Velier - ajutor!

Daca tu vrei sa faci circ pe apa... Eu am venit cu o nava de 100T cu o remorca de 10T de la Drobeta la Galati si aveam doua motoare (de cate 400CP) , experienta, oameni la manevra si tot a fost greu. Tu vii cu un velier, un motor de câțiva cai si o remorca de 1/3 din greutatea ta. As râde, dar n-am curaj.
 
Călin, există site-uri specializate pentru transport. Cel mai cunoscut este bursatransport.ro, care urmăreşte seriozitatea tranzacţiilor.

Preţul mi se pare foarte mic pentru un transport individual, dar este posibil să meargă în grupaj. Este posibil ca transportatorii respectivi să te fi ţinut agăţat în ideea că vor găsi cum să facă un grupaj viabil, iar apoi, pentru că nu au reuşit, să te abandoneze fără scrupule. Doar nu te cunosc personal şi nu îi va penaliza nimeni pentru acest comportament.

Deci fii pregătit cu vreo 1000€ (my guess) şi apelează la un site serios de intermediere. Întreabă cu ce maşină se va face transportul şi nu te aştepta să te coste mai puţin decât costul carburantului. Ai grijă să specifici dacă este nevoie ca transportatorul să deţină scânduri cu care să poată urca peridocul cu barca pe platformă.
 
am un cunoscut la o asemenea firma si daca vrei te pun in legatura cu el
si maine o sa mai sun un prieten ce cara autoturisme de la Craiova in Elvetia, poate-l prindem liber pe axolo

si ca idee, acum vreo 3 ani, am gasit sa duc un fiat ducato pe platforma din Germania, zona de sud-veat, pana la Arad, cu 500 euroi

mobile...
 
@ gvincentiu - Ce-i drept, n-am mai remorcat peridocuri cu velierul :) dar ma gandesc ca o chestie de 2-300 kg e cat o laguna cu doua persoane in ea, pe care am mai remorcat-o (la o viteza de 3-4 ori mai mare decat ar merge velierul pe dunare la vale) si n-am simtit vreun pericol. Si daca protejez peridocul de jur imprejur cu ceva gen fendere, o eventuala ciocnire usoara n-ar trebui sa ii cauzeze prea tare barcii. Te rog sa iei cele de mai sus ca o ipoteza, nu vreau sa fac pe desteptul, spune-mi te rog ce crezi ca as risca.

@ghrt - de acord cu tine, o firma de transport ar trebui sa ceara cel putin 1000 de euro. Cei care aduc masini pe platforma au de obicei business-ul de baza de gen coletarie sau transport de persoane si faptul ca mai agata o remorca de microbuzul cu care oricum merg nu-i costa prea mult si de asta pot sa ofere preturi asa de mici. Evident, cu dezavantajele aferente, de gen neseriozitate. Dar totusi se poate, vezi reply-ul lui Sebba

@sebba - ca intotdeauna, reply-urile tale imi aduc bucurie si energie pozitiva, de care chiar am nevoie acum. Am citit undeva ca un om trebuie sa compenseze o emotie negativa cu cinci pozitive, principiu pe care il practic. Si acum fac eforturi sa le adun. De exemplu ma gandeam ca sunt un fericit - de obicei un om se bucura cand cumpara o barca si cand o vinde. Eu o sa ma bucur si cand o sa gasesc un transportator care sa o incarce, dupa care ma voi bucura enorm daca imi va mai raspunde la telefon, cand o sa vad barca, cand o sa o pun pe apa, cand o sa constat ca si pluteste... Daca se leaga ceva cu cei pe care ii cunosti da-mi un semn, ai numarul meu de tel in PM.
 
Inca astept barca. Am cumparat un peridoc (tot de pe ebay) de macgregor 26 pe care trebuie sa il adaptez. I-am facut o vizita si am constatat ca starea e mai buna decat ma asteptam (fibra de sticla impecabila, crapaturile din spate care pareau nasoale de fapt sunt in vopsea si gelcoat - sub eche e o podina de lemn care a fost data cu gelcoat si vopsea care au crapat - probabil ca trebuie inlocuit lemnul si acoperit cu fibra/topcoat. Pe catarg e montata o sina, pe care se prinde ghiul cu o piesa care e rupta. Pozele sunt mai jos. Stie cineva cum se numeste, eventual daca o pot cumpara din Romania?

Multumesc.
 

Atașamente

  • FullSizeRender.jpg
    FullSizeRender.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 45
  • FullSizeRender (1).jpg
    FullSizeRender (1).jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 45
Pe catarg e montata o sina, pe care se prinde ghiul cu o piesa care e rupta. Pozele sunt mai jos. Stie cineva cum se numeste, eventual daca o pot cumpara din Romania?

