Unde pot sa dau la apa o gonflabila cu vela pe langa Bucuresti?

Vreau să testez o gonflabilă cu velă la care am meșterit anul trecut și pe care n-am apucat s-o testez. Vreau să mă dau în Grecia cu ea și nu vreau să mă trezesc acolo că e ceva în neregulă. Are 3 m lungime deci exclus ape navigabile pt ca n-am permis. Unde aș putea s-o dau la apă mai pe lângă București?
 
Da, in toamna, pe ambele. Paznicii mi-au zis ca cel ce le are in concesiune "nu vrea nicio barca (straina) de niciun fel si in niciun scop pe luciul apei".
 
Vreau să testez o gonflabilă cu velă la care am meșterit anul trecut și pe care n-am apucat s-o testez. Vreau să mă dau în Grecia cu ea și nu vreau să mă trezesc acolo că e ceva în neregulă. Are 3 m lungime deci exclus ape navigabile pt ca n-am permis. Unde aș putea s-o dau la apă mai pe lângă București?

Mergi la Herastrau, e cel mai accesibil si mai apropiat punct in care nu ai probleme cu nimeni.
 

Atașamente

  • Ponton Herastrau.jpg
    Ponton Herastrau.jpg
    79.3 KB · Vizualizări: 42
Herastrau e navigabil si chiar nu vreau sa ma pun in vreo pozitie defavorabila catusi de putin.
Poate sa fie si mai departe, 40-50 km.
 
Herastrau e navigabil si chiar nu vreau sa ma pun in vreo pozitie defavorabila catusi de putin.
Poate sa fie si mai departe, 40-50 km.

Snagov. (suficienta apa pentru toti nebunii)
Mogosoaia (trai patriarhal, liniste si pace)
Canalul Plantelor de la Giurgiu (Tot o lume linistita; la vest de pod nu te tulbura nici pasarile cantatoare)

Herastraul navigabil nu cred sa puna probleme :) .
Mai curand as inlatura Snagovul decat Herastraul.
 
Si Snagovul si Herastraul sunt cai navigabile. Cred ca, dupa accidentul de pe Snagov, s-au intetit controalele pe ambele lacuri.
Fiind vorba de ceva cu vele, nu ar fi bine pe Lacul Morii?
 
Si Snagovul si Herastraul sunt cai navigabile. Cred ca, dupa accidentul de pe Snagov, s-au intetit controalele pe ambele lacuri.
Fiind vorba de ceva cu vele, nu ar fi bine pe Lacul Morii?
Ma gandeam si eu la Lacul Morii. Trebuie sa investighez daca [mai] e voie cu barca pe lac. Merci.

Poza cu barca nu am. N-am apucat sa o asamblez complet vreodata.
Barca e Mariner 3 iar restul e in gen SailboatsToGo doar ca nici nu seamana si nici nu rasare :) E o solutie proprie. Cu cârma n-am rezolvat si probabil ca o sa fie cam ca la ei, cu vasla.
Am poze cu vela. E facuta de mine integral, inclusiv planul. Am evaluat ca teava de Al se va indoi mai mult sub sarcina si de aia mi-au iesit niste incretituri pe la colturi. Dar cand se infige vantul mai tare in vela, se indreapta si arata f bine. Data viitoare o sa iasa mai bine.
 

Atașamente

  • Screenshot from 2015-07-11 08:51:24.jpg
    Screenshot from 2015-07-11 08:51:24.jpg
    38.1 KB · Vizualizări: 50
  • Screenshot from 2015-07-11 08:50:20.jpg
    Screenshot from 2015-07-11 08:50:20.jpg
    14.2 KB · Vizualizări: 42
  • Screenshot from 2015-07-11 08:49:10.jpg
    Screenshot from 2015-07-11 08:49:10.jpg
    29.2 KB · Vizualizări: 45
  • Screenshot from 2015-07-11 08:46:47.jpg
    Screenshot from 2015-07-11 08:46:47.jpg
    49.4 KB · Vizualizări: 41
Pe Lacul Morii, pe partea de sud, exista un ponton si o curte plina cu barci. Cam la 1/2 km de stavilar. Acolo poti sa dai si barca la apa. Intreaba de Alex Mihaita.
Cred ca te stresezi prea mult in legatura cu permisul pentru o asemenea barca. Pentru o ora - doua nu se leaga nimeni de tine.
Daca lacul respectiv nu este concesionat si mai sint barci pe lac in mod sigur poti sa te dai si tu, nu cred sa fie vreo problema, pe oricare din lacurile insirate de Florio mai sus.
 
Fiind sambata, suit pe trotineta si dat o fuga la Lacul Morii unde am vorbit cu fratele mai sus numitului.
E ok, se poate da o barca la apa dar sa nu fie cu motor.
In timp ce vorbeam, baietii pe care-i avea la cursuri au lansat o barcuta la apa. In stanga pozei, acolo unde se schimba culoarea luciului apei si nu departe de malul care arata ca o peninsula, apare si o gonflabila inchisa la culoare.

Multumesc baieți! O sa incerc marea, pardon, lacul cu degetul saptamana viitoare. Mai trebuie sa mai bibilesc ceva la barca si sa-mi iau o vesta.
 

Atașamente

  • CameraZOOM-20150711120029201.jpg
    CameraZOOM-20150711120029201.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 60
N-am mai ajuns pe Lacul Morii cu barca din lipsa de timp si de vant.

Am dat barca la apa direct in Grecia. Totul a functionat perfect mai putin o prindere a axului carmei pe care am dres-o instant cu putina sfoara.

N-am facut poze, doar cateva secvente de film facute de sotia mea de pe mal intr-o zi cu vant cam slab si variabil. Am prins si ceva vant zdravan vreo 30 de minute care a culcat 80% din umbrelele de pe plaja dar sotia, cu ochii pe mine si cu frica in suflet vazand cum se inclina catargul si vela la 45 de grade iar barca sare de pe un val pe altul, n-a facut poze/film.

 
Cum am scris mai in urma, la Pantelimon am intrebat si mi s-a spus ca nu e voie.
Pe Cernica n-am incercat dar o sa ma interesez. Din ce vad pe situl parcului de distractii de acolo, se poate inchiria barca pt pescuit. Poate e voie si cu barci straine.
Merci de info.
 
am avut dispute dar cum aveam la mine un extras din legea apelor (s-a discutat pe tema asta si aici si pe capcompas) i-am convins sa ma lase, le-am spus ca daca ma opresc sun la 112 si reclam sechestrare de persoane. pescuitul e interzis, nu agrementul.
 
I-ai speriat tu dar cred ca și-au făcut temele intre timp :)

Nu știu ce s-a discutat aici dar eu citesc in legea apelor, legea 107 din 1996, la art 33 că:
" (1) Autoritatea publică centrală din domeniul apelor poate concesiona sau închiria parte din domeniul public al apelor, pentru exploatarea apelor de suprafață sau subterane, cu excepția apelor geotermale, a materialelor din acestea și din maluri, precum şi pentru valorificarea vegetaţiei din albiile minore şi de pe maluri, folosirea energiei apelor, exploatarea luciului de apă pentru agrement ori sporturi nautice, ca şi pentru alte activităţi, cu respectarea prevederilor legale."
Doar daca ai o copie a contractului de concesiune/inchiriere si vezi ca nu e prevazuta concesionarea luciului de apa - ceea ce ma îndoiesc - ai putea contesta ceva. Altfel cred ca e mai înțelept sa-i credem pe cuvânt.
 

Back
Sus