circulatie barca neinmatriculata pe dunarea navigabila zona Galati Braila

Buna ziua, vreau sa mi explice cineva cum este cu circulatul pe dunarea navigabila in zona Braila - Galati deoarece sant intr o mare ceata legislativa :mad::
1 .
daca barca nu este inmatriculata are sub 5 metri si motorul 15 cai - din cate stiu eu poti circula pe dunare cu ea - sau numai in zonele special amenajate?( zonele de agrement)? care este amenda pe care o iei daca circuli in afara zonelor de agrement - pe dunarea navigabila ? cine ti face controlul politia de frontiera sau capitania sau mai cine?
2. daca am o barca pneumatica de 3,30m cu motor de 15 cai trebuie sa o inmatriculez ca sa pot circula pe dunarea navigabila? tin sa precizez ca ma plimb cu barca doar, nu fac activitati comerciale.
multumesc!
 
Salut !
In zona "Sector navigabil" ai voie doar cu ambarcatiuni inmatriculate. Controlul il face Capitania portului.
Exista trei categorii de sectoare pe Dunare:
Sector navigabil: circulatie doar pentru ambarcatiuni inmatriculate
Sector pentru desfasurarea activitatilor sportive si de agrement: circulatie pentru ambarcatiuni sportive (inmatriculate sau nu)
Sector nenavigabil: circulatie pentru ambarcatiuni inmatriculate si neinmatriculate.

Ca o subliniere, ambarcatiunile sportive si activitatile sportive se pot desfasura doar in zonele special constituite pentru asa ceva.
Delimitarea sectoarelor pe zona Braila - Galati o gasesti (din spusele celor de la Capitania Braila) la avizierul Capitaniei.
 
Te poate controla si P.F. si sa-ti ceara actele barcii, ale motorului si permisul de conducator de ambarcatiune ( motor mai mare de 5CP).
 
@Danielsg74: Ai si vreo sursa oficiala (de exemplu citat din vreo lege sau ordonanta) pentru ce afirmi mai sus?
Din cate am citit si eu legile si ordonantele legate de navigatie, nu am gasit nicaieri restrictiile de care spui tu.

@pubert: si eu sunt in aceeasi situatie cu tine, pneumatica de 3.80 si motor de 20CP, adica nu e obligatoriu de inmatriculat. Eu ma dau cu incredere pe unde am chef pe Dunare. Pana acum nu m-a intrebat nimeni de sanatate, dar si daca ma intreaba, am permis, am factura online de la cumpararea barcii si contractul de mana de la cumpararea motorului. Daca m-as da in zona de granita, probabil ca mi-ar trebui si ceva aviz de la politia de frontiera, dar prefer sa evit complicatiile.
 
Nu mai târziu de ieri am fost oprit fix pe senalul navigabil atât de ANR cât și de PF.....eu cu barca înmatriculată și un prieten cu o BlackSea cu un Yammy de 20 neinmatriculata.
Nicio problema pentru ca aveam actele OK.....nu au spus nimic de barca neinmatriculata pe senal dar,în schimb aveau fiolele alcooltest pregătite :)
 
Și încă ceva.....în afară senalului Dunarea avea 30cm adâncime de la mal vreo 2oo metri în larg.....deci......nu puteai naviga DECÂT pe senal.
 
Ultima editare:
Raspunsul meu se bazeaza pe informatiile primite de la Capitania Braila si ce mi-a mai ramas prin cap din decretul privind circulatia pe sectorul navigabil al Dunarii.
Uite: art 6.35 din Regulamentul de circulatie pe Dunare
Pag. 61 din manualul conducatorului de ambarcatiuni de agrement
 
Ultima editare:
Raspunsul meu se bazeaza pe informatiile primite de la Capitania Braila si ce mi-a mai ramas prin cap din decretul privind circulatia pe sectorul navigabil al Dunarii.
Uite: art 6.35 din Regulamentul de circulatie pe Dunare
Pag. 61 din manualul conducatorului de ambarcatiuni de agrement

