Sfaturi si opinii cumparare caiac - incepator

Buna, dragi colegi barcaholici.

De curand am inceput sa tatonez terenul in materie de caiace. Nu am incercat niciodata vreunul, ideea mi-a venit cand am vazut un Sit-on-top intr-un magazin. Si de-atunci am inceput sa ma interesez in stanga si dreapta. Am rasfoit si acest forum, dar recunosc ca nu chiar in totalitate.

Ce imi doresc? Un caiac cu care sa pot iesi pe lacuri, pe rauri lente sau mai putin lente. In Marea Neagra mai putin, poate chiar deloc. Stau in jud. BV, asadar Oltul ar fi singurul "raulet" in apropiere, pentru inceput. Cu timpul as incerca si ceva mai "avansat", dar dupa ce as invata bazele. Bugetul deocamdata este unul mai mic, sa zicem in jur de 1500 lei.

Dupa cum am scris si mai sus, mi-a placut foarte mult acel caiac (Bic Ouassou), dar din cate am citit pe acest forum, nu este potrivit pentru obiectivul meu. Si de-atunci ma tot uit dupa sit-in, dar nu inteleg un lucru: caiacele de tura sunt si pt utilizarea lor pe mare? sunt caiace de tura doar pt mare si caiace de tura doar pe rauri? Cele de mare pot fi folosite pe rauri?

De exemplu, m-am uitat dupa niste caiace, ce parere aveti despre astea (sper ca nu se considera reclama daca pun anunturile aici):
Pörnyeszi Greenland kajak eladó - Pócsmegyer, Pest - caiac de mare
sau
Kajak eladó Szigethalomban - Szigethalom, Pest
Nu sunt cam lungi pentru un incepator (5,4m respectiv 6m)? :)
 
Tinand cont de locurile pe care vrei sa le vizitezi din caiac si experienta pe apa iti recomand un sit-in sub 4m. Se descurca foarte bine si pe ape curgatoare mai rapide dar si la ture mai lungi gen lacuri de acumulare.
 
Mulțumesc pt răspuns, Vali, am sa caut ceva <4m lungime atunci. Dar mi-ai putea spune ce diferențe sunt intre caiacele de tura pe mare și de tura.. pe râu? Pot folosi unul de mare pe rău? Ceva avantaje / dezavantaje?

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Dupa doua luni de caiac, experienta mea spune asa:
- exclusiv pentru caiaceala pe rauri "domoale" si mare, e important sa ai un caiac lung, peste 4 metri, defapt .. spre 5 si...
- la inceput stabilitatea primara a caiacului e importanta: te poti descuraja usor, daca faci bica la fiecare intrare.
- dupa ce te obisnuiesti iti vei dori... viteza ! Nu neaparat pentru ca iti place viteza, ci pentru ca asta inseamna usurinta in padelare. Asa vei putea acoperi fara efort considerabil 10-15 km. Si abia atunci ti se va deschide lumea apelor. Exact asta inseamna un caiac de tura: unul care se misca destul de usor incat sa iti permita excursii lungi (ture) fara sa-ti rupi spatele. E irelevant ca sunt excursii de mare sau rauri. Evident, nu se refera la ture de whitewater, unde te duce curentul nu forta muschilor. Intre caiacele de tura, intre cele de mare si cele de rau sunt ceva diferente, datorate in principal diferentelor intre valurile specifice celor doua medii. Daca vrei sa te dai cu caiacul la mare, mai bine alegi unul "de mare", desi mi-e greu sa cred ca mai gasesti caiace specifice de rau de noi la vanzare. Majoritatea, daca nu toate, sunt deja .. de mare. Cele de rau au, in general, forma de fus, cele de mare au prova si pupa ridicate putin in sus, ca sa sparga valurile (mai mari) si sa asigure flotabilitate in acele valuri (printre altele: manevrabilitate, etc). Parerea personala: sunt mai frumoase cele de mare.

Sunt foarte multe site-uri despre caiace/caiaceala, uite un link: http://www.kayarchy.co.uk/html/01equipment/002seakayaks.htm
 
Ultima editare:
Oau, mulțumesc Daniel pt timpul tău de a scrie aceste lămuriri și pt acel link care conține foarte multe informații din aria mea de interes! Cred ca am înțeles acum ce trebuie sa caut :)
Week-end plăcut tuturor!

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

Back
Sus