Vreau sa fac o canoe

Salut. Sunt nou (m-am inregistrat acum cinci minute).
Ma framanta de mai multa vreme ideea constructiei unei barci. Ma bucur ca am gasit site-ul asta, fiindca vad ca in romanica lumea nu prea se inghesuie la diy. Cautam pe net niste referinte despre fibra de sticla si am dat peste diverse forumuri de tuneri de masini. Astia, cum zicea unul ca vrea sa isi faca singur un spoiler, sau un prag, sareau pe el: bah, e greu, e multa munca, du-te la un meshter etc. Nici unul nu dadea un sfat, numai descurajari.
Scuze, da'chiar m-au enervat chestiile astea. Aia au impresia ca daca nu pot ei, nu poate face nimeni.
Acum, despre canoea mea: am gasit planuri aici: http://diyfiles.com/redwood.html - de fapt preluate de aici: http://www.svensons.com/boat/?p=RowBoats/RedwoodCanoe (super site, by the way).
Bineinteles ca nu am nici o sansa sa gasesc redwood prin Ro, dar ma gandesc ca nu e mare problema sa o inlocuiesc cu brad, mai ales ca va fi facut sandwich intre fibra de sticla.
Ce ma nelinisteste pe mine (nu sunt inginer de nave, ci inginer mecanic, si nici nu am mai facut vreo barca pana acum) este ca are fundul plat, iar eu vreau sa ma dau cu el pe Borcea (brat al Dunarii care se desprinde la Calarasi). E vreo problema?
Aveti ceva sfaturi pentru un incepator? (in ale barcilor, nu in ale lemnului).
Daca ma descurc cu asta, visul meu urmator este asta: http://www.svensons.com/boat/?p=Utility/DollyVarden
Astept reactii.
 
Aici e topicul unde Sorin impaiatu si-a descris experienta constructiei unei canoe cu fund plat, dupa planuri gratuite descarcate de pe bateau.com.
 
Jos palaria pentru impaiatu
Super treaba, asa vreau sa fac si io
Si daca el a mers pe Dambovita, inseamna ca pot sa ma dau si eu pe Borcea.
 
salut man ,
pot spune ca am revenit asa ca daca ai vreo intrebare de intrebat :)) ..............as fi foarte bucuros sa te pot ajuta cu un raspuns!
yo am de gand sa particip si la T.I.D nu numai sa ma limitez la un parcurs pe Dambovita :p asa ca am toata convingerea ca o copaie de genu' Bateau Veen-ei pote face fata si Dunarii, binenteles cu niste mici modificari dar pt asta "stay tuned!":D
si as vrea sa te vad pe lista T.I.D.!:noroc:
 
OK, I'm in business (sort of...).
M-am sucit cu modelul. Am gasit pe net informatii mai detaliate si m-am oprit la asta: http://www.summerbeam.com/boats/
In ultimele doua zile am taiat ceva piese pentru stativ si, mai important, am desenat, imprimat, lipit si decupat sabloanele pentru forme (pe o imprimanta A4 - circa 80 coli :D)
Sabloane.jpg


Acuma, un sfat: daca aveti famelie numeroasa (vezi foto: nevasta: Andra, fetitza: Clara si baietelul mic : Victor), asteptati-va sa lucrati cu mii de intreruperi ("Tati, hai sa facem puzzle sau lego") si pastrati-va calmul ;)
DSCF4357.jpg
 
Ultima editare:
Acuma, un sfat: daca aveti famelie numeroasa (vezi foto: nevasta: Andra, fetitza: Clara si baietelul mic : Victor), asteptati-va sa lucrati cu mii de intreruperi ("Tati, hai sa facem puzzle sau lego") si pastrati-va calmul ;)
Sa-ti traiasca familia :skip: Cunosc situatia, eu pot lucra numai noaptea sau cand cea mica e plecata de-acasa, si cu programare stricta pentru intoarcere, sa nu ma prinda desfasurat. Ieri am fost in offside, fetele au venit mai repede acasa, m-a prins fiica-mea cu o caserola de epoxy si cu o cutie de suruburi ... a iesit o mica arta plastica :eek:


Legat de constructie, ai grija la masuratori, hartia se poate deforma usor, inainte de a taia verifica inca o data dimensiunile.

Succes :banana:
 
Dati-mi si mie un hint.
Barca are 16 picioare. Fibra de sticla am facut rost de undeva, dar nu stiu cata epoxi sa cumpar, de care si de unde.
Ati putea sa imi dati un raspuns punctual?
 
Am inteles, dar mai ramane problema cantitatii. Nu vreau sa iau nici prea multa, dar nici prea putina.
 
Dati-mi si mie un hint.
Barca are 16 picioare. Fibra de sticla am facut rost de undeva, dar nu stiu cata epoxi sa cumpar, de care si de unde.
Ati putea sa imi dati un raspuns punctual?

Depinde de tipul si grosimea fibrei. Cel mai bine iei cantitatea minima, vezi cat intra la o anume suprafata, si in functie e asta mai iei ulterior.
 
mie mi-au ajuns doi litri de epoxi pt a face toate imbinarile ,incluzand si piciorul catargului plus bancheta pe care se sprijina acesta ,dupa care mi-a mai ramas destula pt a trata derivorul lateral foarte bine!
daca-ti iei un kit de 3.3+1 cred ca-ti ajunge la fix ,numai ca fibra de sticla ar trebui sa fie tesatura nu stratimat si densitatea sa fie pana in 200 g/M!
 
Astazi am terminat grinda pe care voi aseza formele.
DSCF4969.jpg

Asa cum se vede este facuta din PAL melaminat, ca aveam vreo doua foi prin casa ramase de la un cuier dezafectat. Si DA, este facuta in aer liber, unde se va desfasura si restul constructiei, daca nu imi fac timp sa fac o aplecatoare, un sopron ceva deasupra.
Daca nu incepea furtuna, poate terminam si de taiat formele, ca incepusem sa le transpun pe placaj.
In fundal niste placi de policarbonat cu care am acoperit grinda, ca ieri lasasem afara niste piese si puteti sa va imaginati cum s-au facut (tot de la ploaie).:mad:
 
idee

mi se pare absoluta nevoia voastra de a "pluti" pe ceva facut de voi, ma inchin voua, ca la niste creeatori. Io sunt limitat la a folosi :)
 
....ai fost cumva afectat si de inundatiile ploilor de sambata noaptea spre duminica,prezentate la tv ?

Nu au fost inundatii pe la noi. Dimpotriva, ieri am avut o zi foarte productiva: am terminat toate formele (17 buc) si am fasiat scandurile, atat pentru coca, cat si pentru etrave.
In mod normal, saptamana asta ar trebui sa incep lucrul efectiv la barca (The stripping). Can't wait...
 
Salut!
Nu uita sa faci poze cat mai des, cu diferite detalii, si sa ni le arati si noua. Macar atat bucurie sa avem si noi, astia care inca nu ne-am apucat de treaba.
Lipan
 
Ultima editare:

Back
Sus