Vreau sa fac o canoe

E frustrant ca muncesc de cateva zile si totusi nu am inceput efectiv sa insir barca. Munca de pregatire a dispozitivului e cronofaga si cred ca va dura mai mult decat constructia barcii in sine. Aseara nu m-am putut abtine si am insirat formele pe care le am gata pe grinda. Incepe sa semene...
DSC_0285.jpg

DSC_0284.jpg

Nu sunt aliniate si nici distantate la cat trebuie, doar le-am asezat in ordine, ca nu mai puteam...
Just for the show off, pun doua poze cu un proiect anterior finalizat. O casuta pentru fiica-mea.
DSC_0288.jpg

DSC_0289.jpg
 
Pai si eu am vrut la inceput sa o fac in nucul sub care este acum, dar m-am gandit ca fetitza nu avea nici doi ani inca si decat sa stea nefolosita, mai bine pe pamant.
 
Pai nu-i tarziu, ii poti face si una mica in copac :). Eu vreau sa-i fac si un funicular sa-i trimit de la balcon tashcota cu haleala :D.
 
Si daca ii faci si un closet ai si scapat de griji fara sa mai astepti inca 15-20 de ani si te concentrezi pe o editie noua revizuita si adaugita:)
 
Asa cum era de asteptat, s-a dus dreaq PAL-ul ala din care am facut grinda. L-a umflat ploaia, chiar daca a fost acoperit. Maine trebuie sa dublez inima grinzii cu altceva. Cea mai ieftina solutie ar fi OSB-ul. Am aruncat o bucata in piscina la fiica-mea sa vad ce se intampla cu ea pana maine dimineata.
Revin mai incolo cu poze cu prima etrava interioara laminata (scuze daca nu folosesc termenii care trebuie, da parca etrave se cheama stem-urile sin engleza).
 
Doua poze:
Una cu "dispozitivul de fiert lemnul" si a doua cu etrava laminata pe sablon cu adeziv poliuretanic (o caruta de bani). Anyway, e totusi prima piesa fabricata care apartine efectiv produsului final. :D
Picture002.jpg


Picture006.jpg
 
e clar ;avem un marangoz autentic!:noroc:
marfa de lucrare man ,ma bucur ca nu ai ales ceva "stich and glue" ,in felu' asta ne mai clatim si noi ochii cu altceva!
esti master!:noroc:


obisnuieste-te cu "caruta de bani" ,cam asta e masura folosita in pasiunea asta ,chiar si in cele mai ieftine abordari!:))
 
Da, dude, da chiar 580 de mii un tub de lipici din ala?
L-am luat fiindca inca nu am luat epoxy si n-aveam cu ce sa lipesc waterproof.
Ca sa nu-ti zic ca la Bricostore 12 ml de epoxy (pachet din ala bicomponent cost 200 de mii sau ceva pe acolo).
 
Da, dude, da chiar 580 de mii un tub de lipici din ala?
L-am luat fiindca inca nu am luat epoxy si n-aveam cu ce sa lipesc waterproof.
Ca sa nu-ti zic ca la Bricostore 12 ml de epoxy (pachet din ala bicomponent cost 200 de mii sau ceva pe acolo).

Incearca sa gasesti pe la un atelier de mobila un fel de clei ca o rasina sintetica din doua componente care se cheama Urelit si se fabrica la Victoria BV. Sa-ti dea din ala care se foloseste la rece, nu la cald. Cand se intareste se face ca sticla si rezista nemilos.
 
Dupa doua zile de munca la 40 de grade celsius, in plin soare, fara vreun strop de bere, am terminat in sfarsit dipozitivul.
1907200917-27-24_0084.jpg


1907200917-27-27_0085.jpg
 
inlocuitori de criza

Urelit-ul poate inlocui rasina epoxidica(destinata lipiturilor in combinatie cu rumegus) din tehnica stitch & glue ?
 
Urelit-ul poate inlocui rasina epoxidica(destinata lipiturilor in combinatie cu rumegus) din tehnica stitch & glue ?
Uite-i caracteristicile aici. Placajele se fac incleind foile de furnir cu urelit la cald. Cu asa ceva lipesti lemn pe lemn si nu se mai dezlipeste in veci. Si nici nu e sensibil la apa.
 
Dupa doua zile de munca la 40 de grade celsius, in plin soare, fara vreun strop de bere, am terminat in sfarsit dipozitivul.

Frumoasa lucrare, abia asteptam imbracarea in baghete :). Am vazut ca ai pus peste sabloane niste coaste subtiri (cel putin asa se vede in poze), daca nu ti se aseaza perfect baghetele pe coaste, lasa-le desprinse in zonele respective, si le prinzi dupa ce scoti barcazu' de pe calapod. Am patit eu asta, din cauza erorilor de la marire, si am aplicat coastele ulterior placarii cu baghete, pasuindu-se reciproc coastele cu coashca.
 
Vali, alea nu am vrut sa fie coaste. Le-am pus din doua motive:
1. Formele sunt din OSB (aglomerat) si ma gandeam ca s-ar putea sa nu tina capsele cum trebuie, si am zis sa fie ceva de lemn de care sa ma prind
2. Estompeaza micile erori de la debitarea sabloanelor si asigura o curba cat de cat lina si uniforma.

In plus, mai adauga inca cca 8 mm la latimea barcii :D
 
Ma gandisem si la asta, dar mi-am amintit si de problemele de care m-am lovit pe vremuri :). Oricum, lucrarea e meseriasa, asteptam etapele ulterioare. Ca sa nu mai platesti atata pe cleiul poliuretanic (app, se gaseste si la Carrefour la vreo 35 de lei/ 0,75 kg), poti folosi la lipirea baghetelor nestrapol obisnuit, mai ales ca spuneai ca bati si fibra ulterior. Singura problema va fi ca trebuie sa amesteci cantitati mici de rasina si peroxid, cat folosesti la prinderea unei sipci, fiindca la caldura de afara polimerizarea e rapida.
 
Dar un adeziv obisnuit pentru lemn nu merge la lipirea baghetelor (de genul Momet Wood Express)?
Parca scrie pe el ca e water proof...
 
Cred ca poti sa il folosesti, fiindca dupa ce bati fibra, ti se adauga rigiditate suplimentara prin aderenta rasinii si fibrei la bordaj. App, cat costa si unde se gaseste cleiul asta?
 
Vali, eu am luat din Bricostore cu 18.49 lei 750g, dar erau si ambalaje mai mari, probabil cu un pret unitar mai bun.
Arata la fel ca aracetul si la proba pe care am facut-o s-a comportat bine. S-a rupt materialul inainte sa cedeze lipitura.
 
Chiar voiam sa-ti recomand aracetul :D, pentru o canoe pe care o folosesti timp limitat, mai ales batuta in fibra, n-are rost sa te complici cu nush ce cleiuri sau rasini scumpe :).
 

Back
Sus