Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Topic: Unde pot sa dau la apa o gonflabila cu vela pe langa Bucuresti?

Fiind sambata, suit pe trotineta si dat o fuga la Lacul Morii unde am vorbit cu fratele mai sus numitului.
    E ok, se poate da o barca la apa dar sa nu fie cu motor.
    In timp ce vorbeam, baietii pe care-i avea la cursuri au lansat o barcuta la apa. In stanga pozei, acolo unde se schimba culoarea luciului apei si nu departe de malul care arata ca o peninsula, apare si o gonflabila inchisa la culoare.

Multumesc baieți! O sa incerc marea, pardon, lacul cu degetul saptamana viitoare. Mai trebuie sa mai bibilesc ceva la barca si sa-mi iau o vesta.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate CameraZOOM-20150711120029201.jpg‎  

N-am mai ajuns pe Lacul Morii cu barca din lipsa de timp si de vant.

Am dat barca la apa direct in Grecia. Totul a functionat perfect mai putin o prindere a axului carmei pe care am dres-o instant cu putina sfoara.

N-am facut poze, doar cateva secvente de film facute de sotia mea de pe mal intr-o zi cu vant cam slab si variabil. Am prins si ceva vant zdravan vreo 30 de minute care a culcat 80% din umbrelele de pe plaja dar sotia, cu ochii pe mine si cu frica in suflet vazand cum se inclina catargul si vela la 45 de grade iar barca sare de pe un val pe altul, n-a facut poze/film.

Fain, asa am inceput si eu aventura sailing. Uite aici : http://mugurelrosu.blogspot.ro/p/bar...are-de-fi.html . Cand vrei te astept la Giurgiu la clubul SAN GIORGIO sa facem un tandem

Merci. Poate la primavara mai spre vara, acum ne pregatim pt sporturile de iarna

eu am mers cu barcuta mea (vezi ,,Un Embrion,,) pe lacul Pantelimon si Cernica

6.  

Cum am scris mai in urma, la Pantelimon am intrebat si mi s-a spus ca nu e voie.
    Pe Cernica n-am incercat dar o sa ma interesez. Din ce vad pe situl parcului de distractii de acolo, se poate inchiria barca pt pescuit. Poate e voie si cu barci straine.
    Merci de info.

am avut dispute dar cum aveam la mine un extras din legea apelor (s-a discutat pe tema asta si aici si pe capcompas) i-am convins sa ma lase, le-am spus ca daca ma opresc sun la 112 si reclam sechestrare de persoane. pescuitul e interzis, nu agrementul.

I-ai speriat tu dar cred ca și-au făcut temele intre timp

Nu știu ce s-a discutat aici dar eu citesc in legea apelor, legea 107 din 1996, la art 33 că:
    " (1) Autoritatea publică centrală din domeniul apelor poate concesiona sau închiria parte din domeniul public al apelor, pentru exploatarea apelor de suprafață sau subterane, cu excepția apelor geotermale, a materialelor din acestea și din maluri, precum şi pentru valorificarea vegetaţiei din albiile minore şi de pe maluri, folosirea energiei apelor, exploatarea luciului de apă pentru agrement ori sporturi nautice, ca şi pentru alte activităţi, cu respectarea prevederilor legale."
    Doar daca ai o copie a contractului de concesiune/inchiriere si vezi ca nu e prevazuta concesionarea luciului de apa - ceea ce ma îndoiesc - ai putea contesta ceva. Altfel cred ca e mai înțelept sa-i credem pe cuvânt.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Locuri de dat cu caiacul pe langa Bucuresti
    de remyx în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 75
    Ultimul post: 28 Mar 2016, 03:29 PM
  2. Croatia - Trogir (langa Split)
    de bibicu13 în topicul Marea Adriatică
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 26 Jan 2015, 12:03 PM
  3. Barca gonflabila cu vela
    de romel în topicul Barca mea