Canoe Kymi River

Ce parere aveti de dublarea stratului de tesatura de fibra de sticla pe interiorul canoei ,primul de 160 si al doilea de 300?
Multumesc.
 
Cel de 160 e suficient pe interior. Dacă îl pui și pe cel de 300 va fi indestructibilă, însă foarte grea. Nu se justifică dublu strat. Daca vrei o garantie suplimentara privind rezistenta ii poti pune niste intaritoare pe fund in zona centrala unde solicitarile sunt mai mari.


mica.jpg
 
Ultima editare:
Am vazut niste demonstratii de vaslit in canoe cu ea inclinata .Imi este frica de cazul in care genunchiul preseaza la o imbinare laterala .Am vazut ca placajul este foarte elastic .
 
Am vazut niste demonstratii de vaslit in canoe cu ea inclinata .Imi este frica de cazul in care genunchiul preseaza la o imbinare laterala .Am vazut ca placajul este foarte elastic .

După ce vei arma totul cu fibră de sticlă (interior și exterior) nu vei mai avea teamă. Dar, repet, cea de 160 de grame este arhisuficientă.
 
Cred ca am sa iau 12 m de fibra de 160 .Am sa pun interior ,exterior si restul dublez interiorul pe.mijloc.Ca sa tina 3 grasi :)
Ce granulatie are hartia abraziva de slefuit epoxi ?
 
Ultima editare:
Mijlocul trebuie intarit cat de mult. Eu am pus 3 straturi de fibra de 160 la exterior si 5 straturi la interior.
Pt. slefuit epoxi poti incepe cu smirghel de 60.
 
Canoea are 5m lungime. Socotind tesatura la un metru latime, au intrat de doua ori lungimea canoei pentru exterior (fiind mai lata de un metru la cuplu maestru am pus un rând pe babord si alt rând pe tribord, cu suprapunerea celor doua peste „chilă”) si încă o dată lungimea canoei pentru interior (acolo nu e bai daca la cuplu maestru fibra nu urcă până la copastie). În total 15m liniari (sau patrati :) )
Pentru intarirea mijlocului au rămas benzi suficiente din ce a „căzut” din straturile de exterior, din zona prova si pupa.
 

Back
Sus