Light Schooner

Spatiu vad ca ai din belsug. Si eu am in pod vreo 12 m lungime pe 4 m latime, dar nu am pe unde sa dau barca jos din pod, după ce o termin. O adevarata ferma. Am vazut ceva asemanator, la dimensiuni ceva mai mici, la Muzeul Satului din Bucuresti.
Spor la lucru
Lipan
 
Ultima editare:
Payson nu mai da nici un semn de viata,i-am mai trimis un mail si mai astept.Daca nu raspunde nici la asta ma voi orienta spre alt plan.
Azi am cumparat un costum de neopren de 3 sferturi ca a fost foarte ieftin(20 euro fata de 60 cat e normal) in ipoteza ca voi face la anul un curs de yachting.L-am probat dar mi se pare prea stramt la umeri unde ar trebui sa ai libertate de miscare.
Ati mai probat careva din voi asa ceva cam cum ar trebui sa fie?Maine il duc inpoi la magazin si-i zic la vanzator sa-mi dea altul cu un numar mai mare sa vad daca-mi vine.
 
Azi am cumparat un costum de neopren de 3 sferturi ca a fost foarte ieftin(20 euro fata de 60 cat e normal) in ipoteza ca voi face la anul un curs de yachting.L-am probat dar mi se pare prea stramt la umeri unde ar trebui sa ai libertate de miscare.
Ati mai probat careva din voi asa ceva cam cum ar trebui sa fie?Maine il duc inpoi la magazin si-i zic la vanzator sa-mi dea altul cu un numar mai mare sa vad daca-mi vine.

Pai ce vrei sa faci cu neoprenul pe barca? Asa ceva e bun la scufundari dar pe barca n-am auzit sa se poarte. Trebuie sa fie suficient de lejer incat sa poti face toate miscarile pt inot dar suficient de strans incat sa nu intre apa si sa te protejeze termic.
 
Exista mai multe tipuri de costume de neopren.Pentru sporturi acvatice ca dat cu schiul pe apa,surfing,scufundare si yachting ca sa te apere de apa care stropeste de la valuri.(presupunand ca faci scoala pe o yola si nu pe un yacht mare.)
 
Costume neopren

Costumele de neopren sunt: umede, uscate si semiuscate. Cele umede (grosime 4 mm) sunt pentru scufundari (exista un strat de apa intre costum si piele ce mentine confortul termic), celelalte (2,3 mm) sunt pt. activitati mixte: surfing, kite, wind, sky etc. Pot fi full, 3/4 cu jacheta, ghete, manusi etc. La suprafata te protejeaza in primul rand de UV si mentine in anumite limite temperatura.
 
Payson nu mai da nici un semn de viata,i-am mai trimis un mail si mai astept.Daca nu raspunde nici la asta ma voi orienta spre alt plan.

Salut Levy,

din cite vad, nu accepta decit plati in USD, cu cecuri personale sau ordine de plata: http://www.instantboats.com/order.htm

da-mi de stire daca te pot ajuta cu ceva. planuiesc sa merg in Romania peste citeva saptamini si pot aduce planurile cu mine. de acolo vedem cum le recuperezi: dhl sau vre-un barcaholic ce calatoreste in directia ta. sau ti le pot pune la posta de aici.

imi place mult alegerea. doua lucruri asupra carora vreau sa-ti atrag atentia:
- este o barca de alergat mai mult decit cruising
- musai sa ai inca o persoana cu tine (minimum) ca sa poti merge cu velele.
 

Atașamente

  • lsbbbearlake640.jpg
    lsbbbearlake640.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 49
Buna x_petrolist

Da dupa cum vezi isi da numai adresa de contact unde sa-i trimiti banii.I-am propus sa-i trimit prin Western Union dar inca nu am nici un raspuns.Voi mai astepta pana la sfarsitul saptamanii.Dupa aceea daca nu voi avea nici un rezultat si binevoiesti a ma ajuta voi lua din nou legatura cu tine.

In ce priveste designul stiu ca nu e din toate punctele de vedere optimal dar e simplu de construit si eu fiind la prima incercare am zis ca ar fi bun pentru mine.Am citit intr-un forum ca ar fi nevoie chiar si de 3 persoane ca sa-l poti naviga corect.Poate voi face un derivor lestat sa suplinesc cea de-a 3-a persoana.
Ce m-a nedumerit e pozitia derivorului ca nu e pe mijloc.Intre timp am citit ca sant de 2 feluri "daggerboard" si "centerboard".Dar nu stiu de ce trebuie sa fie intr-o parte si nu pe mijloc.
 
Daggerboard / Centerboard

"daggerboard" si "centerboard".Dar nu stiu de ce trebuie sa fie intr-o parte si nu pe mijloc
Daggerboard --> derivor mobil, culisant. Se poate retrage in sus (miscare liniara). De regula nu au lest (-->ambarcatii usoare), sau doar o cantitate minima , care sa compenseze flotatia corpului derivorului.
Proportia de lungime/coarda este de regula mare (L/C >>) inbunatatind portanta si micsorand zona curgerilor nelaminare. Din cauza formei alungite seamana cu o sabie de multe ori.
Exemplu de daggerboard, de pe forum:

http://www.fky.org/prestodata/showdoc.php4?doc=seite&heft=22&jahr=1979&seite=28&b=s

Centerboard--> derivor pivotabil.
La retragere un element de pe suprafata parcurge un arc de cerc.
Punctul de pivotare se afla de regula putin deasupra chilei si derivorul se retrage intr-o caseta (centerboard trunk), partial sau total.
Se manevreaza cu scote si scripeti, cablu sau cilindru hidraulic.
De regula este lestat (chiar daca lestul se distribuie intr-o parte mobila pe derivor si o parte atasata fix, chilei )
Tot de pe forum, exemplu de centerboard:

http://www.fky.org/prestodata/showdoc.php4?doc=seite&heft=22&jahr=1979&seite=30&b=s&PHPSESSID=c27208ef975870c248f1d8cab3e848ec&resultnr=0&config=std
 
Sal solpet
Merci pentru "luminare".Dar tot nu inteleg de ce e asezat derivorul asimetric in partea spre babord.
 

Atașamente

  • LS8.jpg
    LS8.jpg
    17.1 KB · Vizualizări: 41
tot nu inteleg de ce e asezat derivorul asimetric in partea spre babord
Aha! Vazand si fotografia , o explicatie (plauzibila dar nu 100% sigura) este ca are nevoie de spatiul din planul de simetrie pentru "ceva"
(de. exemplu propulsie).

Exceptand catamaranele, asimetria nu ar avea nici un avantaj la monococa, probabilitatea de a naviga cu vant lateral de la tribord- sau babord sunt cam identice.
 

Back
Sus