Sfaturi tura in Delta cu intrare din Marea Neagra

Buna ziua,
Adresez rugamintea catre cunoscatorii Deltei de a ma ajuta cu un traseu soft de aproximativ 1 zi cu intrare din Marea Neagra.Barca mea este un MacGregor 26M si sunt la prima iesire in Delta cu familia.
Va multumesc anticipat.
 
Nu as putea spune ca sint un "cunoscator al Deltei" dar pot spune ce am facut anul trecut. Vezi aici: http://www.barcaholic.ro/f29/sasanka-660-a-3888-2.html Iesirea in mare pe care am folosit-o depinde de nivelul Dunarii, de o eventuala colmatare, etc Trebuie sa te mai informezi la fata locului. Daca nu poti sa iesi in mare, te poti intoarce la Sfintu. Nu uitati permisele pentru Delta, se pot lua din Sfintu Gheorghe.
Da-mi un mesaj aici pe forum cind mai ajungi in Eforie si poate ne vedem.
 
Buna ziua,
Vreau sa plec din Eforie sa fac o tura scurta - pentru inceput - in Delta.Va multumesc pentru sugestii.Teoretic cam o data la 2 saptamani ajung in Eforie.Va anunt si poate reusim sa stam de vorba.
 
Buna ziua,
Vreau sa plec din Eforie sa fac o tura scurta - pentru inceput - in Delta.Va multumesc pentru sugestii.Teoretic cam o data la 2 saptamani ajung in Eforie.Va anunt si poate reusim sa stam de vorba.



Buna!
Ca idee de traseu cu intrare din Marea Neagra, avand in vedere ca Sulina e cam departe, ramane Sfantul Gheorghe - poarta de acces.
De aici posibilitatile sunt de a merge in amonte pana unde va doriti, pe canalele principale. Aveti catargul montat? Daca da, traseele sunt ceva mai putine, daca nu, traseele se multiplica.
Daca se vrea Razelm, o idee buna ar fi canalul Dunavat, cu popas la Dunavatul de Jos, unde gasiti de toate. Atentie la iesire din canal, ca aveti diguri stanga/dreapta, sub nivelul apei.
Puteti merge si pe ramificatia Cocos-Mustaca, apoi catre Dranov si Perisor.
Daca vreti sa intrati in Delta, puteti alege canalele principale foarte vizibile pe Google Earth.
In caz ca mergeti si spre Sulina o varianta e tot Marea Neagra, alta varianta este canalul litoral din Sfantul pana in Sulina.
Posibilitatile sunt multiple, dar important e sa nu uitati ca simpla iesire cu barca in acea natura, este ceea ce cautati. Niste retete de excursii predefinite nu exista, ba dimpotriva ineditul propriei aventuri are o valoare mai mare decat retrairea pasajelor altora.
Important este sa alegeti canale principale, pentru ca barca este marisoara :)
 
Buna ziua,
Va multumesc pentru sfaturi.La obiect ca de obicei.Barca are catargul montat bineinteles.Fiind la prima experienta in Delta culeg informatii care sa ma ajute sa elimin o parte din potentialele probleme.Voi alege canalele mari pentru linistea mea.Multumesc si poate reusim sa ne intersectam sa schimbam si cateva vorbe in viitor.
 
Buna ziua,
Va multumesc pentru sfaturi.La obiect ca de obicei.Barca are catargul montat bineinteles.Fiind la prima experienta in Delta culeg informatii care sa ma ajute sa elimin o parte din potentialele probleme.Voi alege canalele mari pentru linistea mea.Multumesc si poate reusim sa ne intersectam sa schimbam si cateva vorbe in viitor.

Cu multa placere.
Daca arborada e montata, zonele Perisor, Cocos, ori alte canale care au vegetatie abundenta si coronament peste cursul de apa, ies din discutie.
Eu am facut niste slalomuri pe acolo, gen drifturi auto, ceva mai greu de imaginat :) .
In orice caz, oriunde veti merge si pe oriunde veti accesa delta, locurile intalnite va vor rasplati initiativa.

Ca idee, veti putea simti frumusetea locurilor, fara complicatii, stand la ancora in golful Sacalin sau strabatand ansele Dunarii vechi de pe cursul bratului Sfantul Gheorghe.
Cred ca pentru iesirea voastra de acum, este mai mult decat suficient :)

Distractie placuta !
 

Back
Sus