E balamaua ghiului. Nu cred ca gasesti de cumparat, dar o poti confectiona la un atelier care lucreaza inox. Noi in Galati asa facem cand avem nevoie de piese mai ciudate.
 
In sfarsit am adus-o. Plecat joi seara din Bucuresti, intors duminica noaptea. Vreo 60 de ore de condus. Dupa ce ma mai dezmeticesc dau mai multe amanunte.
 
Barca e la Corbeanca, in fata curtii unui prieten. O sa ma duc pe acolo in dupa-amiaza asta. Daca vreti sa o vedeti dati-mi un semn pe 0722972461, m-as bucura...
 
la prima vedere...

- Fibra de sticla e ok cu exceptia locului unde a presat suportul peridocului din dreapta fata si unde s-a desprins in interior bancheta de bordaj. Banuiesc ca nu intra apa pe acolo si dupa ce sta o vreme in apa isi revine cat de cat, astfel incat va putea fi reparata.

- balamaua ghiului rupta, am gasit un atelier care sudeaza inox, sper sa ajung azi.

- stalpul din cabina care sustine catargul e putrezit in partea de jos (barca a stat vreun an cu apa in cabina). As taia partea putrezita (vreo 50 cm) si as pune o bucata de grinda (10x8), pe care as prinde-o pe lateral cu niste bride de otel zincat in suruburi. Ma gandesc ca efortul acolo e mare de sus in jos, asa ca ar trebui sa tina. O alta varianta e sa inlocuiesc grinda cu totul, eventual din lemn stratificat, dar cea veche e superba si partea de jos nu se vede, ca e sub masa.

- morisca senzorului de viteza vant lipseste, impreuna cu axul ei. Am vazut pe net ca se poate face o chestie cu trei lingurite de plastic de unica folosinta. O desfac si sper sa ma prind ce si cum.

- sageata windexului e rupta. ar trebui sa improvizez ceva.

- lipseste boltzul care prinde catargul in calcai. Am pus un prezon pana una-alta.

- am pierdut pe drum o baterie de 4 role de sustinere a barcii pe peridoc. Am improvizat ceva cu doua bucati de grinda de 10x10 prinse cu un surub.

- am incercat sa ridic catargul in doi oameni dar n-am reusit. Nu ma prind unde se prinde straiul pupa (de pushpit?)

Planul e sa o dau la apa joi la Giurgiu. Daca aveti drum pe acolo joi, vineri sau in weekend, berea e din partea mea!

Revin cu amanunte si poze pe dupa-amiaza. Orice sfat e binevenit!
 
Costurile (in afara de barca si peridoc) au fost cam urmatoarele:

- numere provizorii germania peridoc - 34 euro
- benzina - consum la drum lung 8, cu peridocul gol 10, cu barca pe el 12
- vignete Ungaria si Austria ceva gen 15 euro
- macara pentru transfer barca pe peridocul nou 50 euro, plus 10 euro la un baiat care m-a ajutat (ciubucuri amandoua), in conditiile in care macaraua era intamplator pe acolo. Probabil ca daca o comanzi si vrei si chitanta e semnificativ mai mult, gen 200 euro.
- RAR peridoc 600 lei
- traducere contract 60 lei
- impozit peridoc 7 lei (plus doua zile de stat la cozi)!
- inmatriculare peridoc 20 lei numerele, 37 lei la cec, 120 lei RCA, 20 lei numerele, 60 lei la posta.
- scoala de soferi B extins 500 lei
- preschimbat permis 68 lei
 
reparatii de iarna si nedumeriri

Am scos barca din apa si am dus-o la iernat. Pana la primavara ar mai fi de facut cateva mici reparatii. Ce ma sfatuiti in urmatoarele:

1. manevrele sunt vechi si intr-o stare proasta (sunt de 8 mm). ce ma sfatuiti sa cumpar? Am vazut la Hornbach si Leroy Merlin parame de yachting dar sunt destul de scumpe. nu stiu cum se inlocuiesc cele doua care trec prin catarg si cum sunt prinse de cablurile de sarma care ridica randa si focul

2. in careu sunt doua crapaturi in fibra. prima (poza 3) e la imbinarea banchetei cu bordajul pe interior, banuiesc ca a fost reparata prost si s-a desfacut din nou. a doua (poza 2) e chiar langa baza mesei si pe acolo se infiltreaza apa. Ma gandesc ca se pot repara doar pe dinauntru. un kit de reparatii de la magazinele auto m-ar rezolva?

