Canoe Kymi River

Salut, dupa experienta avuta cu constructia unei canoe din strip, m-am gandit sa incerc una si din placaj. Am cautat planuri pe internet si cum oferta este foarte generosa a trebuit sa iau in calcul pretul materialelor si asa m-am hotarat la modelul Kymi River, pentru a carui constructie este nevoie doar de doua placi de placaj.





Cu toate ca am aflat ca puteam sa o construiesc si din placaj cu incleiere de exterior, cu un pic mai multa munca pt sigilarea taieturilor, am fost la Holver si am cumparat doua placi de placaj de 4mm Okume.
Am trecut la trasarea planurilor pe placaj, unde am facut prima greseala – am apasat prea tare pe creion si au ramas dungile chiar daca am slefuit la sfarsit. Apoi am dat de o problema si anume lipsa unei baghete, lunga si flexibila pt a trasa conturul si faptul ca l-am trasat din doua bucati s-a vazut mai tarziu la cusutul filelor.



Am cumparat de la Catalin Sorescu un fierastrau japonez si am trecut la decuparea filelor, o taietura dura aproximativ 10 minute.





Am avut foarte putine pierderi de material.



A doua greseala a fost ca dupa ce am decupat filele nu am slefuit unghiul necesar pt imbinare.
Am gaurit initial la 15 cm cum scria in proiect, dar pt ca nu am slefuit marginile nu cadea perfect si atunci am fost nevoit sa mai dau niste gauri intermediare.
A urmat cusutul care a durat 2 zile, de fapt 3 ore in fiecare seara, dupa ce veneam de la serviciu.







A urmat chituirea rosturilor si dupa intarire, scoaterea sarmelor si astuparea gaurilor.
Dupa asta la sugestia d-lui MariusF am slefuit si pe urma i-am dat o mana de rasina, aproximativ 450g, intinsa cu racleta pt a incarca porii placajului si a satura cu rasina placajul.





Canoea a primit si un nume “Danubia”, care a fost scris inainte de aplicarea tesaturii.





A urmat tesatura de 180g de la Polydis, 10m.Tesatura am petrecut-o peste 4 file, pt o rezistenta mai buna.



Langa canoe se vede si copastia (outwale cu dimensiunea de 15/25 mm si inwale cu dimensiunea de 25/25 mm frezate pe partea exterioara. Ele sunt din brad si toate patru cantareau aproximativ 4kg la lungimea de 5,1 m)

Dupa inca doua maini de rasina cu slefuitul de rigoare intre aplicari, a venit si randul montarii copastiei exterioare unde am simtit lipsa unor cleme, dar am folosit tot ce avea falci si putea strange.



Cat timp asteptam sa se lipeasca am trecut la confectionarea scaunelor: cadrul este din fag cu dimensiune de 2,5/2 cm si snurul din polipropilena de 3 mm, la final cantarea 1 kg.
Nu stiu daca din brad ar fi fost la fel de rezistent? Cea mai lunga latura are 73 cm si latimea sacunului este de 30 cm.



Nu a iesit ca la carte, dar este comod si permite circulatia aerului.

Jugul sau Yoke l-am facut din brad si i-am tras si un model.



Am dat cu lac de la Policor pt iacht cate 3 maini si in interior si pe exterior pt protectia la UV.
Canoea are la final 19 kg si arata asa:























O sa pun si un filmulet mai tarziu cu "canoistul fara cap", pt ca nu am incadrat corect cadrul de filmat.:)
 
ai lucrat foarte curat, felicitari. cred ca poti trece oricand la profesionisti :) poate ca inwale-ul fixat direct nu este o varianta pe care as fi ales-o dar nu conteaza. La dimensiunile si greutatea la care ai scos barca, lucrarea este fara cusur. Fagul este o esenta care "lucreaza" in prezenta apei dar este aburit sigur si dupa lacul marin folosit sunt slabe sansele sa se intalneasca cu apa. Felicitari
 
Multumesc la toată lumea, fara ajutorul vostru si toate sfaturile pe care le-am primit nu as fi reușit.
Marius banuiesc ca te referi la inwale clasic cu distantieri, la următoarea încerc așa.
Fagul este dat si cu rasina si pe urma lac, crezi ca ar rezista din brad la dimensiunea asta (75 cm cu grosimea de 2.5 cm), sau ce esenta de lemn sa folosesc.
 
Nu nanok, ai facut foarte bine ca ai schimbat esenta. bradul nu rezista. asa cum ai facut fagul e protejat. foarte bine merg si salcamul, stejarul,tec-ul,etc. dar iti inteleg rationamentul. da,un inwale fixat pe distantieri te ajuta la o manipulare mai usoara si scoaterea apei din barca. Am vazut insa ca ai scos barca la 19 kg, ca la carte altfel spus si asta-i o greutate perfecta, care nu creeaza probleme. Pe cuvant iti spun, nimeni nu-ti poate critica lucrarea decat din punct de vedere al preferintelor personale, estetic adica. unii o vor vopsita, unii cu rezerve de flotabilitate pe capete, inwale pe distantieri...sti cum este,"cate bordeie atatea obicee" :) Deja ai dovedit maiestrie, din partea mea ai numai respect. nu vad greseli, vad decizii bazate pe rationament. Nu-ti ramane decat sa plimbi si tu barcuta sa ne arati si noua. sunt curios ce deplasament ai. cu o singura persoana cred ca poti naviga si in balti de 15 cm adancime :)
 
bugs.jpg


Lasand gluma la o parte, foarte tare!
Da' Buciu, Buciu ce a zis? :)
 
Vreau sa fac si eu o canoe din placaj .Nu am experienta in domeniul nautic .
Vreau o canoe pentru doua persoane dar sa aiba o manevrabilitate buna si cu o persoana .Barcuta o folosesc pe un lac artificial intre 2 dealuri , lungimea apei este pe directia nord -sud .Cu timpul vreau sa ii pun si o vela manevrabila de o persoana , ceva simplu .
Am vazut ceva aici
http://www.duckworksbbs.com/plans/matt/wab-1532/index.htm
Ce parere aveti ?
Multumesc.
 
Frumoasa lucrare.
Se vorbea de flambarea partii care este in contact cu apa .Daca in loc de placaj de 4 mm s-ar folosi unul de 5 mm s-ar inbunatati acest aspect ?
Cu cat e mai grea placa de 5 fata de cea de 4mm?
 
Cei care vand pal pentru mobila vand si jumatati de coala ,cei cu placaj nautic dau jumatati?

Nu, dar poti sa cumperi de la Hornbach, ei vand la metru patrat, dar placaj cu incleiere de interior, izolat bine cu rasina nu cred ca vor fii probleme.
 

Back
Sus