Motor Suzuki 6cp din 2012

salut ionut,nu sant un profesor al motoarelor dar,incerc sa ajut atat cat pot.
vad ca din nici unul dintre userii priceputi de pe acest forum nu raspund solicitarilor incepatorilor,sau celor mai proaspeti membri(probabil informatiile sant cu circuit inchis).
daca motorul merge in ralanti,iar atunci cand accelerezi se opreste inseamna ca nu se alimenteaza corespunzator.
verifica traseul de alimentare(in special filtrul de benzina),si daca e ok verifica nivelul benzinei in carburator.
daca constati ca nivelul este prea mic,asta se verifica desfacand carburatorul,il intorci cu susul in jos si daca flotorul(plutitorul) nu este perpendicular cu corpul carburatorului(adica sta mai ridicat) atunci trebuie reglat.
sper ca aceasta informatie sa-ti fie de folos,dar mai asteapta si alte pareri.
 
Daca se poate un pic de ajutor va rog.

Ionut, e destul de clar, colegii de forum nu stiu ce sa-ti raspunda. Eu la fel, nu sunt priceput la motoare, ma bucur ca al meu merge si in rest ridic velele.
Poate gasesti sugestii pe Cap Compas, unde am observat mai multa activitate pe zona de motorizare.
Parerea mea este sa iei totusi legatura cu un cunoscator care se ocupa cu asa ceva. Ar fi pacat de motor, sa se lucreze la el dupa ureche.
 

Back
Sus