Am nevoie de informatii acte si hartoage Croatia!

Va rog sa ma ajutati cu o lista cat mai completa si actualizata a hartzogariei cerute de Croati pentru a pune o barca 5m cu motor 90cp / apa dansilor!
Nu am mai fost, si am citit multe variante rezultand o varza completa (vigneta, permis, inmatriculare, factura tva UE, declaratie pasageri ....plm).
Am de toate in diverse limbi ... trebuiesc traduse?!?
Multumesc mult!
 
Acum daca nimeni nu ti-a raspuns (poate nu stia nimeni) - ai putea sa pui tu aici cum ai facut ca urmatorilor sa le fie mai usor :)
 
De usor este foarte usor:
Asigurare
Acte inmatriculare barca - carnet ambarcatiune
Acte conducator - permis si ci
Platesti o vigneta in functie de lungime si putere
Platesti o asigurare pe un an
Toate le faci la capitanie inainte sa dai barca la apa!
Bingo, te dai pe apa

Pe aceasta cale imi cer scuze poporului elen ca nu am ajuns in Grecia anul acesta ... inca!
Tot pe aceasta cale imi cer scuze poporului croat, e frumos la voi, dar nu ma mai prindeti prin colonia asta nemteasca prea curand!

PS Sunt f multi care fac sailing prin Croatia si nu numai cei cu vele, care stiu .... dar e greu sa dai din taste.
 
Salut,

Asigurarea faci tot in port ? Cat costa pe m linear ?
Vigneta cat costa in functie de putere si lungime ?
Merci anticipat !
 
Totul faci la capitania portului de unde dai barca la apa.
Incearca sa faci asigurarea din tara - eu nu am stiut, asa ca am platit aici minimul, adica 1 an.
Nu stiu exact - eu am dat cam 700kune ptr 5m cu 90cp (vigneta si asig), un polonez in fata mea a dat cam 550 ptr 4m si 6cp ... cred ca gasesti tarifele on line.
Bafta

PS Daca vrei sa dormi pe barca, mai cotizezi ceva! Nu stiu cat!?
 
Salut,
Poti sa-mi zici si mie ce permis ai si pentru ce e autorizata barca ta?
Pe barca mea scrie Zona de navigatie M/3 +T si am permis C si D.
Mi-am facut o rezervare pe insula Lastovo care e la 7MN de Korcula, care e la 1-3 MN de o peninsula legata direct de tarm. Cum se socoteste zona de navigatie?
Multumiri anticipate!
 
Prin bunavointa ANR-ului la fel este omologat si RIB-ul meu desi COC-ul european si dotarile la bord zic 6mn.
Nu cred ca masoara nimeni unde esti si ce scrie in carnetul ambarcatiuni ... pe mine nu m-a intrebat nimeni ... nici in Grecia nici aici, si tocmai am bagat un Cres cam 13mn de Barbat si 10-11 traversare. In Grecia am trecut din Kefalonia in Zakintos ... daca iau vreo amenda zic cat costa
 
Prin bunavointa ANR-ului la fel este omologat si RIB-ul meu desi COC-ul european si dotarile la bord zic 6mn.
Nu cred ca masoara nimeni unde esti si ce scrie in carnetul ambarcatiuni ... pe mine nu m-a intrebat nimeni ... nici in Grecia nici aici, si tocmai am bagat un Cres cam 13mn de Barbat si 10-11 traversare. In Grecia am trecut din Kefalonia in Zakintos ... daca iau vreo amenda zic cat costa


pe mare de obicei, e bine sa respecti regulile si mai ales sa-ti cunosti limitele echipamentului, ale barci, si ale tale, trebuie sa te gandesti ca greselile pe mare te pot costa viata ta si a celor dragi, in cazul in care din cauza teribilismului ajungi sa fi subiectul unei operatiuni de salvare pe mare trebuie sa stii ca salvarea vietii umane pe mare e gratuita, dar cel care a gresit si a calcat regulile plateste, si costul orelor de zbor si al navelor de salvare plus toata logistica aferenta costa al naibi de mult si crede-ma nu se merita,
 
pe mare de obicei, e bine sa respecti regulile si mai ales sa-ti cunosti limitele echipamentului, ale barci, si ale tale, trebuie sa te gandesti ca greselile pe mare te pot costa viata ta si a celor dragi, in cazul in care din cauza teribilismului ajungi sa fi subiectul unei operatiuni de salvare pe mare trebuie sa stii ca salvarea vietii umane pe mare e gratuita, dar cel care a gresit si a calcat regulile plateste, si costul orelor de zbor si al navelor de salvare plus toata logistica aferenta costa al naibi de mult si crede-ma nu se merita,

Perfect de acord. Nu as risca niciodata aiurea in principal deoarece sunt tot timpul cu familia in barca!
Dar, incerc mereu sa ma informez despre conditiile meteo, cunosc barca si motorul f bine, am la bord toate dotarile cerute de itlieni ptr navigatie in limita a 6mn, car mereu o rezerva de carburant de minim 50% di maximul estimat. In general este vorba de rute turistice foarte circulate si nu traversari in zone cunoscute cu probleme!
Cu toate astea am "reusit" sa prind o mare de gradul 7-8 in canalul Ithaca-Kefalonia (valuri foarte mari si scurte) si am iesit cu greu (4mn in 30minute) in port la Sami. Evident ca in situatia data, o defectiune la motor era de vis! Tot atunci am intrat in rada portului la concurenta cu paza de coasta care tragea un velier de 40ft cu ceva probleme, si tot atunci un vas scoala cu 2 catarge se chinuia sa intoarca la motor in mijlocul canalului.
Oricum astea sunt povesti, cum omologheaza ANR-ul o barca noua cu toate actele pe masa, este alta poveste, adica dorel vine cu 3 hartii, cere o ruleta si 2 sipci, contrazice cam tot ce scrie producatorul ... si da verdictul: "E periculos mai mult de 3mn!"
 

Back
Sus