Vreau sa fac o canoe

at least, but not at last ...! o aparitie care nu poate scapa nesalutata!
chiar ma gandeam acu ceva vreme sa ma iau de orafaz, ca nu ne-a mai povestit nimic despre obect...
apropo de intratu apei, am pe undeva dar nu gasesc un tabel cu gradul de protectie al lemnului la diferita acoperiri...3 straturi de rasina asigura o protectie a lemnului de 92 -95 %, deci ar trebui barem 4 straturi ca sa stai mai linistit...
 
Salut Costin si felicitari pentru lucrare, a iesit foarte frumoasa :). Poate ai sa spui "bine ca n-ai vazut-o de aproape", dar oricum la finisaje se poate lucra oricand atata vreme cat structural barca e buna. Daca ia apa, se poate etansa cu chit si apoi fibra, dar e important ca lemnul din zona respectiva sa fie uscat, deci barca tre' sa stea la soare cateva zile. Ca sa scapi de griji, cu ocazia aia ii poti da si o fibra subtire la interior, deci lemnul va fi protejat pe ambele parti.
Iar despre cele 4 straturi de epoxy, asta e valabil cand dai rasina simpla, fara fibra, si daca ai fibra, e suficienta rasina folosita la imbibat fibra. Apropo rexsailor, cand ne dai voie sa ne luam si noi de tine, ca pana acum nu ne-ai aratat decat linkuri, si nici o constructie proprie :p.
 
Boon. Vreau sa postez si io ceva si vad ca am fost avansat de la Incepatori si visatori la Constructia de barci. Nu-i bai, ca exact despre asta vroiam sa vorbesc. Am construit aproape o barca. Desi nu i-am dat nici rasina nici fibra pe interior, am hotarat sa-i fac o proba astazi. Cam asta a iesit.
Nu va uitati ca nu e finisata. Cred ca nici nu va fi vreodata.
Un aspect important pe care doream sa il verific inante sa pun fibra la interior era sa vad daca ia apa. Ei bine, ia. Mai trebuie o mana de epoxi pe exterior si cred ca va fi rezolvata si asta.
Pun mai incolo si un fimulet, sa fie.
:noroc:

...Am inceput sa ma prind :)

Ah TID-ul asta bata-l vina , ti-o fi scos din cap , barca din clasa asta... Cred ca mintea iti e mai mult la Week-ender -ul ala ...Pai ce sa zic, daca ai bani finiseaz-o. Daca n-ai bani, poate ai s-o finisezi cand i-o fi sorocul. Totusi nu-i rau ca-i ajuns macar la ceas de probe, pe apa !
Dar la asta parca mai romantic , ar fi o pagaie...si pana de vultur ,langa ureche...si feciorul tau inzestrat cu arcul lui Impaiatu :noroc:
Ave'nTure !
 
Ultima editare:
salut. am facut canoea de pe bateau. ma gandesc sa ii pun o chila dintr-o scandura de lemn groasa de 1cm, de la un capat (prova) pana la 2/3 din canoe. adica sa treaca de jumatate incat sa mareasca rezistenta (prin faptul ca leaga in plus cele doua jumatati de placaj). ma mai gandesc ca in felul asta o sa fie putin mai stabila la valurile din lateral si ca poate mai sparge putin valurile venite din fata. imi imaginez ca daca o las lunga de 2/3 din lungimea canoei (adica se va termina cam pe unde o sa stau eu sa vaslesc) o sa imi permita totusi sa iau viraje mai usor (adica nu o obliga chila sa mearga mai mult in linie si sa ia mai greu viraje). cam asta mi-am imaginat. ce ziceti ? mersi !
Din cate m-am dat eu cu caiacul (tot fundul plat ca o canoe il are) am observat ca avand skeg-ul ridicat iti fuge spatele cand padelezi, prova infigandu-se in apa si in plus avand cuplul dat de vaslas. Cu skegul lasat (sau cu o carma lasata) nu mai fuge spatele asa de mult. Concluzia: merge o chila, insa de la vaslas in spate, marita gradual, functie de corpul canoei. Cu asta ai un moment ce se opune cuplului dat de vaslas (mai alea ca folosesti o pagaie). Ai de ales: fara chila sau carma iti fuge spatele si girezi mai usor dar nu ai randament in inaintare sau folosesti chila si ai stabilitate pe directie, randament la inaintare si manevrabilitate mai redusa. O combinatie de skeg/chila si carma ar fi excelenta. Mai multe poate iti spune si Bogdan.
 
...mai multe poate iti spune si Bogdan.

ma bag si eu ca simt ca ma pricep, nu la solutiile de constructie (inca) dar la manevrat si guvernat barca.
parerea mea este urmatoarea: in cazul barcii tale sa pui chila pe toata lungimea barcii, pentru ca mersul cu barcuta ofera placere indeosebi cand ai spatii largi de apa si manevrabilitatea nu cred ca se refera la a putea sa intorci cu drift si scartait de copastii. Te va interesa sa poti sa pastrezi o directie dorita fara mari artificii. Daca ar fi barcuta mea, cum va fi cea cu care vin la TID, nu ar avea nici chila, nici dervor, nici scheg, nici carma, pentru ca o barca cu o muchie cat de mica pe mijloc la cum stiu eu sa vaslesc am observat ca o pot manevra fara eforturi, si ca sa ma laud si mai tare:pkh: pot spune ca deja conduc o barca prin puterea gandului :D.
Daca ai planuri sa iesi mult cu barca cred ca dupa vreo 500-600 km nu mai ai nevoie de carma, chila etc.
 