Citez din RND asa cum apare acesta in pdf pe site-ul Autoritatii Navale, adica aici http://portal.rna.ro/SiteAssets/servicii/personal-navigant/Regulament navigatie pe Dunare.pdf :

"Articolul 6. 35 – Schiul nautic şi activităţi similare

1. Schiul nautic sau activităţile similare sunt permise numai ziua şi în condiţii de bună vizibilitate. Căpităniile de port stabilesc zonele în care aceste activităţi sunt permise sau interzise.
2. Conducătorul navei care asigură remorcarea trebuie să fie însoţit de o persoană însărcinată cu serviciul remorcii şi cu supravegherea schiorului care este aptă
să-şi asume acest rol.
3. Cu excepţia cazurilor când navigă pe un şenal ce le este rezervat în mod exclusiv, navele care asigură remorcarea şi schiorii nautici, trebuie să pastreze o distanţă suficientă fată de alte nave, maluri şi înotători.
4. Parâma de tracţiune a schiorului nu trebuie sa fie lăsată să atârne în gol. "

Nu apare nicaieri in acest articol nici o mentiune la inmatricularea navelor (barcilor). Poate era alt articol? :)
 
Ultima editare:
Si la Calarasi s-au facut verificari pe apa , acte si fiola alcooltest weekendul acesta.
Din cate am auzit au mers si in zonele de plaja si au verificat cam tot ce au prins, inclusiv pe cei care se trageau cu schiuri/ banana etc.
 
Dupa ce m-au verificat...mai pe seara s-au intors dinspre Giurgiu si eu eram la o bere langa cort si m-au chemat pana in mijlocul Dunarii sa ma mai intrebe de sanatate...si de data asta aveam nitica bere la bord dar le-am spus ca ei m-au obligat sa conduc baut :) ...ei erau pe senal si nu aveau cum sa vina pana la mine ca apa era de o schioapa pana la 200m de mal :)
 
totusi de ce politia de frontiera face astfel de controale ? e cam ca treaba aia cu "ce are s ..a cu prefectura ?" polita fluviala ar ttrebui sa faca astea sau capitania zonala nu pol de frontiera. (nu contest controlul in sine ci organismul de control) si mai e o chestie - daca sant atat de rigurosi pe controale, cei cu barci neinmatriculate de ce circula in continuare ? banuiesc ca la noi legea se aplica dupa noroc _ te prinde si te vrea, sau nu !:)))))
 
totusi de ce politia de frontiera face astfel de controale ? e cam ca treaba aia cu "ce are s ..a cu prefectura ?" polita fluviala ar ttrebui sa faca astea sau capitania zonala nu pol de frontiera. (nu contest controlul in sine ci organismul de control) si mai e o chestie - daca sant atat de rigurosi pe controale, cei cu barci neinmatriculate de ce circula in continuare ? banuiesc ca la noi legea se aplica dupa noroc _ te prinde si te vrea, sau nu !:)))))
Nu e vorba de nici un noroc sau ghinion. Pentru barcile sub 7 m si sub 20 CP nu este obligatorie inmatricularea. S-a mai discutat chestia asta de 1000 de ori! :) Nu exista in lege nici o precizare privind restrictii de circulatie pentru barcile neinmatriculate. Circulatia este restrictionata doar de categoria constructiva a barcii si de permisul conducatorului.
Politia de frontiera are atributii de control asupra tuturor ambarcatiunilor de la pneumatice de 2 m si pina la vapoare de 250 m lungime. PF este mai des vazuta pe apa pentru ca au buget pentru salupele de patrulare (achizitie / intretinere salupe plus combustibil, consumabile si oameni pentru patrula).
Cei de la capitanie nu prea au nici salupe, nici oameni pentru patrula si nici buget de combustibil. De exemplu, la Constanta, abia anul trecut a aparut o salupa a capitaniei in Portul Tomis insa nu am vazut-o niciodata "in actiune", nu s-a miscat deloc de la cheu.
E si chestie de eficienta, capitania controleaza doar actele barcii (navei) si ale echipajului (permis de conducator) si in general se limiteaza la vapoare, pe cind PF poate controla toate actele si in plus controleaza si autorizatiile de pescuit, cazurile de furt de barci sau motoare si activitatea pe granita (contrabanda, trafic de persoane etc)
 
