Vreau sa fac o canoe

Dorinta mea este sa reduc la minim cheltuielile, din doua motive: nu voi folosi barca tot timpul anului si be - nu sunt sigur ca voi folosi barca (adica nu sunt sigur ca va iesi ceva care sa pluteasca cu partea deschisa in sus :D).
Ma gandesc ca este posibil ca barca sa nu aiba simetrie in plan longitudinal (parca vad ca sipcile nu se vor intalni frumos pe linia de centru) fiindca nu am avut instrumente de precizie la constructia dispozitivului. Mi se pare jalnic faptul ca in Romania nu poti gasi o scandura mai mare de 4 metri la depozitul de cherestea de la colt, ca nu poti gasi 4 scanduri fara noduri samd. Sabloanele le-am taiat cu pendularul si am verificat si eu simetria cat am putut, dar din experienta lucrului cu fiare stiu ca este foarte greu sa nimeresti o structura spatiala simetrica folosindu-te doar de ochi, nivela si ruleta.
Din motivele astea, dar si din altele (care tin de modul meu de multe ori pripit de a face lucrurile) nu as vrea sa bag prea multi bani intr-o chestie care sa nu poata fi mai mult decat element de decor in gradina la taica-meu.
Pe de alta parte, e posibil sa gandesc asa fiindca, lucrand cu fiare, tolerantele se exprima in zecimi de milimetru, iar eu ma sperii si cand vad o abatere de un milimetru (ca sunt si CTC-ist). S-ar putea ca astfel de erori sa nu aiba nici o influenta asupra produsului final.
Tocmai de-aia nu ma las pana nu o vad in apa (ca pluteste cu fundul in sus sau in jos, tot voi avea ceva de invatat din experienta asta, ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca incepand constructia si inregistrandu-ma pe Barcaholic am intrat intr-o comunitate de oameni deosebiti).
In rest, toate bune, dar uneori trebuie sa mai si refulam ... :D
 
Pe de alta parte, e posibil sa gandesc asa fiindca, lucrand cu fiare, tolerantele se exprima in zecimi de milimetru, iar eu ma sperii si cand vad o abatere de un milimetru (ca sunt si CTC-ist). S-ar putea ca astfel de erori sa nu aiba nici o influenta asupra produsului final... :D

Salutare,
Nu cred ca o abatere mica-mica fatza de axa de simetrie a formelor ar face ambarcatiunea impracticabila.Spun astea gandindu-ma la Indienii Pieile Roshii,care-si faceau canoea din scoartza de mesteacan ,cusuta cu fibre vegetale si apoi se mai duceau si la vanatoare :D
La fel si eschimoshii ,cu canoele lor din piei de animale si coaste din ciolane :D...si tot la vanatoare se duceau...(prima concluzie pripita: eschimosii au inventat vanatoarea ,intai ca sa-si faca barci,si apoi carne la desert :happy-banana:)
Tu cu ochiul si experientza ta de CTC-ist ce sanse ai da unei barci dintr-alea la prima vedere ????
...Banuiesc ca tu n-ai sa vanezi din barca altceva,decat buna dispozitie :noroc:
 
Today, July 22nd 2009, my boat has just began to happen.
Am pus 5 randuri de scanduri pe o parte (partea de est, pentru rigoare) si 3 pe partea cealalta. Cand am ajuns acasa, am avut surpriza sa constat ca fiica-mea adormise doar de un sfert de ora, asa ca m-am carat urgent la curte, am rindeluit si fixat etravele interioare, si da-i bataie.
Mergea atat de repede incat ma gandeam ca ceva nu e in regula. Sipca, capse, lipici, sipca, capse etc.
Pun si niste poze ca sunt mandru de mai am putin si dau p-afara.
2207200922-09-58_0010.jpg


2207200922-10-00_0011.jpg


2207200922-10-03_0012.jpg
 
Cateva tampenii, din ciclul "nu faceti ca ei", ca poate citeste cineva care vrea sa se apuce de o treaba asemanatoare:
- aglomerat pentru forme? bad shit. Nu sta capsa, nu sta cuiul, nu sta nimic in el.
- sipca de plop pe conturul formei, fara aracet? bad shit, din motivele de mai sus. Pleaca de pe forma cu tot cu bordajul
- tinut "contra" cu degetul la capsator? neindicat. Capsa va intra 6 mm in sipca si 8 mm in deget.
- laminat lemn de salcam taiat cu zece ani in urma? nu prea bine. La o bucata indoita, zece rupte.
Voi reveni pe parcurs...:noroc:
 
orafaz

-nu vreau sa-ti stric cheful:ai tesit prova si pupa sa se aseza sipcile?chiar si coastele unde se cere !
-lucreaza simetric:una tribord,una babord,etc.....
-nelamuriri?intreaba !
 