@Vali: Se pare ca rasina folosita pentru laminarea fibrei nu a fost suficienta, fiindca pe acolo ia apa (adica pe unde are fibra, deci si rasina).
@Guzi: Daca treceai intamplator cu caiacul pe Borcea ieri, poate iti ceream iar padela, dar dupa cum vezi, tot cu junghiul meu de padela am incecat-o si p'asta.
In afara de aspect, am mai sesizat o problema de ordin functional (ca si cand faptul ca ia apa nu ar fi una :D ): este foarte greu de guvernat. Barca inainteaza repede, dar cam atat (si aici ma refer strict la sensul cuvantului inaintare - mers inainte :D) E foarte greu de carmit. In plus, am chtuit cu epoxi si rumegus curentii de copastie, dar nu i-am slefuit (inca). Antebratele mele arata de parca mi-am petrecut ultimii 20 de ani in ghetouri, varand-o in vena.
:noroc:
 
Intotdeauna cand bati fibra trebuie ca rasina sa impregneze complet suportul (lemnul bordajului in cazul nostru), si fibra de sticla, fara sa ramana goluri de aer. Pentru siguranta, e preferabil de laminat 2 straturi de fibra subtire, decat 1 strat mai gros. Stratul de fibra laminata trebuie sa fie omogen, si in plus trebuie slefuit si apoi chituit, pentru a ramane o suprafata cat mai lucioasa, din considerente estetice si functionale (rezistenta de frecare cu apa minima). Eu zic sa-i dai o slefuiala si un chit care sa preia neregularitatile, slefuit si el apoi, dupa care sa mai dai un strat subtire de fibra la exterior, plus cel din interior, bineinteles daca vrei sa mai investesti in barca, daca nu, alta la rand, ca de-acum ai experienta :).
 
Felicitari tie si tuturor care faceti barci cu mainile voastre .Barca are niste forme tare sexy si mi-ar face placere sa incerc tipul asta de canoe.Poate ne vedem la o iesire pe la Calarasi sau poate o tura Oltenita -Calarasi ca deabia am prins gustul turelor mai lungi.
 
sa-ti traiasca "Barbos-Bobilu" , frate !
stiam eu ca tre sa arate bine si nu m-am inselat .
asta cel putin per ansamblu iar cand ma voi apropia de ea va fi prea tarziu sa mai pot comenta ceva.
una peste alta , vad ca se mai bat si cuie pe langa "campi", ceea ce e bine si inseamna ca nici discutiile despre planuri ,constructii ,epoxi ,chit , copastii ,skeguri ,cacat si alte "prostii" nu s-aupierdut in neant! asta tocmai cand ma pregateam sa ma mut cu tot cu comentarii si pareri pe un forum de filatelisti unde sa-mi deschid un thread " cap de bour" stich'n glue.

dar cum aici e vorba de barbos's boyu' lu tata ,adica barcutza lu' Orafaz cea nou nascuta ;BRAVO MA' MAN!
 
Multumesc pentru aprecieri (tuturor) si pentru delirul savuros (evident, al impaiatului :D).
Ce recomanda meseriasii (Vali, esti pe receptie?) pentru chituirea in vederea eliminarii problemei cu luatul de apa? M-ar interesa o solutie care sa aduge cat mai putin la greutatea barcazului, fiindca am carat-o sambata cam un kilometru si se cam cunoaste.
P.S. Multam de ajutor byteworks, nu'sh ce dreaq s-a intamplat si cum am facut de nu s-au incarcat. O fi fost de la bautura consumata cu moderatie nu ;)
 
Deocamdata nu s-a mai intamplat nimic, fiindca m-am apucat de un Shearwater 17 (Guzi a intuit bine mai sus - nu era potrivita pentru ce vroiam eu. Poate daca mai gasesc un partener de vaslit). Dar e pe lista scurta de treburi de facut. Deocamdata nu am cantarit-o, dar estimez undeva la vreo 25 kg greutatea fara fibra la interior. Probabil ca o sa ajunga undeva la 30 cu totul.
Oricum, TID-ul a cazut pentru mine (si) anul asta.
 
Deocamdata nu s-a mai intamplat nimic, fiindca m-am apucat de un Shearwater 17 (Guzi a intuit bine mai sus - nu era potrivita pentru ce vroiam eu. Poate daca mai gasesc un partener de vaslit). Dar e pe lista scurta de treburi de facut. Deocamdata nu am cantarit-o, dar estimez undeva la vreo 25 kg greutatea fara fibra la interior. Probabil ca o sa ajunga undeva la 30 cu totul.
Oricum, TID-ul a cazut pentru mine (si) anul asta.
De ce spui asta???
 

De ce spui asta???


Fiindca anul trecut nu am reusit sa intru decat la Stancuta si am fost nevoit sa ies la Tulcea, iar anul acesta nu intru deloc. Motivul este cam acelasi: lipsa cronica de concediu. Asta nu inseamna ca nu ii astept pe baieti la Calarasi sa facem o sezatoare sambata seara.
 
Tehnica constructiei din baghete este inceata dar foarte placuta, insa ingreuneaza mult carena (fata de varianta placaj), in schimb poate imbraca orice forma, ceea ce este un mare avantaj.
 
salutare, sunt si eu din Ostrov, de pestedunare, as dori sa construiesc si eu o canoe , ma poti ajuta si pe mn cu sablonele tale? ti am urmarit activitatea de aici si imi place ce am vazut, ms frumos
 
Salutare tuturor, sunt din Piatra Neamt si imi construesc o canoe din stripuri de larice. Am ajuns la faza impregnarii cu epoxi si am dat primul strat fara sa pun fibra.
Am citeva nelamuriri : -cite straturi de rasina se dau si cam ce cantitate de rasina mi-ar trebui (am 4 kg de epiphe)?
-ce dimensiuni trebue sa aiba bordajul .
 

Back
Sus