Ture in caiac

Eu la fiecare tura de caiac fac loc pentru o toporisca Fiskars X7. A fost foarte utila la pregatit lemne de foc, curatat terenul de camping si "prajini" pentru diverse alte utilizari. Pentru stufaris, nuferi, plante uscate, etc am vazut la lucru o maceta si face minuni.
 
Florio... nota 10 cu felicitari. Din caiac ar trebui sa fie mai usor de folosit (ca ai nevoie doar de o mana) decat cel de tip lant.
Cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi place mai mult ! Stiu sa-l fac (a fost una din primele scule folosite in copilarie). E demontabil (il pot purta intr-un tub prins pe punte) - nu m-am gandit ca il pot face demontabil si l-am exclus din start. Si e mai bun decat un ferastrau lama pentru ca are o oarecare greutate ce te ajuta la apasare. In plus... inca un proiect de bricolaj... :).
Sambata iesim pe Siret.. cu jucarii noi !!! :)

Cu partea de orientare pe harta e mai dificil: inca nu am gasit o harta care sa reprezinte toate canalele. Distantele intre canale sunt mici, si in functie de nivelul apei/vegetatie/defrisari... terenul e foarte inselator. Dar tot asa am eliminat cu usurinta si fierastraul... :).
 
Pentru boscheti, tufaris si alte asemenea folosim forta bruta: nu degeaba are caiacul meu 25 kg :).
Noi ne-am impiedicat de copaci cazuti, cu diametrul intre 15-30 cm.
 
@Alec Pentru anul viitor aveam desenata exact tura facuta de tine dar in sens invers, cu mers pe malul gropeniului pana in dreptul canalului pe care ai iesit tu si apoi traversare si intrare pe canal.

Cred ca e o neintelegere. Nu stiu daca track-ul are sens de mers sau nu-mi aduc aminte in ce ordine l-am facut.

Tura a fost cu plecare de la bac, tinut malul Gropeniului, dupa 2,3 km traversat si intrat in interiorul ostrovului Popa, mers pe canale si lacuri si apoi iesit pe partea cealalta pe bratul Valciu si mers la vale pana la trecere bac.

Iti recomand cu caldura tura asta. Are vreo 30 km. Iti trebuie neaparat GPS sau telefon cu aplicatie GPS. Track-ul e bun. Trebuie sa te tii dupa track, la fata locului nu recunosti mai nimic din ce e pe harta sau din imaginile studiate de pe Google Earth. Noi am facut tura la cota de 4,5 m Braila - cota ideala pentru tura asta, la o cota mai mica s-ar putea sa ai probleme. La iesire spre bratul Valciu am intalnit doua baraje de trunchiuri, a trebuit sa trecem caiacele pe uscat, pe partea dreapta este carare. Tura ar trebui facuta in minim doi sa puteti cara caiacele cu usurinta. N-as merge cu incepatori.

In legatura cu lansarea de la Gura Garlutei comparativ cu Stancuta - nu e o mare afacere, o ideie mai complicat de ajuns, pe viitor cred ca vom pleca doar de la Stancuta.
 
Nu stiu de ce am avut eu impresia ca ai urmat sensul invers, nu e prea logic sa faci sensul ala, tragi prea mult contra curentului. Poate pentru ca am miscat eu harta spre dreapta sa vad traseul :)
Multumesc mult pentru informatii. Sigur nu ma bag pe acolo cu incepatori. Chiar e tura de pus Quest-ul la treaba, 30 de km sunt in limitele mele fizice pe el. Dupa tura de la Parches am inceput sa il vad cu alti ochi, tragi putin de el pe ape deschise dar prin stufaris esti zeu :) . Am mers cu el fara probleme pe lacurile pline de "salata" pe care caiacele lungi virau greu si nu mai zic de canalele inguste unde eram practic singurul care se putea intoarce.
 