3. peretele despartitor dintre cabina prova si careu a putrezit jos. Ma gandesc sa-l scot de tot. credeti ca are vreun rol de rezistenta? (poza 1)

4. la pupa barcii, sub eche, e o structura de rezistenta din lemn peste care e un placaj care a putrezit, peste care e o vopsea care s-a scorojit din cauza asta. ce imi recomandati, sa inlocuiesc placajul si sa il vopsesc sau sa pun o podina de lemn care ar arata mai bine? (pozele 4 si 5)

5. unul din tachetii din pupa lipseste (dupa urma pare ca la un moment dat a fost montat un vinci acolo). m-am uitat prin ofertele de la diverse magazine si m-am gasit un tachet care sa semene cu cele originale. sa mai dau alte gauri si sa pun alt tip de tachet sau exista alta solutie? (poza 6)

6. la capatul bratelor crucetei e o improvizatie cu banda. exista vreun sistem de prindere mai putin tiganesc?

7. nu ma prind cum functioneaza rollfock-ul - in varful catargului e piesa rotitoare care tine un scripete si un strai. pe scripete ruleaza un cablu care are la un capat o carabina si la celalalt un sistem de doi scripeti. banuiesc ca straiul se prinde de mosorul rollfock-ului si focul se ridica cu ajutorul cablului cu carabina, dar unde, si cum, prind scota de pe scripeti? logic ar fi sa o prind tot de mosorul rollfock-ului, ca altfel se torsadeaza cablurile intre ele... dar cum se va infasura focul pe cele doua cabluri avand in mijloc scripetii? (pozele 8 si 9)

8. ghiul are un sistem de roll mai vechi. ce ma sfatuiti, sa il folosesc asa sau sa trec la sistemul clasic de tertarolare cu scote?

9. lipseste morisca senzorului de vant si axul motorasului e rupt. credeti ca am vreo sansa sa il repar?
 

Atașamente

  • IMG_5116.jpg
    IMG_5116.jpg
    38.2 KB · Vizualizări: 49
  • IMG_5123.jpg
    IMG_5123.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 55
  • IMG_5122.jpg
    IMG_5122.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 53
  • IMG_5124.jpg
    IMG_5124.jpg
    29.2 KB · Vizualizări: 50
  • IMG_5121.jpg
    IMG_5121.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 50
  • IMG_5119.jpg
    IMG_5119.jpg
    33 KB · Vizualizări: 51
  • IMG_5117.jpg
    IMG_5117.jpg
    40 KB · Vizualizări: 53
  • IMG_5115.jpg
    IMG_5115.jpg
    40.2 KB · Vizualizări: 57
  • IMG_5114.jpg
    IMG_5114.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 59
  • IMG_5113.jpg
    IMG_5113.jpg
    34.8 KB · Vizualizări: 50
Ultima editare:
Am scos barca din apa si am dus-o la iernat. Pana la primavara ar mai fi de facut cateva mici reparatii. Ce ma sfatuiti in urmatoarele:

1. manevrele sunt vechi si intr-o stare proasta (sunt de 8 mm). ce ma sfatuiti sa cumpar? Am vazut la Hornbach si Leroy Merlin parame de yachting dar sunt destul de scumpe. nu stiu cum se inlocuiesc cele doua care trec prin catarg si cum sunt prinse de cablurile de sarma care ridica randa si focul

2. in careu sunt doua crapaturi in fibra. prima (poza 3) e la imbinarea banchetei cu bordajul pe interior, banuiesc ca a fost reparata prost si s-a desfacut din nou. a doua (poza 2) e chiar langa baza mesei si pe acolo se infiltreaza apa. Ma gandesc ca se pot repara doar pe dinauntru. un kit de reparatii de la magazinele auto m-ar rezolva?

3. peretele despartitor dintre cabina prova si careu a putrezit jos. Ma gandesc sa-l scot de tot. credeti ca are vreun rol de rezistenta? (poza 1)

4. la pupa barcii, sub eche, e o structura de rezistenta din lemn peste care e un placaj care a putrezit, peste care e o vopsea care s-a scorojit din cauza asta. ce imi recomandati, sa inlocuiesc placajul si sa il vopsesc sau sa pun o podina de lemn care ar arata mai bine? (pozele 4 si 5)

5. unul din tachetii din pupa lipseste (dupa urma pare ca la un moment dat a fost montat un vinci acolo). m-am uitat prin ofertele de la diverse magazine si m-am gasit un tachet care sa semene cu cele originale. sa mai dau alte gauri si sa pun alt tip de tachet sau exista alta solutie? (poza 6)

6. la capatul bratelor crucetei e o improvizatie cu banda. exista vreun sistem de prindere mai putin tiganesc?

