Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516
Results 151 to 159 of 159

Topic: Vreau sa fac o canoe

Ce s-a mai intamplat cu canoea ta? Ai finisat-o pana la urma? Ne arati ceva foto? Sunt tare curios cat de grea este.
    Merci!
    Life in colour!

Deocamdata nu s-a mai intamplat nimic, fiindca m-am apucat de un Shearwater 17 (Guzi a intuit bine mai sus - nu era potrivita pentru ce vroiam eu. Poate daca mai gasesc un partener de vaslit). Dar e pe lista scurta de treburi de facut. Deocamdata nu am cantarit-o, dar estimez undeva la vreo 25 kg greutatea fara fibra la interior. Probabil ca o sa ajunga undeva la 30 cu totul.
    Oricum, TID-ul a cazut pentru mine (si) anul asta.
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

Quote Originally Posted by orafaz View Post
    Deocamdata nu s-a mai intamplat nimic, fiindca m-am apucat de un Shearwater 17 (Guzi a intuit bine mai sus - nu era potrivita pentru ce vroiam eu. Poate daca mai gasesc un partener de vaslit). Dar e pe lista scurta de treburi de facut. Deocamdata nu am cantarit-o, dar estimez undeva la vreo 25 kg greutatea fara fibra la interior. Probabil ca o sa ajunga undeva la 30 cu totul.
    Oricum, TID-ul a cazut pentru mine (si) anul asta.
    De ce spui asta???
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Quote Originally Posted by stavride View Post
    [COLOR="silver"]
    De ce spui asta???
    Fiindca anul trecut nu am reusit sa intru decat la Stancuta si am fost nevoit sa ies la Tulcea, iar anul acesta nu intru deloc. Motivul este cam acelasi: lipsa cronica de concediu. Asta nu inseamna ca nu ii astept pe baieti la Calarasi sa facem o sezatoare sambata seara.

Tehnica constructiei din baghete este inceata dar foarte placuta, insa ingreuneaza mult carena (fata de varianta placaj), in schimb poate imbraca orice forma, ceea ce este un mare avantaj.
    Life in colour!

6.  

Fiindca anul trecut nu am reusit sa intru decat la Stancuta si am fost nevoit sa ies la Tulcea, iar anul acesta nu intru deloc. Motivul este cam acelasi: lipsa cronica de concediu.
    Atunci pot spune ca si peste mine a picat TID-ul
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Atunci pot spune ca si peste mine a picat TID-ul
    Da, dar pentru mine este cu atat mai greu cu cat caravana TID trece prin orasul meu. Oamenii vin practic sa ma ia de acasa si eu nu pot pleca. Aia e...

salutare, sunt si eu din Ostrov, de pestedunare, as dori sa construiesc si eu o canoe , ma poti ajuta si pe mn cu sablonele tale? ti am urmarit activitatea de aici si imi place ce am vazut, ms frumos

Salutare tuturor, sunt din Piatra Neamt si imi construesc o canoe din stripuri de larice. Am ajuns la faza impregnarii cu epoxi si am dat primul strat fara sa pun fibra.
    Am citeva nelamuriri : -cite straturi de rasina se dau si cam ce cantitate de rasina mi-ar trebui (am 4 kg de epiphe)?
    -ce dimensiuni trebue sa aiba bordajul .

Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516

Tags for this Thread

Bookmarks