Siret 11-12-2016

Si a fost si tura pe Siret :)
Prima incursiune pentru mine pe Siret. Nu prea stiam la ce sa ma astept.. am vazut Siretul doar din masina pana acum.
Dar am fost incantat ! peisaj frumos (natura de toamna-iarna.. ), pasari (rate, egrete, cormorani, posibil un cocor..) cat cuprinde... am manat un stol de rate pe vreo 40 km. Un mistret.. fugit de la votare probabil. Un ceva... peshte... de in jur de un metru (zic eu) care ne-a incantat pentru cateva secunde: inota la suprafata, rupea suprafata doar putin, la fiecare 0.7 m si a trecut pe langa noi.. L-am urmarit vreo 10-15 metri. Nu stiu ce era, am vazut doar o umbra inchisa la culoare, dar ne-a incitat o perioada !
Una peste alta, 43.5 km de oxigen cu liniste.
Bravo Alec Naneti ! inca o tura reusita.
Mai jos traseul si ceva imagini. Restul.. la purtator, in suflet.
 

Atașamente

  • Siret 11-12-2016 traseu.jpg
    Siret 11-12-2016 traseu.jpg
    74 KB · Vizualizări: 26
  • 20161211_155514.jpg
    20161211_155514.jpg
    59.1 KB · Vizualizări: 19
  • 20161211_154351.jpg
    20161211_154351.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 19
  • 20161211_151921.jpg
    20161211_151921.jpg
    38.9 KB · Vizualizări: 21
  • 20161211_151914.jpg
    20161211_151914.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 22
  • 20161211_123903.jpg
    20161211_123903.jpg
    65 KB · Vizualizări: 27
  • 20161211_120609.jpg
    20161211_120609.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 19
  • 20161211_120606.jpg
    20161211_120606.jpg
    37.7 KB · Vizualizări: 21
  • 20161211_115309.jpg
    20161211_115309.jpg
    41.2 KB · Vizualizări: 21
  • 20161211_092125.jpg
    20161211_092125.jpg
    69.6 KB · Vizualizări: 24
  • 20161211_120604.jpg
    20161211_120604.jpg
    38.4 KB · Vizualizări: 19
Ultima editare:
aftermath... discutie intre caiace:
- Triptic: Mai poti grasule ?
- SWS: pfiu... stai sa-mi trag sufletu'...
 

Atașamente

  • 20161211_163355.jpg
    20161211_163355.jpg
    42.7 KB · Vizualizări: 18
  • 20161211_160911.jpg
    20161211_160911.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 21
  • 20161211_160658.jpg
    20161211_160658.jpg
    50.5 KB · Vizualizări: 18
Trebuie neaparat sa incerci o tura de doua zile, in septembrie, pe un traseu de la Vadu Rosca/Liesti pana la Serbestii vechi. Nu poate fi povestita o astfel de tura, liniste, mirosurile si culorile toamnei, peisaje, animale si pasari, daca ai si o undita la tine si o bere in caiac...Eu dupa tura asta m-am urcat la volan si nu ma induram sa plec spre casa tot as fi vrut as urc inapoi pe Siret sa o iau de la capat.
 
O zi magica, o vreme perfecta, vreo 7-8 grade, un pic de nori dimineata dar mai mult soare. Prima oara pe Siret intre Nanesti si Independenta, am mai fost pe Siret de la varsarea Bazaului in Siret pana la varsarea Siretului in Dunare.

Cireasa de pe tort a fost mistretul vazut pe malul Siretului in dreptul localitatii Piscu. N-am mai vazut pana acum mistreti in salbaticie.

@Valyk
Din cauza de copil mic, dar mai ales de nevasta, mai greu cu iesirile de 2 sau mai multe zile. Pe lista ar fi un bratul Macinului de la Giurgeni la Braila.
 

