Results 1 to 4 of 4

Topic: navigator adevarat - acum 55 de ani

Default navigator adevarat - acum 55 de ani

1960: Navigatorul și aviatorul britanic Francis Chichester, a sosit la New York, la bordul vasului "Gypsy Moth II", după o călătorie īn jurul lumii ce a durat doar nouă luni și o zi.

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.028

Scuze, dar datele sint "un picutz" gresite! Calatoria in jurul lumii a avut loc in 1966 - 67 si s-a desfasurat de la Plymouth inapoi la Plymouth (UK) cu o pauza de 48 zile la Sidney, Australia. Nu a avut nici o treaba pe la New York! Detalii aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Chichester si https://en.wikipedia.org/wiki/Gipsy_Moth_IV
    Barca Gipsy Moth IV este acum monument in Anglia, la Greenwich, linga Cutty Sark, pentru ca Chichester a fost primul care a navigat in jurul lumii singur si cu o singura pauza. Plus ca a stabilit multe alte recorduri.

3.  

am luat datele cu copy paste de la Rompress, bineinteles ca sunt gresite. (voiam sa vad cine se prinde) in 1960 Chicester a ajuns la New York dupa o traversare excelenta a Atlanticului care l-a consacrat ca un mare navigator. cartea lui, aparuta si la noi, am citit-o si ras-citit-o, mi-a incantat adolescenta

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.028

Quote Originally Posted by Don Basilio View Post
    am luat datele cu copy paste de la Rompress, bineinteles ca sunt gresite. (voiam sa vad cine se prinde) in 1960 Chicester a ajuns la New York dupa o traversare excelenta a Atlanticului care l-a consacrat ca un mare navigator. cartea lui, aparuta si la noi, am citit-o si ras-citit-o, mi-a incantat adolescenta

Alte topicuri asemănătoare

1. Navigator 2.70 m sau Kolibri KM 280-DLT
    de aidoiny īn topicul Bărci de agrement: cu motor, pentru pescuit, gonflabile
    Răspunsuri: 18
    Ultimul post: 21 Sep 2016, 07:03 PM
  2. Navigator AD-270 cu chila + doua motoare yamaha
    de mihailescue īn topicul Bărci pentru pescuit
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16 Nov 2014, 10:02 PM
  3. Peter Gallinelli, elvetian, arhitect, navigator
    de Barcaholic īn topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18 May 2014, 02:01 AM
  4. Permis de navigator - Daltonism/Discromatie
    de El_Cid īn topicul Probleme legislative