reconditionare barca fibra

Buna seara. Sunt nou pe forum si in tainele navigatiei. V-as ruga, daca puteti sa-mi ziceti ce pasi am de urmat pentru reconditionarea unei barci de fibra sticla. Barca nu a mai fost folosita de mult si vopseaua a inceput sa mai "sara" prin anumite locuri. Ma gandesc ca trebuie sa o slefuiesc, vopsesc... niste pasi mai amanuntiti de la cei care au facut asa ceva mi-ar fi de mare ajutor. :) Inca un lucru: podeaua are acele "bule" ( nu stiu cum sa le numesc ) sa nu aluneci, dar cum slefuiesc eu acolo si dupa sa nu am patinoar in barca? :) O barca identica cu a mea este cea din atasament ( inca nu am o poza cu domnisoara mea ). Multumesc !
 

Atașamente

  • 11892475_900181836718204_4341404291358978297_o.jpg
    11892475_900181836718204_4341404291358978297_o.jpg
    90.5 KB · Vizualizări: 101
Salut si bun venit !
Lucrarea ce te intereseaza, depinde de stadiul actual al barcii. Pune poze cu zonele pe care vrei sa le reconditionezi si detaliaza putin starea (ce nu se poate "citi" din poze). Altfel, vei primi mai multe intrebari decat raspunsuri. Iar raspunsurile vor fi foarte generale.
Poti, evident, sa mai cauti pe forum. Au mai fost colegi care au reconditionat barci de fibra.
 
Barca in mare parte asa arata. Nu am avut timp sa o curat deci faceti abstractie de mizerie. :) sparturi nu are , trebuie doar reconditionata.
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    47.5 KB · Vizualizări: 105
  • image.jpg
    image.jpg
    29.4 KB · Vizualizări: 118
  • image.jpg
    image.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 95
  • image.jpg
    image.jpg
    43.2 KB · Vizualizări: 109
  • image.jpg
    image.jpg
    48.3 KB · Vizualizări: 102
  • image.jpg
    image.jpg
    32.4 KB · Vizualizări: 98
  • image.jpg
    image.jpg
    27.7 KB · Vizualizări: 86
  • image.jpg
    image.jpg
    46.9 KB · Vizualizări: 93
ok, pe alocuri, seamana cu barca mea in situatia in care am cumparat-o. Eu am facut asa:
- am demontat tot ce se poate demonta de pe ea: balustrazi, tacheti, canapele,... tot pina la corp gol-golut (inclusiv fender-ul, braul de pe lateral).
- am spalat bine cu pompa de presiune si frecat cu peria de paie cu apa si domestos. E important sa o speli foarte bine si sa o clatesti foarte bine - absolut peste tot. Eventual repeti operatia de spalare si clatire. Domestos-ul nu e singurul produs.. pe acesta l-am folosit eu si am fost multumit de rezultat.
- daca a fost deja vopsita, atunci probabil vei dori sa o re-vopsesti. In cazul asta poti curata bine vopseaua veche (fie complet - fie doar pina cand esti sigur ca stratul ramas este bine aderent). Cureti cu hartie abraziva de diferite granulatii: ar trebui sa eviti sa iei (adanc) din gelcoat.
- daca ai de facut reparatii: daca sunt doar cosmetice (suprafata mica, doar superficiale, fara sa fi ajuns la fibra), poti folosi un chit epoxidic auto. Rezista si sub linia de plutire si peste foarte bine.
- zona antiderapanta (cea cu bule mici) e mai dificil de rezolvat. Eu am facut asa: dupa curatare, am curatat-o, apoi am curatat-o si iar am curatat-o. :) Apoi am folosit o pasta abraziva de polish (de la "magazinele de barci"). Am "polishat" zona cu o perie de tip "blana de miel" (?) la flex. Incet, cu rabdare, ca e usor sa intri mai adanc. Eu am vopsit doar zone mici (cosmetica) din barca, am lasat gelcoat cam peste tot. Daca vrei sa vopsesti zona antiderapanta, atunci sa ai grija ca in pasta de polish sa nu fie si ceara - nu se mai lipeste vopseaua.
- dupa toate acestea, poti trece la vopsire: asigura-te ca suprafata e bine finisata, dreapta, fara muchii de separare de la eventualul strat anterior de vopsea, sau de la reparatii. Aceste muchii vor ramine vizibile in final. In functie de vopseaua pe care vrei sa o aplici la final (poliuretan, alchidica,.. tempera :) ) alegi si grund-ul. Ele merg la pachet. Dar pina acolo mai ai...
- ah.. am uitat sa-ti spun la inceput: cauta niste rabdare. Multa, ia la bax ca o sa ai nevoie.