Atașamente

  • Podul de la Nanesti jumate nemtesc jumate sovietic.jpg
    Podul de la Nanesti jumate nemtesc jumate sovietic.jpg
    54.7 KB · Vizualizări: 21
  • liniste si pace.jpg
    liniste si pace.jpg
    22.9 KB · Vizualizări: 20
  • haltere.jpg
    haltere.jpg
    29.5 KB · Vizualizări: 20
  • un pic de vant.jpg
    un pic de vant.jpg
    36.6 KB · Vizualizări: 19
  • ultimul colt de soare.jpg
    ultimul colt de soare.jpg
    78 KB · Vizualizări: 18
Si la mine tot copilul mic este cauza multor absente + distanta :) . Noi in septembrie 2014 ne-am trezit cu un mistret la 4 dimineata la 3m de cort, am auzit zgomot de frunzis, cand am tras fermoarul si am aprins lanterna am ramas amandoi blocati, si eu si un mistret destul de serios. Vreo 3 secunde nu am stiut ce sa facem, nici unul din noi. Cand am iesit din cort s-a speriat dar nu a intrat decat putin in padure, bine ca nu s-a speriat foarte tare sa decida sa intre in cort. Din punctul asta de vedere aveam plasat bine cortul pentru ca era cu spatele langa un copac aplecat intr-un lastaris, deci o bariera naturala si nu le-am blocat caile de acces. Cand am batut cu coada toporului in caiac s-au auzit vreo 10 cum au prins viteza prin frunzisul din padure. Dimineata am gasit urme proaspete pe o plaja la 300m de locul unde campasem. Eram la cam un kilometru mai jos de confluenta cu Buzaul, in varful primului cot mare. Este o zona unde perdeaua de padure este foarte groasa pana la dig. In aceeasi noapte, pe la 11, pe malul opus era o vulpe care vana ceva pasari prin lastarisul de pe mal. Ca bonus toata noaptea se aud pesti cum sar din apa. Negativ ar fi barzaunele care mi-a ciupit sotia inainte de culcare. Niste bazdaganii imense, cam cat niste bondari, care zboara foarte zgomotos, ii auzi de departe si sunt atrase de lumina. Primul a ciupit sotia de burta, prin bluza, si ia lasat o umflatura cat palma iar al doilea a venit 5min dupa, cand am auzit bazaitul am stins lanternele si a intrat direct in foc.
 
...
Negativ ar fi barzaunele care mi-a ciupit sotia inainte de culcare. Niste bazdaganii imense, cam cat niste bondari, care zboara foarte zgomotos, ii auzi de departe si sunt atrase de lumina. Primul a ciupit sotia de burta, prin bluza, si ia lasat o umflatura cat palma iar al doilea a venit 5min dupa, cand am auzit bazaitul am stins lanternele si a intrat direct in foc.
Barzaunele, Vespa Crabro, Hornet, etc!
http://www.vespa-crabro.com/
 
:) Ma bucur mult ! A fost cea mai frumoasa tura din Balta Mica de anul acesta.

In alta ordine de idei, desi am muncit cel mai mult la acest film... calitatea e cea mai slaba. Am facut doua chestii diferit fata de filmele precedente: am procesat intai filmele cu GoPro studio, pentru eliminarea efectului "fish eye" iar la compresie am folosit Hevc 265 fata de H.264. O sa incerc sa-l mai editez o data, fara sa mai trec prin Studio. Am impresia ca acolo.. se intampla ceva naspa. Sper sa gasesc posibilitatea sa elimin "fish eye effect" din PowerDirector, altfel .. toti copacii par garboviti de vreme. :)

LE: am filmat (de cele mai multe ori) cu camera pe cap. Din aceasta cauza .. imaginea se misca mult. Avid de noi peisaje, miscam capul sa vad tot. Iar camera... se tinea dupa mine.
 
:) Ma bucur mult ! A fost cea mai frumoasa tura din Balta Mica de anul acesta.

In alta ordine de idei, desi am muncit cel mai mult la acest film... calitatea e cea mai slaba. Am facut doua chestii diferit fata de filmele precedente: am procesat intai filmele cu GoPro studio, pentru eliminarea efectului "fish eye" iar la compresie am folosit Hevc 265 fata de H.264. O sa incerc sa-l mai editez o data, fara sa mai trec prin Studio. Am impresia ca acolo.. se intampla ceva naspa. Sper sa gasesc posibilitatea sa elimin "fish eye effect" din PowerDirector, altfel .. toti copacii par garboviti de vreme. :)

LE: am filmat (de cele mai multe ori) cu camera pe cap. Din aceasta cauza .. imaginea se misca mult. Avid de noi peisaje, miscam capul sa vad tot. Iar camera... se tinea dupa mine.

Eu nu folosesc niciodata GoPro Studio. Depinde de gusturile fiecaruia, dar se poate argumenta ca in unele situatii efectul "fish eye" specific camerelor "de actiune" gen GoPro are farmecul lui cand este adaugat unei "actiuni"... :)

Exista si un x.264, dar eu am ramas la h.264. Calitatea imaginii depinde si de rezolutie si "debitul/rata de informatie". Dincolo de calitatea filmarii in teren, care tine de ce poate camera, daca publici in 1080p pe la vreo 12-14 Mbps impaci si capra si varza intre calitate si marimea fisierului si rata de informatie ca sa nu dea in balbaiala pe retelele obisnuite de locuinta.