" Pentru barcile sub 7 m si sub 20 CP nu este obligatorie inmatricularea. " da asa e; dar cu precizarea ca nu tre sa mearga pe senalul navigabil in portiunea de dunare navigabila:mad: eu asa am inteles din lege si din posturile altor colegi de forum. eu aici eram nelamurit si va intreb daca a patit cineva sa primeasca vreo amenda sau o atentionare ceva .....am inteles ca nu prea se uita la barci daca s in lege, dar daca vor sa o faca se dau sau nu amenzi?
mai coerent: :D scrie undeva ca i interzis sa mergi cu barca neinmatriculata pe dunarea navigabila?( senal navigabil) - exista niste amenzi -? cat sant ele si in ce conditii se dau in cazul in care esti gasit pe dunarea navigabila cu barca neinmatriculata ?
e imposibil sa nu fie o prevedere ceva !
 
...eu asa am inteles din lege...

Care lege? Fara sursa exacta vorbim discutii.

Treaba e simpla: mergi la capitania din orasul tau, faci o adresa scrisa, si ceri raspuns scris vizavi de legislatia aplicabila barcilor neinmatriculate.
Eu asa am facut, si in hartia obtinuta la Galati scrie clar ca nu exista interdictii sau restrictii de circulatie pe caile navigabile pentru barcile neinmatriculate.

Am uitat totusi ca la voi la Braila comunismul n-a murit, asa ca mai bine faci scrisoarea direct catre ANR-ul mare, si cand obtii raspunsul il pui si aici pe forum, pentru informarea colegilor de suferinta ;).
 
SINGURUL coforumist care sustine prostia cu senalul care ar fi "interzis" pentru ambarcatiunile neinmatriculate e concitadinul tau, danielsg74. Restul care am postat pe aici incercam sa te lamurim ca NU EXISTA o astfel de interdictie pe Dunare, si ca ce sustii tu si danielsg74 sunt mituri urbane.
 
SINGURUL coforumist care sustine prostia cu senalul care ar fi "interzis" pentru ambarcatiunile neinmatriculate e concitadinul tau, danielsg74. Restul care am postat pe aici incercam sa te lamurim ca NU EXISTA o astfel de interdictie pe Dunare, si ca ce sustii tu si danielsg74 sunt mituri urbane.

am fost la capitania Braila si intradevar au afara la afisier un anunt in care se stabilesc zonele in care ai voie cu ambarcatiuni de agrement, sant specificati intre ce km ai voie sa faci asta . ceea ce m a pus pe ganduri .....de ce sa stabilesc o zona in care sa ti dau voie sa te dai cu ambarcatiunea de agrement ( specificat clar ambarcatiuni de agrement) atata timp cat ai voie sa te dai pe unde vrei ..... trageti si voi concluzii logice - eu zic ca undeva, cineva, ....b-) stie ceva .:)))) deci exista acest anunt - e afisat - e real. -de aici si sperietura mea pt care a m facut aceasta discutie.
 
Incerc eu un raspuns dar e posibil sa fie cam pe langa: cred ca se refera strict la acele zone unde poti sa o arzi cu sky jet-uri, banane si alte gogosi trase pe apa, wakeboard etc...asa cel putin este pe Snagov ( chiar daca nu respecta nimeni zona )
In rest...senalul e al tuturor...cu conditia sa respecti regulile de navigatie si sa nu faci vreo trasnaie ;)
 

Back
Sus