Echipajele Bucovina in tura de toamna in Delta, octombrie 2015

Am intrat luni 5 si am iesit vineri pe 9, la fix cand a inceput ploaia. Traseul a fost Mahmudia - garla Perivolovca - canal Isac III - lac Isac - Litcov - Caraorman - Litcov - Filat - bucla Uzlina - Mahmudia. Barcile: Bouboulaki cu 4 persoane si un munte de bagaje, Broscuta cu 2 persoane si ceva mai putine bagaje. Innoptare la corturi "2 seconds", tabere ordonate si curate, n-am avut niciun control. S-a si pescuit, un avat, un salau, un ciortan, cativa bibani, vreo 30 de kg de carasi, rosioare si ceva platici. Apa mica, fara alte evenimente neplacute.

Din pozele colegilor:

Intrarea la Mahmudia, rampa primariei (30 lei parca dar n-a cerut nimeni banii), parcare 5 lei la privat, sub jumatate cat se cere in Murighiol.
paul_0.jpg


Salutul radautenilor din Broscuta.
paul_1.jpg


Aproape de Murighiol.
paul_2.jpg


Pescuit in gura Perivolovcii.
paul_3.jpg


Un pic de sport tot acolo, in fata Perivolovcii.
stelu_3.jpg


Pescuit pe Caraorman.
paul_4.jpg


Plecarea de pe Caraorman.
stelu_2.jpg


Radautenii, Broscuta si Litcovul.
paul_5.jpg


Canalul Litcov.
paul_6.jpg


paul_7.jpg


Bucla Uzlina.
paul_8.jpg


paul_9.jpg


Iesirea, sub primii stropi de ploaie de toamna tarzie.
paul_10.jpg
 
Yep ciclul primar Puntita si Motorca trebuie sa mai studieze pana sa miroasa valurile, Motorca ar merge, cu bordurile inaltate anul acesta, dar e penurie de capitani autorizati, poate la anul daca se iveste un motoras de 5 CP de undeva.
 
Toamna se numara bobocii

Tot toamna se numara si pescarii pasionati in Delta :) . Nu stiu daca tu Cosmine esti un pescar, stiu insa ca esti pasionat tare, cu barcile :) .
Traseul e frumos, daca ai putea sa pui aici un google cu locurile de campare, mi-as face o idee mai clara despre tura voastra. Eu unul nu reusesc sa pescuiesc decat daca sare pestele pe mine :) . N-am rabdare de pescar.
Am observat ca Boubulaki e facuta pentru mare, scrie si pe numarul peridocului : "SEA"

Sa va pluteasca barcutele ani multi, ca va poarta prin locuri frumoase !
 

Back
Sus