Hotarare a Guvernului Romaniei privind circulatia ambarcatiunilor cu motor in delta

Pai si cum se va aplica smecheria asta? Imi ofera si monteaza ei gratuit pe barca asa ceva eu ramanand sa ii fac doar o camasuta de plumb pe care sa i-o pun pe cap cand nu am chef sa ma simt ca in BigBrother?
Acum...daca ma gandesc bine..o fi bun macar de antifurt?
Lasand gluma la o parte eu sunt Pro dar nu vad cum se poate realiza asa ceva si, de asemenea , sunt convins ca tot noi ,cei care ne chinuim sa intram in glisaj :) , vom fi cei amendati si vizati iar cei ca cei care au reusit sa imi dea barca la fund in doua randuri in primavara asta ( o mica salupita cu 1300CP pe numele ei Oana M.) vor pati ce patesc si pe sosele atunci cand incalca regulile....adica NIMIC , NADA ZIP s.a.m.d.
 
Ultima editare:
Pai si cum se va aplica smecheria asta? Imi ofera si monteaza ei gratuit pe barca asa ceva ...

Cred ca asta e propunerea http://www.mmediu.ro/uploads/files/2014-05-06_Hotarere_Guvernului.pdf

Art.13. Administratia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării se va îngriji de implementarea sistemului de monitorizare şi a dispozitivelor electronice.

Se pare ca vor exista dispozitive electronice in acest scop.
Daca e asa, posibil sa iti fie inmanate/montate odata cu eliberarea permisului si plata taxei de acces in rezervatie. Oare trebuie predate odata cu iesirea din rezervatie? Tot de unde l-ai primit sau o poti face si in alt Punct de iesire? Vor exista suficiente Puncte de acest fel asa incat sa intri si sa iesi prin locuri diferite?

Tehnic vorbind, ar putea fi ceva similar cu:


Cum s-ar spune, ne-au pus zgarda.
 
La articolul 1 paragraful2 al hotararii, cel putin la faza de proiect spuneau ca:" fac exceptie de la prezentele reguli ambarcatiunile nemotorizate, propulsate cu rame sau vele". Ce sa intelegem ca aceste tipuri de ambarcatiuni nu vor necesita monitorizarea prin gps sau ce-or mai fi sistemele lor de monitorizare?
 
Eu asa inteleg. Din pacate daca ai si motor, degeaba vele.
Cred insa ca trebuie sa asteptam varianta din Monitorul Oficial - cine stie ce modificari au aparut fata de varianta din proiect ...
 
Intrebare : si daca nu mai am baterie la dispozitiv, ce-or sa faca ? Trimit militia sa ne infiereze ? Ne baga la Crama,sau ne obliga sa avem in dotare 2...13 baterii de rezerva,.bineinteles achizitionate NUMAI de la ei ? Vor crea statii mobile de incarcare a bateriilor ? Asa ar trebui,nu credeti ?!
 
Normele metodologice de aplicare a legii nu sunt inca elaborate (de ce nu ma mir?), ele urmeaza la 6 luni dupa publicarea in Monitorul Oficial si intrarea in vigoare.
Ceva imi spune ca nici dupa 6 luni nu vor elabora aceste norme de aplicare a legii, iar ea, legea, va fi si anul urmator la fel de schioapa ca anul acesta.
Firesc ar fi de gandit o lege in intregul ei, create premizele respectarii ei si abia apoi amendati cei care nu o respecta.

P.S.
Ca exemplu, daca ai in oras o strada de 10 km fara trecere de pietoni si nu creezi premizele respectarii legii mazgalind macar cateva zebre din loc in loc, are rost sa amendezi pietonii ca traverseaza neregulamentar?
 
O utopie creata de niste jepcari care vor sa mai faca un ban extra...ce credeti ca dispozitivele (gps-statie) vor fi gratis?
 
Salut! Ce mai stiti de obligativitatea de a deţine un dispozitiv electronic de transmitere către staţiile fixe a
poziţieişi vitezei navelor şi ambarcaţiunilor propulsate?
 
Salut!
Obligativitatea e trecuta in lege, dar nu exista norme de aplicare. Cei de la ARBDD ar trebui sa detina un sistem de urmarire si sa indice echipamentele compatibile cu acesta, pe care, evident, ar trebui ca doritorii de permis de acces sa le procure si sa le prezinte la solicitarea permisului de acces. Nu se intampla acest lucru! Permisul de acces se obtine online numai pe baza achitarii unei taxe.
Daca vrei parerea mea nu se va implementa niciodata acest sistem care ar deranja foarte multe interese: braconieri, contrabandisti, organizatori de turism, etc!
 

Back
Sus