Spor la lucru ! si vorba unui coleg, Hakuna Matata: "pune intrebarea inainte de a face boacana !".
:)... mie nu prea mi-a iesit. In general am pus intrebarile dupa ce am .. festelit-o.
-

LE: am uitat sa-ti spun: poti sa o dai cuiva sa o reconditioneze. Insa, va iesi mai frumoasa daca o faci singur ! :)
 
Ultima editare:
Multumesc de raspuns ! Vorbisem cu cineva sa o reconditioneze el dar m-am razgandit zicand la fel ca tine , ca o sa iese mai bine daca o fac eu ( adaug ingredientul X :)) ). Eu m-am apucat sa o fac manual , cu smingherul dar merge destul de greu. Cu aparatul ala electric am zis ca poate intru in fibra . Unde era podea antiderapanta ma gandeam sa fac o podea de lemn. E ok?
 
Poti slefui cu un vibrator cu placa - cu mare atentie ! Oricum ar fi, cuvantul cheie este RABDARE !

Personal... imi place la nebunie zona antiderapanta asa cum e (la piciorul gol - e sfanta), din aceasta cauza am pastrat-o si m-am chinuit cu reconditionarea ei. Merge si podea de lemn pe deasupra, dar... iese cam chici :). Parerea mea !
 
Ultima editare:
Ai grija sa nu coste mai mult decat barca genul ala de podea. Acolo ma gandesc ca trebuie un furnir de teck sau cel putin ceva tratat foarte bine ( cum fac nordicii la terase).
Spor la treaba!
 
Cand zic podea de lemn ma refer la ceva de genul https://www.google.ro/search?q=wood...h38dQEw&biw=320&bih=460#imgrc=oBRnlqCOyqCsrM:

Nu am putut copia imaginea asa ca am copiat link-ul. Am inceput slefuirea cu smingher de 80 granulatie. E ok?

Aoleo... acolo ai podea de tec. E scumpa si la material si la manopera ! plus ca adaugi greutate serioasa. Tu decizi daca vrei asa ceva, sau similar din esente locale.. Oricum, ai in vedere aspectul final general al barcii. Si evident ce vrei sa faci cu barca...
Cred ca trebuie sa fii foarte atent cu granulatia 80. Daca intri in gelcoat, vei lasa urme adanci. Poate ar fi mai potrivit un 120 ?
 
Uita de granulatia de 80, foloseste atent 120, dupa care 240. Cand ajungi la gelcoat matuiestel usor si oprestete. Nu este bine sa-i strici gelcoat-ul..el iti va tine cel mai bine apa la distanta fata de fibra. Suprafata abraziva o poti curata si matui tot cu slefuitorul orbitral cu burete de pazla (sunt bureti speciali asemanatori cu suprafata verde si dura a buretilor de bucatarie). Inainte de vopsire este necesar sa-i dai un primer ce adera pe gelcoat si sa fie si compatibila cu vopseaua. Micile zgarieturi repara-le fara frica cu chit poliesteric (chit fibra auto). Daca vrei neaparat teck pe barca, ceea ce necesita pricepere destula la montaj... vezi ca exista o solutie mai usoara ..teck sintetic.. se taie cu cuterul si se aplica cu adezivi.. dar costa pe masura
 
Multumesc de raspunsuri. O sa slefuirsc cu granulatie de 120. Avand in vedere ca e prima mea barca si nu prea stiu cum arata gelcoatul , ce fac in cazul in care am trecut prin el? Ma gandeam ca dupa ce termin de slefuit sa aplic eu gelcoat. E dificil? Timpul nu ma preseaza deoarece am de gand sa o scot la apa anul viitor. Interiorul barcii parca e mult mai lucios decat exteriorul. Si acolo trebuie slefuit? Zgarieturi are dar am incercat pe o portiune mica cu smingherul si parca dau pe sticla. Mai am ceva intrebari
1. Mai am un motor de 15 cp chrysler ( cel de acum e de 40 cp mariner ). Are maneta pt directie, dar poate fi facut si pentru volan? Orice motor merge cu volan?
2. Bancile cum le fac? Din ce materiale?
3. Ceasurile trebuie pentru tipul de motor care il am sau sunt universale?
4. Parbrizul cum il fac? E din 3 bucati si unghiurile la imbinaturi sunt cam de 90 grade
5. Am citit pe forum aici de o substanta care indeparteaza vopseaua ( caut o modalitate mai rapida ca e mult de slefuit. :) )
6. In spate vreau sa-i pun o scara pentru a urca in barca din apa. Intrebarea e daca nu cumva se rupe fibra cand o sa ma las pe scara. Nu stiu cat de rezistenta poate sa fie o fibra de sticla.