7. nu ma prind cum functioneaza rollfock-ul - in varful catargului e piesa rotitoare care tine un scripete si un strai. pe scripete ruleaza un cablu care are la un capat o carabina si la celalalt un sistem de doi scripeti. banuiesc ca straiul se prinde de mosorul rollfock-ului si focul se ridica cu ajutorul cablului cu carabina, dar unde, si cum, prind scota de pe scripeti? logic ar fi sa o prind tot de mosorul rollfock-ului, ca altfel se torsadeaza cablurile intre ele... dar cum se va infasura focul pe cele doua cabluri avand in mijloc scripetii? (pozele 8 si 9)

8. ghiul are un sistem de roll mai vechi. ce ma sfatuiti, sa il folosesc asa sau sa trec la sistemul clasic de tertarolare cu scote?

9. lipseste morisca senzorului de vant si axul motorasului e rupt. credeti ca am vreo sansa sa il repar?

1. La Gordius au marfa buna dar cred ca vind numai la rola de 100 m. Sint bune si cele de la Hornbach sau de la magazinele de barci. In general toate produsele "pentru yachting" sint mai scumpe. Uita-te la "calitatea pentru yachting" din Hornbach si apoi cauta ceva asemanator la Dedeman ... :) Inlocuirea se face folosind funga veche pe post de "calauza" pentru cea noua. Cred ca poti sa renunti complet la partea metalica a fungilor si sa pui coarda de 8 mm pe toata lungimea.

2. Kit-ul pentru reparatii auto este foarte bun cu conditia sa cureti foarte bine zona si sa pui un petic de 3-4 ori mai mare decit suprafata care trebuie reparata efectiv. E mai bine sa pui un petic subtire si pe afara, imbibat bine in rasina si cu aceeasi pregatire foarte buna a suprafetei. Dupa uscare slefuiesti putin rasina in exces (atentie, fara a intra in fibra...) si ii dai o mina de primer epoxidic si apoi vopseaua antivegetativa si e ca noua... :) De fapt asta cu primer-ul si vopseaua ar trebui sa o faci pe toata opera vie.

3. S-ar putea sa aiba si rol de rezistenta, mai bine inlocuiesti portiunea afectata decit sa-l scoti de tot.

4. Cred ca poti sa pui ce-ti place tie, dar daca pui lemn sau placaj da-i si o mina de epoxidica. E valabil oriunde pe barca. Si daca sta la soare e obligatoriu si un lac poliuretanic.

5. Orice tachet ai pune e mai bine sa-i bagi pe dedesubt o bucata de placaj cu epoxi, asa ca nu prea conteaza gaurile care sint acum acolo. Gaurile nefolosite se astupa apoi cu chit si se vopsesc sau se acopera cu gelcoat.

6. Exista mai multe sisteme, depinde la ce prindere te referi. Pentru fixarea sarturilor pe capetele crucetei (daca ai pierdut piesa originala din plastic sau aluminiu) se poate face o piesa la fel de buna dintr-o bucatica de lemn de stejar. Daca te referi la piesa care impiedica agatarea marginii genovezului, se gaseste de cumparat la osculati sau pe ebay.de.

7. Acea funga a focului se infasoara pe mosorul respectiv si devine scota de manevrare a roll-focului. Trebuie sa existe o gaura pe acolo ca sa treci manevra respectiva pe mosor. Nu vad ce legatura are poza nr. 9 cu roll-focul...

8. Sistemul de rulare a ghiului e bun, chiar daca unii spun ca vela nu-si pastreaza forma corespunzatoare dupa rulare. Eu zic sa-l pastrezi.

9. :)
 
Ultima editare:
Multumesc de sfaturi Pelicanul! In poza 9 sunt scripetii care atarna de capatul cablului care trece peste scripetele de sus al rollfock-ului


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Multumesc de sfaturi Pelicanul! In poza 9 sunt scripetii care atarna de capatul cablului care trece peste scripetele de sus al rollfock-ului


Sent from my iPhone using Tapatalk

Am inteles, cred ca modelul tau de roll-foc este cam ca in poza din "Croaziera cu vele".
Saula care iti ramine in plus dupa ce stringi palanul se poate trece pe tambur printr-o gaura data aproximativ pe directia sagetii rosii (adaugate de mine :) ...) si apoi se poate folosi ca scota pentru manevrarea roll-focului. Trebuie vazut la fatza locului daca felul cum e construit tamburul iti permite aceasta solutie.
 

Atașamente

  • roll foc.jpg
    roll foc.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 37
Ultima editare:
Nu cred sa gasesti funie de calitate la magazinele de bricolaj, daca vrei sa stai fara grije ca se rup cauta cordeline de alpinisti, iar pentru fungi foloseste funie statica aceasta nu are elasticitate si renunta la partea metalica. Eu am comandata de aici nootkasport.ro Asta dupa ce am dat bani pe toate fungile si scotele cumparate de la magazine de constructii
 

Back
Sus