Eforie N. -Sacalin si retur

O surpriza deosebit de placuta a fost sa vad astazi un scurt articol scris pe "We sail", apreciativ la adresa celor ce indraznesc sa se bucure de tot ce ofera apele sarate sau dulci, natura marina, indiferent de bugetul sau marimea barcii din dotare :) .
Articolul, chiar daca are in vedere modelul iesirii noastre, are in tinta intreaga noastra lume de iubitori ai apelor.

Articol%252520We%252520Sail.JPG
 
@Nicu: articolul este cel de aici, pledoaria lui Ion este in poza de mai sus.

Comentand un pic pe subiect, e interesant cum s-a extins fenomenul asta, intr-adevar multe "afaceri" si prea putin "feeling". Voi, cei din zona apropiata marii, sunteti fericiti ca puteti face astfel de escapade de weekend. Io ma incadrez la "summer sailing" :)
 
Buna ziua,
Regret ca nu ne-am intersectat la intoarcerea in marina.Am barca acolo si mi-as fi dorit foarte mult sa va cunosc si personal nu doar prin intermediul povestirilor dvs.Felicitari!
 
Ce sunt forfigaii aia? Ca n-am inteles...

Hahaha, pai daca suntem fiecare din alta zona folclorica ...
(Asa ma intreceam in cuvinte si expresii populare, cu un coleg de facultate: el din Ardeal, eu din Buzau. Tineam si eu stindardul sus, dar pana la urma ma biruia. Stia de-alea grele, de la bunica-sa!)

Cu forfigaiul e mai simplu. Asa se numeste generic pestele mic sau puietul. :)
N-am apucat sa spun, dupa ce am acostat, cand a intrat Pelicanul in apa sa-si faca baia de seara, mi-a strigat uimit:
-Bai, ce miroase a peste apa asta!
-Pai daca a tocat rapitorul la pestisori pana acum, iaca. Tu faci baie in ciorba lor de peste. :)
 
Ultima editare:
Sambata plec cu velierul din Tomis spre Sf. Gheorghe. Pot urca cu 5nm pe sf, sau exista vre-o alternativa prin canale prin Sacalin. Inca un lucru ce ma framanta, gasesc o statie peco sau sa-mi iau rezerva de combustibil din Constanta?
 
exista statie de carburanti pt barci la Sf Gheorghe, pretul cu 3-5% mai mare ca statiile terestre, e pe un debarcader asa ca se alimenteaza direct la barca, nu mai stiu programul, unii baieti spuneau ca nu e prea buna benzina sau motorina dar eu nu am avut probleme
 

Back
Sus