Panthera - strip

Am facut cateva calculele, pentru verificarea densitatii dintre lemnul de tei si cel de brad/molid. E... am obtinut o densitate de 506 kg/mc la tei si 424 kg/mc la brad/molid.. ce o fi ala. Am mers pe bucati de 0.001 mc la tei si 0.003 mc la brad. Nu stiu ce umiditate au cele doua bucati de lemn, bradul pare mai umed. Cantarul are si el o eroare...
La necesarul unei Panthera asta se traduce in 3 - 3,5 kg. Nu e de neglijat !
Incep sa ma indrept catre brad/molid. Chiar daca teiul e frumos. Foarte frumos.. :(
 
Ultima editare:
Am facut cateva calculele, pentru verificarea densitatii dintre lemnul de tei si cel de brad/molid. E... am obtinut o densitate de 506 kg/mc la tei si 424 kg/mc la brad/molid.. ce o fi ala. Am mers pe bucati de 0.001 mc la tei si 0.003 mc la brad. Nu stiu ce umiditate au cele doua bucati de lemn, bradul pare mai umed. Cantarul are si el o eroare...
La necesarul unei Panthera asta se traduce in 3 - 3,5 kg. Nu e de neglijat !
Incep sa ma indrept catre brad/molid. Chiar daca teiul e frumos. Foarte frumos.. :(

E posibil ca mostrele tale sa nu fie la fel de uscate fiindca dupa carte teiul si molidul au aceeasi densitate.
 
Am gasit si eu valori foarte diferite pentru cele doua esente. Pentru molid am gasit de la 400 kg/mc la 540 kg/mc. Al meu o fi varianta "light". In plus, am intrat putin in lemnul de molid acum - fac un banc de lucru dupa care tanjesc de o viata - si am observat ca e foarte umed. La 1cm adancime apa se vede foarte clar ! Pe cand teiul e clar mult mai uscat.
Mai verific calculele, pentru ca imi place foarte mult nuanta teiului. :(
 
O sa ma straduiesc sa gasesc lemn "frumos" ca sa nu-l mai vopsesc si pe asta :). Am gasit o schema de culori foarte simpla si care ii subliniaza liniile ... elegante. Sper sa-ti placa in final :)
O sa fie doar lemn alb si lemn inchis la culoare -cateva strip-uri. Sa vad ce nuante gasesc cat mai inchise.
 
Ultima editare:
Numai inteleg nimic, lemnul nu l-ai luat de la uscatorie?
Am luat o scandura de tei de la uscator. Asta are o densitate (din calculul meu) de 506 kg/mc.
Mai aveam prin garaj lemn de molid luat pentru diverse.. alea alea. Acesta e uscat doar la soare si nu prea mult. Are densitate de 424kg/mc (tot din calculul meu).
 
Daca vrei lemn usor mergi la depozit si cumpara cel mai penal brad/molid. Te uiti la capatul scandurilor si le alegi pe alea care au cele mai putine inele de crestere si cea mai mare distanta intre inele. Lemnul respectiv o sa fie bine sub 400kg/mc, probabil undeva in jurul valorii de 350kg/mc (densitate relativa la 12-15% umiditate). Valorile din literatura sunt dependente de unde si cand a fost elaborat tabelul respectiv. Din pacate asemenea tabele se copiaza la greu fara note de subsol asa ca valoarea lor e zero barat. De aceea standardele de constructii impun lemnului anumite proprietati inainte sa fie acceptat pentru aplicatii structurale. In cadrul aceleaiasi specii densitatea lemnului variaza dupa zona de crestere, conditia solului, varsta pomului, zona de pom din care provine scandura, etc.

Lemnul poate sa fie verde ca pe tine nu te intereseaza atata timp cat ai ceva timp la dispozitie. Cumperi scandura si o debitezi in sipci cu 2mm mai groase decat in plan. Deci in loc de 6mm debitezi la 8mm. Stripurile le depozitetzi undeva unde e cald si uscat si nu te incurca. De exemplu pe dulap in sufragerie sau dormitor, sub canapea/pat, etc. Cum majoritatea lemnului din comert e cel putin zvantat, in una maxim doua luni sipcile sunt la umiditatea ambientului. Daca cumperi scandura luna asta, in februarie te poti apuca de construit.
Iti recomand de asemenea sa nu te incurci cu profilari convex/concave (bead&cove). Daca intrebi de unde se pot cumpara frezele inseamna ca nu ai masinile. Sistemul cu "bead&cove" functioneaza doar daca reusesti sa produci sipci profilate a caror dimensiuni sunt perfecte si constante. Asta inseamna rindeluit sipca pe patru fete si profilat ulterior. Fara scule profesionale nu poti face asta. Daca sipcile finisate nu sunt perfecte, atunci cand le montezi pe caiac o sa se vada imbinarile. Se poate lucra foarte bine cu sipci dreptunghiulare. Unde ai curburi mai mari folosesti o rindea mica.
Nu stiu ce scule ai la dispozitie dar in absenta unor scule profesionale sipcile se debiteaza cel mai usor cu un circular de mana. Scandura o fixezi pe banc (capre, etc.), montezi un limitator din cornier de aluminiu pe talpa circularului si te plimbi cu el pe scandura.
Rindeluitul sipcilor inainte de montaj e inutil, oricum o sa slefuiesti toata problema interior-exterior.

