Barcaholic TV

Ntzz,cand a ajuns ea in Caraibe navigatie stiau pilotii avionului care a dus-o acolo, ca duduitza n-a venit cu barca! Interesant e de aflat cum a reusit sa plece din tara prin aeroporturi "super-securizate". Desi, legal vorbind, in St. Maarten se afla tot in Olanda!

ups ... corect ... :)
 
Nu cred ca l-au dat la apa, Panzarul e undeva pe malul dunarii pe uscat, are un postament, ca doar nu e barca sa stea pe apa :))
 
Nu cred ca l-au dat la apa, Panzarul e undeva pe malul dunarii pe uscat, are un postament, ca doar nu e barca sa stea pe apa :))
niet ,cand am coborat pe Dunare cu ocazia TID-ului ,Panzarul era putin mai in aval de Galati , pe apa si avea ridicat marele pavoaz ,nu stiu cu ce ocazie!
i-l vedeam si din cotul pisicii , unde am inoptat.:skip:
 
Salutare...Marele Kitsch "Panzarul Moldovenesc" a stat pe uscat ,asezat pe un postament pe Faleza Dunarii al orasului meu cativa ani buni nemiscat,pana anul trecut,la inceputul verii,cand s-or apucat sa-l calafatuiasca (cred ca asta e termenul) .L-au dat la apa si l-au acostat la un debarcader de-al bogatanilor targului,undeva mult aval de oras,dincolo de Santierul Naval,spre Cotul Pisicii,malul galatean.Intr-adevar ,Impaiatu a vazut bine,atunci cu prilejul TID-ului.In schimb,e adus in fiecare an de Boboteaza,ca sa arunce crucea episcopul....pardon,proaspatul Arhiepiscop ....un alt fel de paine si circ ....Panzarul Moldovenesc,cred c-au vrut sa faca prin construirea lui,un simbol pentru un oras la mal de fluviu (simbol chinuit si nereusit).In schimb mi-e dor teribil de "Libertatea"("Luceafarul"-numele initial... Yacht Regal,primit in dar de Regele Carol al-II-lea)pe care n-am s-o mai vad niciodata.A fost vanduta de Ministerul Culturii,pe vremea lui Caramitru...
 
Ultima editare:
lasa ca vine Vali si ne scoate din bezna :)

Da, e asa cum spune Guzi, a fost renovata opera vie, care dupa atata stat pe uscat ajunsese sa aiba putregai si rosturi in bordaj in mai multe locuri. In prezent panzarul e acostat la debarcaderul Spat dintre portul Bazinul Nou si Cotu Pisicii. Din ce se vorbeste, e folosit ca si cuibar de protocol si orgii de catre bastanii locali, in frunte cu infectul monument de ipocrizie si fatarnicie, pastorul trogloditilor religiosi din estul tarii, (arhi)episcopul Casian Craciun :mad:.
 
Catamaran Shuttleworth asta-vara in Eforie

In reportajul asta de la ProTv la minutele 1.51, 10.22 si 11.47 apare un catamaran Shuttleworth cu doi nemti. Cei care ati fost asta-vara prin Eforie stiti ceva mai multe despre povestea lor?
 
absolut superb iar in cateva cadre apare un sistem de tertarolare care as vrea sa-l aplic si eu Weekenderului.
frumoase imagini , noi mai avem ceva cuie de batut pana sa ne oferim asa ceva!
dar vine si vremea asta , e sigura treaba!
 
si acum va prezentam cei 2 skipperi de pe Alexandra :)))

Io si Mishu :))0
 

Atașamente

  • u1.jpg
    u1.jpg
    64 KB · Vizualizări: 65
  • vecinu.jpg
    vecinu.jpg
    62.9 KB · Vizualizări: 58
absolut superb iar in cateva cadre apare un sistem de tertarolare care as vrea sa-l aplic si eu Weekenderului.
frumoase imagini , noi mai avem ceva cuie de batut pana sa ne oferim asa ceva!
dar vine si vremea asta , e sigura treaba!

Sistemul de rulare a randei pe ghiu e destul de bun, cu conditia ca ghiul sa fie mai subtirel, altfel se deformeaza forma velei cand e rulata. Am avut si eu asa ceva, insa scota randei era montata la capatul ghiului, pe un rai care permitea rularea. Eu zic sa-i faci chiar acum sistemul asta la gooseneck-ul pe care ni l-ai aratat, vei avea nevoie de tertarolare rapida si sigura, avand in vedere ca barca e nelestata.
 

Back
Sus