Exploit in softul forumului

Cand aterizezi pe forum dupa o cautare google [P.S. pt prima data intr-un interval de timp - incercarile ulterioare duc unde trebuie] (si cu link direct ar trebui sa fie la fel ca eu n-am redirectionare in rezultatele google) te trimite la MyFilestore.com - Your File Hosting.
Asta e un exploit imbarligat in softul forumului, posibil de la vreun 3rd party addon.
Search < myfilestore vbulletin > pt mai multe detalii.
 
am mai testat chiar acum pe un alt computer si intradevar, redirect-ul e acolo
nu pricep insa de ce nu face pe cele doua compuri de acasa
 
Am facut o curatenie generala!

S-ar putea sa nu mearga ceva linkuri sau sa mai fie mici probleme, daca apare ceva va rog semnalati!

Mulțumesc pentru report!!
 
pare ok dar cum eu am dat greu de "buba", las re-confirmarea finala in seama celorlalti colegi mai putin norocosi :)
si parca acum se misca si mai repede... sau e doar o impresie?
 
Era problema cunoscuta cu myfilestore cum a zis Cip. Se putea reproduce cu un new ingognito window și link de pe un search pe google.
 
am mai testat chiar acum pe un alt computer si intradevar, redirect-ul e acolo
nu pricep insa de ce nu face pe cele doua compuri de acasa

Posibil sa tine seama de cookie - poate pe PC-urile de acasa ai setat logare automata.

Edit: Admin tocmai a confirmat asta mai sus (am scris simultan).
 
nu stiu daca are legatura cu operatiunile de eliminare a exploit-ului dar mie cel putin mi-a disparut butonul de "Like"
nu-l mai vad...
e de la mine sau "se lucreaza"?
 
A disparut si statistica like-uri date / primite de la toti membrii forumului. De asemenea, a fost limitat numarul de postari din arhiva fiecarui membru la 100. Pentru membrii mai activi nu mai gasesti postari vechi. De exemplu nu mai poti gasi nici o postare de-a lui Florio mai veche de luna mai 2015! ??? Pentru membrii mai putin activi perioada se prelungeste, de exemplu cristizz martie 2014 sau mario38 iulie 2012. Nu prea e normala treaba asta.
 
Like-urile, ca like-urile, de multe ori starneau discordie, nu cred ca eliminarea lor a pagubit forumul prea mult... :) "Cap Compas" pare sa functioneze bine si fara "likes", dar pierderea articolelor da apa la moara celor care nu au incredere in rezistenta si fiabilitatea arhivelor digitale (desi absolut nimic nu se pierde pe internet)... :) Tragedie, s-au ratacit file virtuale de "istorie"... :) Lasand bascalia la o parte, mie imi pare rau de ce ati scris voi, Florio si altii, ca din ce am postat eu, nu-mi pare a fi nici o pierdere... a fost odata ca niciodata si s-a povestit atunci cand s-a meritat sa fie povestit...

Admin-ul are obligatia sa faca intretinerea forumului permanent, chiar daca lui ii place sa-i spuna "mentenanta"... :)
 
Cap Compas are "karma", care poate fi si negativa :) Pentru cine a apucat "live" toate povestile nu ar fi o mare pierdere disparitia citorva postari, insa pentru un nou venit sint intotdeauna interesante citeva file de istorie.
 
Revin cu o mica precizare, postarile se pare ca nu au disparut, se regasesc in cadrul diferitelor sectiuni ale forumului. Au disparut doar link-urile dintre paginile autorilor respectivi si postarile care apar sub diferite topicuri.
 
Cap Compas are "karma", care poate fi si negativa :) Pentru cine a apucat "live" toate povestile nu ar fi o mare pierdere disparitia citorva postari, insa pentru un nou venit sint intotdeauna interesante citeva file de istorie.

de multe ori ma intreb daca nu cumva ne intoxicam prezentul cu prea multa istorie... alergam in intampinarea viitorului tarand dupa noi valizele istoriei si uitam sa ne tragem sufletul in prezent... :) ce mai conteaza ce a facut X candva, ieri sau acum 400 de ani?... A contat atunci intr-un "prezent perpetuu" pe care, speram, ca a stiut sa-l simta si sa-l guste cel ce a trecut prin el... Acum este acum... :) Gandeste-te la siajul barcii ce se topeste inapoi in infinit... Nu exista decat prezentul valului ce se sparge in prova... :)
 
Ultima editare:
Revin cu o mica precizare, postarile se pare ca nu au disparut, se regasesc in cadrul diferitelor sectiuni ale forumului. Au disparut doar link-urile dintre paginile autorilor respectivi si postarile care apar sub diferite topicuri.

Si eu care voiam sa-ti pun un "like" aman la postarea asta. Unde-l pun?... :)
 
Salut baieti. Aveti dreptate in acest moment, eu observasem de cateva zile, cand am cautat sectiunea cu "fete pe barci" si n-o mai gaseam.
Dar nu cred ca arhivele se pierd asa usor, am speranta ca o rezolva cine trebuie :) .
Dealtfel mie mi-ar parea rau, fiindca desi nu car cu mine valizele istoriei in modul colectionar ;) , ma mai raportez la multele discutii avute sau citite de-a lungul anilor si chiar mai fac cate o trimitere acolo unde este cazul.
De pilda imi amintesc un subiect discutat si caut acolo detaliile care poate in acel moment nu mi-au starnit interesul.
In ideea asta cred ca nu s-au pierdut arhivele ci poate organizarea are de suferit. Asa ne invata Toma Caragiu, ca dracul nu e atat de negru: e blond :)
 

Back
Sus