Velierul.....Pe apa sau pe drum ?

Va salut prieteni ! vreau sa imi aduc o barca(velier) din Olanda si am doua probleme , sa imi aduc o barca pana in 2,5 m latime pe drum sau una peste 2,5m pe apa ? voi cum recomandati ?
aveti experiennta unui astfel de drum/costuri ? ma uit la un Puma 26 sau Defender 27 !! Cam care este procedura de inregistrare in tara , cat sunt taxele si unde credeti ca voi intampina dificultati ?
Va multumesc si scuze ca v-am asaltat cu asea de multe intrebari
 
pe apa sunt 2 variante, ambele dificile. unu, ocolul intregii Europe pe la Gibraltar, o tura NUMAI pentru skiperii experimentati - Canalul Manecii si Biscaya sunt chestii serioare, rezulta cel putin o luna de navigatie dura - 3200-3500 mile (cam 6000 km pt necunoscatori) doi, pe Rhin-Main-Dunare. asta inseamna urcarea in amonte a peste 1000km pe Rhin-Main, sunt zone unde curentul este neasteptat de rapid, canalul (in partea superioara a Rhin-ului, pe Main, pa canal si in partea superioara a Dunarii dat catargul jos, sunt poduri sub 6 metri inaltimea de la luciul apei), bonus - ecluze, fara numar, fara numar... - cateva zeci, ceea ce duce la intarzieri, probabil traseul ar dura tot o luna si minim 1000 euro numai combustibilul. Concluzia practica: barca tractabila, latime max. 2,5 metri
 
Pe mare e exclus clar... Informatii f importante pt noi, multumim Don. Cam cum sta treaba pe drum ? Cunoasteti pe cineva cu peridoc/masina ?

Trimis de pe al meu HUAWEI P7-L10 folosind Tapatalk
 
masini sunt multe in Romania, un 4x4 poate tracta, conform RAR, echivalentul greutatii sale complet incarcat (2500-2800 kg) problema e peridocul, sunt foarte putine in Romania pentru barci mari (peste 600-700 kg) iar cele care sunt - proprietarii le tin pentru barcile lor. eu am pierdut o minunata ocazie de a cumpara fff ieftin din occident o barca de 25 de picioare (7,6 m) din cauza ca nu am avut/gasit peridoc. prietenul nostru Vlad si-a cumparat acum 1-2 ani o barca din Olanda, de dimensiune echivalenta, si a platit unei firme transportul - 1800 Euro
 
Defender 27 fiind in limita de 2,5m, o poti aduce pe o sa de tir, pus pe un cavalet fix. O poti aduce si pe peridoc, dar cele 2000 kg in spate atata drum vor fi incomode si la final va costa mai mult (drum dus intors).
 
Se poate aduce pe transport cu peridoc. Si eu am unul de 2700kg la inchiriat. De obicei se inchiriaza pentru transporturi locale, dar merge f bine si la asa ceva. Este plina piata se transportatori, trebuie doar sa te intelegi la pret
La peridoc nu ai licenta transport, TVA, tahograf...
 
Ultima editare:
daca masa totala, masina+peridoc+barca depaseste 3500 kg trebuie permis categotia C+E. Prietenul nostru Vlad a adus din Olanda o barca de 7,6m printr-o firma de transport. l-a costat 1800 euro.
 
Se poate aduce pe transport cu peridoc. Si eu am unul de 2700kg la inchiriat. De obicei se inchiriaza pentru transporturi locale, dar merge f bine si la asa ceva. Este plina piata se transportatori, trebuie doar sa te intelegi la pret
La peridoc nu ai licenta transport, TVA, tahograf...
Cu cat il inchiriezi pe zi? Ce masina imi trebuie sa il trag ? Barca are 2t!

Trimis de pe al meu HUAWEI P7-L10 folosind Tapatalk
 
Ultima editare:
Pe apa...asa cum ii sta bine velierului.

Eu nu as exclude varianta Rhin-Main-Dunare. Vremea este grozava, puteti participa la calatorie...daca nu pe intreaga durata se poate si partial, variante de transport catre casa se gasesc usor. Sunt interesat de planificarea si executarea acestui voiaj. Ma puteti contacta la dan.atsea@ yahoo.com.
Pana pe 20 sunt in Amsterdam de pe 27 sunt in tara.
 

Back
Sus