Prova si pupa le tesesc pe masura ce inaintez, ca nu as fi putut sa nimeresc tesitura pe toata lungimea lor, nefiind constanta.
Coastele nu e nevoie sa le tesesc. Ele nu vor face parte din produsul finit. Pe de alta parte, am citit undeva o lectie foarte buna despre lucrul cu lemnul. Poti face ce vrei cu el, dar trebuie sa il asculti, sa vezi si cam ce vrea el. Din motivul asta, daca nu a vrut sa se aseze pe o forma, nu am fortat, mai ales ca acelasi lucru l-a refuzat si pe partea opusa. In felul asta am obtinut o curba mai naturala. Sper sa fie bine...
Cat despre constanta, mai pun si eu doua randuri pe unde e mai umbra, si unul la soare, ca n-o fi foc :D Oricum, mai mult de doua randuri nu pun inainte sa ma mut de pe o parte pe cealalta.
 
orafaz

dupa ce termini,asezi peste prova si pupa inca un rind de sipca lata sa blocheze la capete filele de bordaj!
 
Peste exact trei ore plec la Viena. Problema este ca am mai multe intrebari pt tine, iar pe forum voi reveni dupa 3 august, cand ma intorc. De aceea, te rog, inca odata, cum am mai facut/o acum cateva zile, fa niste poze si de detaliu, adica fotografiaza de la 15-20 cm si poate scapi de raspunsuri la multe intrebari pe care astia asa ca mine care nu stiu nimic vor sa ti le puna. Adica nu prea am inteles cum lipesti stinghie de stinghie, cum sta un langa alta pana sa intareste adezivul, ce-i cu capselea acelea (fixezi provizoriu stinghiile de formele acelea de OSB), ce trebuie tesit si cum tesesti si de ce tesesti, ce lemn folosesti, cum l/ai taiat asa uniform.
In speranta ca nu te-am sacait asa prea tare ne "vedem" dupa 3 august.
Oricum iti urez spor maxim la lucru.
Lipan
 
Ultima editare:
i-ti tin pumnii man!:D imi ( :p ) place lucrarea asta foarte mult , intr-o zi as vrea sa ma apuc si yo de una ca asta , sa-mi pot dovedi ca daca n-ar fi fost placaju' tot as fi putut face o barcuta!:noroc:
 
Venind de la unul care s-a dat cu o chestie facuta cu mainile lui (materialul nu conteaza) iau postul ca pe un mare compliment. :noroc:
 
Aveti vreo solutie pentru un soi de chituire care sa nu se vada? Au aparut cateva fante care nu prea imi plac, presupun ca s-a uscat lemnul, stand in soare. Am citit de amestec de rasina cu rumegus fin. Merge?

Mai pun si doua poze cu progresul pe ziua de azi.
DSC_0306.jpg


DSC_0308.jpg


Cateva cuie au fost necesare pe parcurs, ca sa convinga sipcile sa urmeze sabloanele. (Cam gata cu teoria despre curbe naturale de mai sus)
 
Normal ca merge.Lamureste-ma cu placarea ca sant in ceata.Sipcile vor veni peste chila sau pana la chila?
Spor maxim
 
Ha. Tocmai am vazut ca am avansat de la Junior Member la Member cu mesajul anterior. Probabil ca s-a prins si softul ca incepe sa semene a barca ce fac eu acolo. :D
 
Ha....daca ar vedea "softul" cu ce epava ma bag in TID (si o si mai alint Cui Rasat :D),m-ar retrograda de la proaspatul statut de senior :happy-banana:

ups...pentru maine,duminica e programata o coborare pe Dunare de la Braila la Galatzburg cu 3 caiace :rolleyes:(asta n-a fost initiativa mea,parol !)

Cat despre Mandea,CuiRasat & participarea la TID,promit solemn ca n-o sa pun pe nimeni in postura de a-mi acorda asistenta tehnica ,sau sa tin caravana-n loc :titanic::sail::noroc:
Baga mare Jupane, ca esti in mana !:skip:(ce sa-i faci daca softul nu are emoticuri care bate cuie,ca aici as fi postat unul din ala :D:noroc: )
 
Ultima editare:
Guzi, cum ma uit io la harta la ora asta, ma intreb cum dracu coborati de la Br la Gl, ca mie imi pare ca urcati in plan vertical :D :noroc:
 

Back
Sus