Traseu Braila - Gorgova pe Dunare.

Eu acum am trimis actele în Belgia.
Ai grija ca sunt foarte atenți cu datele din hârtii. Au răspuns ca lor li se pare ca seria bărcii mele ar fi incorecta (barca nou nouță construita în August anul ăsta de către cei de la Pronautica).
Deci.....atenție la ce hârtii trimiți.
Bafta maxima
 
Ultima editare:
Multumesc.
Atat ca in cazul meu este vorba de o barca construita in regie proprie si probabil conditiile sunt putin diferite. Stiu ca mai exista un topic deschis pe subiectul asta. O sa ma interesez exact acolo.
 
Tocmai....în cazul tău se pare ca e și mai complicat.
Undeva scrie ca în cazul construcțiilor home made trebuie sa obții un CIN sau HIN după prezentarea proiectului nu știu unde.....bla bla bla
 
Tocmai....în cazul tău se pare ca e și mai complicat.
Undeva scrie ca în cazul construcțiilor home made trebuie sa obții un CIN sau HIN după prezentarea proiectului nu știu unde.....bla bla bla

Am un prieten care aproape a incheiat inregistrarea in Belgia a unei barci in regie proprie, fara sa i se ceara vreun HIN sau CIN. Daca ai mai multe informatii, da-ne te rugam sursa exacta vizavi de ce e scris mai sus.
 
Povestea cu Belgia devine de-a dreptul hilara.
Sper sa se termine cu bine.
Pe scurt...am trimis toate actele ( mai putin celebrul certificat de stabilire al cetateniei si rezidentei.....am trimis scan dupa CI) la biroul din Brusseles...apoi recitind cu atentia povestea lui deltasub am vazut ca recomanda biroul din Oostende ca fiind singurul care primeste si pe mail.
Buuuuu.....primesc imediat raspuns de la Brusseles ca actele mele sunt incomplete, ca nu se accepta decat prin posta actele si ca imi trebuie acel certificat si ca seria barcii nu e corecta ca lor le apare dupa serie ca ar fi o barca din 2005 facuta dupa un proiect din 2007 ( habar nu au sa citeasca un CIN sau HIN sau cum s-o numi seria aia) si imi dau linkul asta Hull ID Numbers - BoatSafe.com. spre edificare. (@Vali.....aici scrie , in josul paginii si de home made boats).
Fuga la trezorerie , fuga la CEC fuga la Agentia de evidenta persoanelor sa obtin ceferticatul.
Scrie Marius apoi mail constructorului barcii sa ii spun ca e seria gresita( barca este facuta luna asta la Tulcea).
Revin apoi cu mail la Brusseles sa le spun ca seria e corecta si ca le voi trimite si certificatul cand va fi gata ....prin posta.
Ei revin cu raspuns ca am dreptate cu seria :) si ca asteapta actele prin posta.
Intre timp ma apuc sa scriu un mail induiosator la Ooestende ( cu actele in atasament in format PDF )si sa ii intreb daca e OK prin mail si daca mai trebuie ceva, ca o sa fac rost de certificatul ala bla bla bla.....si Surpriza...Imi raspund ca dosarul e COMPLET si OK ( fara acel certificat si trimis doar prin mail) .
Neincrezator le scriu din nou sa le multumesc si sa intreb si eu ca Pacala: deci tot ce mai am de facut este sa astept actele.....si ei zic: Bonjour,

"La lettre de pavillion doit être établi et vous sera envoyé par la poste.

Salutation,"

Adica ...de foarte bine.
Acum astept.....
Concluzia....numai Ooestende e de folosit ca destinatie a cererilor.
Sper sa va fie de folos
Marius
 
Ultima editare:
Ptiiii, drace!
Ce bine era sa fi inceput eu demersurile astea mai devreme!
Mor de ciuda ca nu pot pleca in Delta cu barca de data asta!!!
 
Crezi ca mie imi e usor dimineata cand ajung la munca si vad barca in garaj...noua sclipitoare .....si stiu ca nu pot sa o legan fara hartii?
 

Back
Sus