Oughtred Stickleback canoe

salut!vopseste doar opera vie daca doresti,poti observa orice zgirietura dupa folosirea barcii si poti asa sa verifici starea cocii in timp.cit modelismul e in floare....iese o barca faina ! :)
 
M-am gandit eu ca asta va fi reactia :D In poza insa arata mai bine decat in realitate. Daca vroiam nevopsit trebuia sa folosesc cleme in loc de suruburi pentru prinderea temporara a filelor de placaj. Mai sunt si cateva imbinari care n-au iesit asa frumos sa le arat.... Dar va avea puntea din mahon, am ceva furnir ramas, si acolo o sa incerc sa am grija sa iasa frumos. Ca idee, as vrea ceva ca in poza.....
 

Atașamente

  • yacht_custom_art_tables.JPG
    yacht_custom_art_tables.JPG
    115.5 KB · Vizualizări: 81
Asa arata dupa trei straturi de vopsea. Am inceput si piesa de decor pt punte.
 

Atașamente

  • IMG_4903.JPG
    IMG_4903.JPG
    139.1 KB · Vizualizări: 99
  • IMG_4904.JPG
    IMG_4904.JPG
    264.6 KB · Vizualizări: 83
O minunatie, cu ce ai dat vopseaua (poti sa detaliezi un pic ce tip de vopsea si pasii urmati, multumesc.)
 
E o vopsea poliuretanica pt podea ce am gasit la Hornbach (supralux garage), spune ca e foarte rezistenta la uzura. L-am aplicat cu o simpla rola de burete, un pic se si vede urma, nu e perfect neteda. Ma mai gandesc, poate il slefuiesc un pic si mai dau un strat...
 
Profitand de weekend-ul prelungit, am mai lucrat un pic. Am sters praful ce s-a pus in ultimele saptamani si luand inima in dinti, am intors barca. Nu prea au fost surprize, doar o gramada de scurgeri de epoxi si gaurile de la suruburile de fixare. Scurgerile de epoxi le-am indepartat cu un pistol cu aer cald, gaurile urmeza sa le astup si m-am apucat de peretii despartitori sau bulkhead-uri. Am decupat si capacele, mai trebuie sa aplic ceva garnituri de etansare, si pot sa le lipesc la loc.
 

Atașamente

  • IMG_4957.jpg
    IMG_4957.jpg
    62.1 KB · Vizualizări: 100
Chiar am vrut sa te intreb ce ai mai facut la canoe, foarte frumoasa, se vede ca ai lucrat cu grija.
 
Incet dar avansez....
 

Atașamente

  • IMG_5151.JPG
    IMG_5151.JPG
    175.4 KB · Vizualizări: 89
  • IMG_5149.JPG
    IMG_5149.JPG
    146 KB · Vizualizări: 93
  • IMG_5148.JPG
    IMG_5148.JPG
    131.3 KB · Vizualizări: 83
  • IMG_5147.JPG
    IMG_5147.JPG
    157 KB · Vizualizări: 86
  • IMG_5146.JPG
    IMG_5146.JPG
    120.4 KB · Vizualizări: 80
  • IMG_5145.JPG
    IMG_5145.JPG
    168.6 KB · Vizualizări: 83
Am avut niste baghete de 2 mm ramase, mi-am zis din asta pot sa-l fac laminat lejer, dar nu, la prima incercare s-a rupt, asa ca l-am pus la aburi.... Altceva n-am gasit, am luat o tigaie in care am fiert apa, am pus baghetele peste, am pus capacul, peste 10 min se curbau foarte usor. Dupa doua zile de uscat (era cam frig atunci) le-am lipit cu adeziv poliuretanic.
 
Salut Gyula si scuze de micul off-topic. La grosimea de 2mm filele se curbeaza usor atunci cand se impregneaza cu epoxy. Se pot curba si inainte de impregnare, fara umezire la abur, cu un pistol cu aer cald. Am aflat si apoi am experimentat treaba asta urmand sfaturile unui reputat designer si constructor britanic de barci cu vele.

Felicitari pentru realizarea deosebita. Mai rar in ziua de azi o canoe din lemn in clinuri, la acest nivel de migala si calitate.
 
Multumesc pentru apreciere, planul l-am luat de la Classic Marine dar se gaseste si in alta parte. Oughtred are si alte barci de acest gen (wee rob si macgregor), asta e cea mai mica si eu atat spatiu am avut pentru constructie.

Din pacate etansarea capacelor e un esec total, chederul se dezlipeste in cateva minute dupa ce deschid capacul (dupa o saptamana de stat cu capacul inchis)...... Trebuie sa caut alta solutie, alt cheder, etc.....
 

Back
Sus