Camerele gen GoPro redau imagini frumoase cand e soare si frumos... :) Daca vrei calitate si optiuni mai multe trebuie sa treci de GoPro. Problema filmarilor "de actiune" cu o camera, sau camere, superioare unui GoPro se invarte in jurul costului, volumului si al greutatii. Desi de parte de a fi camera ideala, GoPro are avantajele posibilitatii de a-l monta cam oriunde, e mic, usor si calitatea este acceptabila. La filmarile din kayak deocamdata, mi se pare camera potrivita. Am mentionat ca am testat un Nikon KeyMission 180 si l-am trimis inapoi la mama lui. In 4K efectul "fish eye" era si mai accentuat decat la GoPro.

In privinta miscarii camerei, daca o porti pe cap, piept, etc. trebuie sa-ti amintesti sa te misti corespunzator... :) miscari deliberate, cu viteza constanta (lente), cu un inceput si un sfarsit bine delimitat. Restul se mai rezolva si pe la montaj. Nu uita ca un montaj potrivit poate imbunatati sau strica produsul. Exista editari care fac din rahat bici, folosind adecvat filmari proaste si exista editari care compromit filmari bune.

Desi soft-ul ajuta cat poate, calitatea montajului depinde de ochi si selectia imaginilor, de ritmul secventei, de derularea "povestii" pe care incerci s-o spui, de modul in care reusesti (sau nu) sa zgandari investitia emotionala/intelectuala a privitorului, alea, alea... :)

Daca ritmul rezoneaza cu dinamica a ce se intampla prin imagini si filmul captiveaza, foarte putini mai au timp si chef sa se poticneasca in efectul "fish eye" sau in faptul ca s-au cocosat copacii. Pana la urma privitorul inghite ca pelicanul (pasarea reala, nu colegul) si priveste copacii cocosati ca pe o manifestare "artistica" de stare... :) Pana la urma, prelucrarea imaginii combina "ingineria" cu poezia si muzicalitate.

Repet, mie mi-a placut ce am vazut si n-am fost tentat sa-ti numar "pixelii si kilobitii".
 
Ultima editare:
Eh.. Eu numar kilobitii pentru ca ma zgarcesc la abonamentul vimeo. Probabil ca cel mai corect ar fi sa trec la vimeo plus si am scapat de taiat si numarat bitii. Cel putin pentru iesirile de o zi, ar fi spatiu suficient, asa ... cu 500 MB, e destul de greu...
 
Eh.. Eu numar kilobitii pentru ca ma zgarcesc la abonamentul vimeo. Probabil ca cel mai corect ar fi sa trec la vimeo plus si am scapat de taiat si numarat bitii. Cel putin pentru iesirile de o zi, ar fi spatiu suficient, asa ... cu 500 MB, e destul de greu...

Cand imi iese placinta de 174 de minute si eu numar kilobit cu kilobit si compresez cat pot de mult pentru a nu pierde prea mult din calitate. De asta nici nu ma deranjeaza GoPro-ul, ca pana la urma tot pe Vimeo/YouTube il bagi si trebuie compresat. Sigur ca unii publica in 4K pe Vimeo, dar eu ma multumesc cu 1080p. Se vede? Se vede! Se aude? Se aude! Si atunci?... :)

Inca o data, mie imi place ce ti-a iesit.
 
Ultima editare:
Am o idee.. O sa incerc sa pun (pe cat posibil acelasi traseu) o tura de caiac din zona Brailei in cele patru anotimpuri: un "Anotimpurile" pe apa in padela bemol. :) Scuze daca am zgariat vreun timpan mai sensibilos.. O sa incerc sa ma revansez cu impresii pe retina.
 
Am o idee.. O sa incerc sa pun (pe cat posibil acelasi traseu) o tura de caiac din zona Brailei in cele patru anotimpuri: un "Anotimpurile" pe apa in padela bemol. :) Scuze daca am zgariat vreun timpan mai sensibilos.. O sa incerc sa ma revansez cu impresii pe retina.

Foarte buna ideea. Vezi sa nu te obisnuiesti :) . S-ar putea sa nu mai vrei la oraș .
Eu așa pățesc :)
 

Back
Sus