Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46

Topic: circulatie barca neinmatriculata pe dunarea navigabila zona Galati Braila

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Incerc eu un raspuns dar e posibil sa fie cam pe langa: cred ca se refera strict la acele zone unde poti sa o arzi cu sky jet-uri, banane si alte gogosi trase pe apa, wakeboard etc...asa cel putin este pe Snagov ( chiar daca nu respecta nimeni zona )
    In rest...senalul e al tuturor...cu conditia sa respecti regulile de navigatie si sa nu faci vreo trasnaie
    asa am fost tentat si eu sa cred prima data dar scrie f clar - ambarcatiuni de agrement- nu specifica in mod special sky sau altceva de genul.
    mi e frica sa nu fie ca la circulatia cu masina de acum ceva ani .....cand s-a dat legea cu centrura obligatorie si nu o punea mai nimeni ......ne au lasat ceva timp si apoi ..punct ochit punct lovit. ( metoda clasica romaneasca de facut bani la buget repede)

Junior Member kato's Avatar
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    22

Salut ...ce stiti sa-mi spuneti despre control avand in vedere ca pe motorul meu de 20 caluti am numai un contract de mana...este valabil sau risc sa am probleme ?

ia cititi aici ce zice la gazeta......Controale la b,

citez din articol" De asemenea, cei de la Căpitănie şi de la Transporturi Navale avertizează că bărcile au voie doar īn afara şenalului navigabil şi, foarte important, nu trebuie să se consume alcool la bord. Legea mai prevede că viteza nu trebuie să fie mai mare de 10 km pe oră īn zona Portului Galaţi, iar īn apropierea malurilor viteza trebuie adaptată īn aşa fel īncāt să nu se formeze valuri mari."

pana anul trecut nu am auzit pe nimeni ca sa fi fost controlat cu fiola de alcool pe balta, ba chiar era sport national cu berea )) iar de anul acesta vad ca se intensifica treaba cu berea, temerea fiind sa nu inceapa si cu inmatricularea la barci, cred ca daca apuci sa o cumperi iti faci probleme ulterior

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by danielsg74 View Post
    ei... asta e putin cam dura.
    Am un morman de exemple despre modul comunistoid in care procedeaza autoritatile navale din Braila, incepand cu treaba aia: nu radiem nici o barca decat daca aduceti acte ca ati dezmembrat-o si ati predat-o la centrele de reciclare. Oamenii aia nici azi n-au auzit de OG 74/2006, sau se fac ca n-aud. Si exemple din-astea sunt cu duiumul, inclusiv vizavi de circulatia cu barci neinmatriculate.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

Junior Member kato's Avatar
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    22

Quote Originally Posted by kato View Post
    Salut ...ce stiti sa-mi spuneti despre control avand in vedere ca pe motorul meu de 20 caluti am numai un contract de mana...este valabil sau risc sa am probleme ?
    Domnu VALI ...despre problema mea un sfat se poate ?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

In aceeasi situatie sunt si eu, am doar un contract de mana la motorul de 20CP. Atata timp cat seria lui nu apare prin vreo baza de date cu motoare furate, nu cred sa fie probleme... La urma urmei, pot declara ca am cumparat piesele de la dezmembrari si l-am asamblat singur. Mai ales daca motorul are mai mult de 20 de ani e chiar plauzibila varianta...

Oricum, m-ar interesa si pe mine un raspuns mai documentat, daca exista vreun cunoscator fin al legislatiei...

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut, da' eu nu sunt domnu, ci un simplu braconier .
    Vizavi de chestiunea mentionata, am cunoscut mai multi barcagii care la fel nu au avut acte la motoare, si au rezolvat astfel: au facut declaratii notariale de tipul "declar pe proprie raspundere ca motorul a fost cumparat de pe piata libera, din Romania, Italia, Spania etc".

Totusi, cel mai bine e de intrebat la autoritati despre chestiunea asta. Dar la fel hartie scrisa, urmata de raspuns scris, fiindca scripta manent. Nu trebuie spus "am motorul", ci "intentionez sa cumpar un motor vechi sau piese sa fac un motor etc, spuneti-mi va rog daca pot circula". Mai mult de atat nu stiu ce sa spun, nu am mai avut asemenea probleme de rezolvat.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by Vali View Post
    Am un morman de exemple despre modul comunistoid in care procedeaza autoritatile navale din Braila, incepand cu treaba aia: nu radiem nici o barca decat daca aduceti acte ca ati dezmembrat-o si ati predat-o la centrele de reciclare. Oamenii aia nici azi n-au auzit de OG 74/2006, sau se fac ca n-aud. Si exemple din-astea sunt cu duiumul, inclusiv vizavi de circulatia cu barci neinmatriculate.

am citit OG 74/2006 si zice asa :
    Art. 66.

"Autoritatea Navală Romānă va stabili sectoarele din apele naţionale navigabile pe care se desfăşoară activităţile sportive şi de agrement, precum şi tipurile de nave cu care se desfăşoară aceste activităţi." offf, legile astea romanesti ....................voi ce intelegeti din asta?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

"activitatile sportive si de agrement" se refera la activitati de genul trasului de banane, colace si alte agregate plutitoare, skijeturi, ski nautic, wakeboarding, windsurfing, kitesurfing, etc.
    Agrementul (si implicit restrictiile zonale) nu are nici o legatura cu inmatricularea. Daca esti cu o barca inmatriculata, nu inseamna ca ai voie sa tragi banane in mijlocul senalului navigabil.

Simpla deplasare din punctul A in punctul B pe Dunare nu este "activitate de agrement" in sensul legii citate de tine.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Acte pentru deplasare in Grecia cu o barca neinmatriculata
    de mugur īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 21 Jun 2015, 12:16 PM
  2. Coborare Braila - Galati
    de Barcaholic īn topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14 Aug 2014, 11:21 AM
  3. Coborare Braila - Galati
    de Barcaholic īn topicul Bloguri