Lansare MacGregor 26x

Suna bine !

Adrian, ti-am vazut Alexandra acum in weekend,in Tomis, probabil inainte de regata !:) Superba !
E un fenomen ciudat cu site-ul asta ... ne cunoastem inainte de a ne vedea. Nu mai spun ce am fraternizat acum doua zile, cand la un curs de "operator radio" (evident, tot pentru barci) , l-am intalnit pe Smokey !:)
Meritul e al lui...el m-a recunoascut dintr-o fraza. ;) Una peste alta, comunitatea noastra prinde conturul si forta unui club !
 
Nu mai spun ce am fraternizat acum doua zile, cand la un curs de "operator radio" (evident, tot pentru barci) , l-am intalnit pe Smokey !:)
Meritul e al lui...el m-a recunoascut dintr-o fraza. ;)
Pai nu sunt prea multi oameni care-si aduc un MacGregor din Anglia si se chinuie sa-l inmatriculeze :D :D Imi pare rau ca n-am stat mai mult de povesti ;)
 
Sigur, Dan, de mare n-am avut timp (n-avea rost sa transport barca acolo, daca nu intrezaream macar o saptamana suficient de libera cat sa dispar din Bucuresti), insa pe Snagov am flendurit din vele toata vara, ciupind cate o zi -doua in weekend sau chiar in timpul saptamanii.
Snagovul nu e un lac cu vant bun, din cauza padurilor ce-l inconjoara. Aici fugaresti si folosesti orice adiere, ridici si optimizezi cat poti velele, iar adesea, pe la coturi , rafale razlete, puternice, ai senzatia ca te culca pe luciul apei. Bine-nteles ca e doar o senzatie, insa cert e ca vantul nu are niciodata o constanta sau o directie clara. Poate ca asa te si scolesti mai bine;)...hahahah....
De cand s-a lasat frigul in schimb, vantul chiar bate bine ! In weekend cand treceam deja la Noiembrie, am batatorit palmele facand volte, intr-un vant sustinut ( numai cu focul deschis aveam 4 noduri ). Cu randa sus s-au mai adaugat 3.5. :):sail:
Din pacate acum noaptea cade repede, si m-am retras domestic in cabina sa incalzim o mancarica, un vin fiert, sa cantam la o chitara.... Dimineata ningea. Da,da ! Ningea marunt, rar, dar ningea.
Asa ca am mai intins velele in vant doua-trei ore, cu lacrimile adunandu-mi-se in barba de la vantul rece si, am plecat acasa cu toti muschii spatelui,bratelor si picioarelor tensionati ca dupa o saptamana de sala fitness:).
Peste cateva zile am sa o ridic pe peridoc, o pregatesc de iernat si imi fac timp sa ordonez pozele verii ca sa pun cateva aici....
Chiar daca initiatii nostri de pe site nu sunt atrasi, stiu ca noi, incepatorii in ale navigatiei privim cu interes si bucurie tot ce se posteaza si afiseaza aici .:ahoy:
 
Ultima editare:
Chiar daca initiatii nostri de pe site nu sunt atrasi, stiu ca noi, incepatorii in ale navigatiei privim cu interes si bucurie tot ce se posteaza si afiseaza aici
adevar ai grait!asteptam foto!
 
Nu indraznesc sa va cer poze atata vreme cat eu (inca) nu pun :p. Ma primiti si pe mine in randul barcagiilor pasionati :)? Ca eu habar n-am cat de incepator sau avansat sunt :eek:.
 
... Chiar daca initiatii nostri de pe site nu sunt atrasi, stiu ca noi, incepatorii in ale navigatiei privim cu interes si bucurie tot ce se posteaza si afiseaza aici .:ahoy:

Prima mea barca era destinata lacului Mostistea si proprietarul era tare multumit de aventurile lui pe-acolo! Si avea si niste poze faine!
Hai nu te codi, eu unul chiar sant curios. Orice pluteste si are si om pe ea, sa fie primit! Vorba unui coleg (salut, Horia!)- chiar si un sloop in cada!
 
florio, unde iti tineai tu barca pe snagov anul trecut? cumva aici: http://www.marinaport.ro/ ?

am fost ieri pe acolo si era cam pustiu... doar o magaoaie veche de cind lumea care banuiesc ca plimba turisti, Mioara parca o chema, in rest n-am vazut nici o barca la cheiul ala. Mi se pare ciudat, ca pe siteul lor e plin de barci pozate cum sint parcate acolo.

Incerc sa caut un eventual loc de parcat un sailing dinghy pe snagov... chiar daca dupa cum spui tu vantul e ciudat, alt loc mai bun nu prea am,...
 
Ultima editare:
Exactamente ala-i locul. :)
Anul trecut era o marina foarte populata, acolo. Barca mea nu avea un loc intreg la ponton, si o legam pe tribord de la jumatate catre pupa. Incomod, dar atat loc mai exista :).
Probabil pustietatea de acum e rezultatul deciziei d-lui Sima (proprietarul si managerul) de a mari tarifele intr-o perioada de criza.
 
De Florio se mai stie ceva?

Se stie....:)
Sunt pe un varf de munte, prin Calimani, pe unde isi scria Hogas cartea calatorind prin pustietatea Sarului .
Am venit de la greci si am sa va povestesc cum s-a mers pe Egee, Marmara, etc...
Acum insa internetul e costeliv, abia prind semnal de mobil :)
 
florio, mersi. deci nu degeaba mi se parea mie cam scumputz locul (3 bulioane pe luna parcare pentru o barca de 3 metri???)
astept cu interes sa te dai jos de pe munte si sa povestesti cum e treaba pe la greci.
 

Back
Sus