Cam multe intrebari , stiu . :) multumesc ca va faceti timp sa ma lamuriti. O sa mai am ceva intrebari pe parcursul reconditionarii. :)) va doresc o seara buna
 
1. gelcoat: este substanta care acopera fibra de sticla. Are aspect sticlos atunci cand e in stare buna, dar pe masura timpului, oxigenul il ataca la suprafata si se matuieste, arata ca o creta (poros) cand e afectat serios. Nu exista solutii definitive pentru a scapa de actiunea oxigenului. Poti doar sa-l slefuiesti/polishezi foarte bine si sa-i aplici o ceara. E o solutie care tine mai mult timp, sau mai putin, in functie de cat de bine ai slefuit. Oricum, dupa prima slefuire, timpul la care trebuie sa refaci slefuirea si ceruirea scade. Se foloseste in special pentru barcile (si nu numai) construite in matrita - e usor de aplicat, face priza foarte buna cu rasina poliesterica si este dur si rezistent. Este greu de aplicat/reaplicat pe o suprafata veche: trebuie slefuit pentru a crea o suprafata plana - ceea ce duce la scaderea rezistentei in timp, adica exact eliminarea marelui avantaj. In cazul reconditionarilor mai bine folosesti o vopsea dura - poliuretan,etc.
2. Daca interiorul e sticlos - nu-l slefui, nu baga smirghel pe el. Doar curatare temeinica si polish.
3. Trecerea motorului pe caseta de directie: .. nu stiu :(, te ajuta alti colegi.
4. Bancile le poti face din placaj, acoperit cu burete si tapitat. Se tapiteaza ca orice bancheta, trebuie sa ai grija doar la material sa reziste la apa si UV. Placajul... aici e alta poveste, dar pentru banchete rezista bine cel de 12mm grosime cu acoperire fenolica (stratul acela maroniu inchis si sticlos). Pentru marginile placajului, poti folosi rasina epoxidica (varianta "the best") sau alte substante de impregnat (ulei de in, bait pe baza de ulei, vopsea) orice intra in porii lemnului si respinge apa.
5. Gasesti ceasuri in ambele variante: speciale pentru tipul de motor si universale. E doar o chestie de buget. In fapt... dupa primul an nu te mai uiti la nici un ceas. Doar la cel de mana.
6. Pentru parbriz este material special, il gasesti la atelierele de reconditionat barci. Daca cel vechi a fost pierdut sau nu se poate reconditiona, mergi la firme mai bine si comanda unul nou. Ti-l pregatesc ei asa cum trebuie.
7. Substanta care indeparteaza vopsea este: Kromofag - daca mai gasesti la vreun magazin (a fost interzisa in EU de ceva ani). Foarte buna la acoperiri pentru metale. Nu ar trebui sa atace gelcoat-ul sau rasina, dar nu stiu sigur. Am mai gasit ceva pe la Praktiker, parca Feruginol (?) nu mai stiu sigur. Nu e la fel de bun, dar iti faci treaba cu el. Personal as spune "pas" la chimicale - din nestiinta.
8. Fibra de sticla este suficient de rezistenta dar trebuie sa tii cont de cateva chestiuni:
- fa prinderile in zonele unde ai lemn/placaj in fibra, nu doar fibra goala; mai ales in prinderi pentru sarcini mari. Daca vrei sa prinzi in suruburi luminile de navigatie.. :) n-ai nevoie de intarituri.
- distribuirea sarcinii (pe spatele/interiorul fibrei pune o saiba/intaritura de bun simt; ai o scara prinsa cu suruburi - pune pe spate o tabla de AL, de 2-3 mm, de 10x10 cm)
- daca ai scara mobila, acolo unde se va sprijini pe bordul barcii, pune-i un tampon de cauciuc (pe picioare, nu pe barca :) )
- in general evita sa ai sarcini distribuite pe o suprafata mica.

:) D'aia suntem pe aici.. ca sa fim lamuriti si sa lamurim - cand putem. Sunt baieti saritori pe aici, ai sa vezi.
 

Back
Sus