Sailing prin / din Olanda

Ceau
am un Dufour Arpege si planuri maretse, si ar fi si mai fain daca ar fi si ceva echipaj - la anul asi vrea sa merg pana in Scotia si Danemarca, si e mult mai repede cu echipaj decat singurel
cine e interesat putem vb si organiza pt la anul
mersi
adi
 
Ceau Alin - scuze de late reply, nu am vazut mesajul de la tine decat acuma.
Sigur, putem vb, si sa vedem - atitudinea e la fel de importanta ca si experienta :)
 
Am fost in vara in Olanda.Vis a vis de posibilitatile de bărcuit ......mi-a părut rău că nu am avut mai multă determinare să-mi duc barca cu mine,mai ales că nu aveam probleme cu parcarea peridocului .......baza ăn care am stat având destule locuri de parcare gratis.Eu recomand cu mare căldură zona GIETHOORN.Practic este Veneţia Olandei.Singura problemă ar fi că în zonă se găsesc de închiriat doar bărci electrice...dar poţi închiria cu 90 euro -zi o barcă de 6 cp şi 4 locuri la o distanta de 20m km de zonă şi ajungi fară probleme la locul mai sus recomandat.Din localitatea unde am stat există legătură cu canalele din Amsterdam.La întrebarea care sunt restricţiile de navigaâie pe canal ,un olandez îmi spunea ceva legat de viteza maximă de deplasare a bărcilor.Eu cred că nu ştia nici o regulă .Un lucru este sigur..în Amsterdam am văzut pe apă bărci care la noi in Ro le-am umple cu pământ şi cu flori ......dar ei navigau cu ele.Asta e
 

Back
Sus