe planeta asta! Am facut destula armata ca sa nu mai am pretentzii la masa!
Dar, ca intotdeauna, mai conteaza si contextul. Curry gol nu prea as servi dupa cum nici la modul in care il "gatea" Ozi!
Mi se pare ca deviza nutritionista: "sa fie ceva cald in stomac" i se potriveste doar porcului. Unui porc poti sa-i dai, daca nu ai laturile cu care e obisnuit, si cartoane inmuiata in apa calda, si el le infuleca, digera celuloza si-i si place. Mie nu.
Dar nu cred ca asa trebuie hranit un echipaj decat daca te astepti ca si rezultatele asteptate de la el sa fie pe masura: ca ale porcului.
La mine cu cat sant imprejurarile mai aprige ( de exemplu vremea pe mare) cu atat trebuie sa recompensez corpul mai bine: caldure, somn, hrana, scofeturi daca se poate. Doar e asinul sufetului. Daca afara se pune de gr.6 si eu pun de cea mai scumpa mancare, de cel mai rar uischi, de ultimele trabuce, de ciocolata aramuie 85%. Daca trebuie desfac rezerva de vin, iau din trabucele sherry pastrate pt granitze, fac orice sa-mi rasfat organismul. Si pe o vreme ca aia din film unde vreo 7 zile am tot servit hula oceanica sa-mi dai sa mananc orez fiert cu sos de curry americanesc, fuck off!

good one, mie asa mi-au facut englezii lui Chay Bligh, Johnny Malbon mai bine zis, care anu trecut a intrat in Vendee si a iesit repede, anyway chili con carne timp de 6 saptamani, de atunci ii am la stomac pe englezi, australieni si tot neamul lor de saxoni :) cu exceptia canadienilor care sunt mai relaxati.
Dar ai perfecta dreptate, trebuie sa ai "comfort food" pentru zilele deprimante, eu unu am un locker cu goodies dar tre sa-l pazesc noaptea ca fura echipajul fara rusine...dar cand am plecat cu baietii mei italieni am mancat ca niste aristocrati. Si in final toate imbunatatirile mele in ultima vreme au de-a face mai mult cu subiectul de confort ca nu vreau sa sufar deloc pe mare, daca vreau un gratar intr-o zi calma vreau sa pot sa-l fac, daca vreau o bere rece, tre sa fie acolo si asa mai departe, salate proaspete, etc.
Si cand am ajuns in Anglia, s-au dat premii pentru tot felul de eroisme si ce crezi ca am primit de la Malbon: o conserva de chili con carne. Umor englezesc.
 

Flacaul tomnatic din film, a avut o copilarie nefericita, cu un tata avocat, o mama discreta, si desigur reminiscente de la uraganul Katrina, pe care l-a ratat la mustata.
Atat i-am gasit eu circumstanta atenuanta la imbecilitatea cu care calarea biata barca.

P.S.
Captan, sunt convins ca foarte multi de pe acest site, ar fi facut din acel velier vedeta vietii lui. Cu ceva materiale si veleitati de bricoleur. :)
 
mama lor de javre ... daca a ajuns pana in Caraibe inseamna ca stie ea ceva navigatie fata aia. uite ca trebuia sa isi dea acordul mai intai o gasca de curisti burtosi.

Ntzz,cand a ajuns ea in Caraibe navigatie stiau pilotii avionului care a dus-o acolo, ca duduitza n-a venit cu barca! Interesant e de aflat cum a reusit sa plece din tara prin aeroporturi "super-securizate". Desi, legal vorbind, in St. Maarten se afla tot in Olanda!
 

Back
Sus