Orice lemn ai folosi nu o sa ramana alb. Teiul cel alb si frumos o sa se ingalbeneasca rapid. Molidul si el. Daca vrei alb poti albi chimic lemnul cu solutii din comert. Daca nu gasesti "lemn frumos" cel mai simplu e sa cumperi ceva furnir estetic si sa furniruiesti peste. Poti de asemenea sa furniruiesti doar anumite zone. Sau baituiesti tot caiacul. Daca mi-as dori o schema alb-negru as construi tot caiacul din molid, l-as albi chimic, as desena modelul dorit pe el dupa care as lipi furnir estetic (wenge, abanos, nuc, mahon etc.) conform modelului. Dupa fibra-epoxi cateva straturi de lac cu protectie la UV.
 
@Croco: ma ajuti, te rog, cu o parere despre consumul de lemn pentru strip-uri ?
Din ce am citit pe site-ul lui Bjorn, lemnul ar trebui sa fie cam 4-5 kg in final.
Din aproximarile mele ... au iesit cam 13 kg. Mult prea mult... Nu stiu cat de mult variaza lungimea strip-urilor si cred ca de aici apare eroarea cea mai mare. Evident ca nu am nevoie de toate strip-urile la lungimea caiacului, dar ... cate ? Cum ar trebui sa calculez necesarul de lemn ?

LE: am o evidenta inclinatie spre lucrul.. solid :) nu vrea sa repet experienta de la SWS
 
@Croco: ma ajuti, te rog, cu o parere despre consumul de lemn pentru strip-uri ?
Din ce am citit pe site-ul lui Bjorn, lemnul ar trebui sa fie cam 4-5 kg in final.
Din aproximarile mele ... au iesit cam 13 kg. Mult prea mult... Nu stiu cat de mult variaza lungimea strip-urilor si cred ca de aici apare eroarea cea mai mare. Evident ca nu am nevoie de toate strip-urile la lungimea caiacului, dar ... cate ? Cum ar trebui sa calculez necesarul de lemn ?

LE: am o evidenta inclinatie spre lucrul.. solid :) nu vrea sa repet experienta de la SWS

Daniel, proiectul tau imi pare cel mai frumos din cate am lucrat noi aici :) . Bafta la lucru si bucurii multiple in utilizare !
Intrebarea ta se refera la consumul efectiv de lemn sau la cantitatea (si greutatea) lemnului pus in opera?
Vreu sa clarific asta fiindca desi cantitatea poate fi determinata, consumul de lemn e mai greu de calculat. Problema consumului este ca foarte greu gasesti la noi lemn fara noduri, din acest motiv fiind inlaturata o cantitate mare din lemnul de lucru.
Discutam cu dl. Paul Vasiliu despre canotca si frumoasa ei realizare: lemnul pus in opera a fost o cantitate infima fata de lemnul de lucru.
(dar mai depinde si de pretentiile realizatorului :) )
 
Multumesc Florio ! ma obliga mult aprecierile voastre :)
Asa cred si eu.. :) proiectul e printre cele mai frumoase. Sa vedem .. realizarea. O sa imi dau toata silinta sa iasa ceva frumos - si corect !

In ceea ce priveste lemnul, nelamurirea mea vine din faptul ca nu reusesc sa pun cap la cap informatii din mai multe surse. As vrea sa imi fac o idee generala de genul:
ai nevoie de x mc de lemn;
o sa faci y strip-uri (din info Proiectant undeva pe la 70 buc)
in final greutatea lemnului in caiac o sa fie de z kg (din info Proiectant 4-5 kg).
Macar aproximative.. ar fi ceva. Eu nu am experienta cu strip-urile... sau cu constructiile navale sa pot calcula cu o marja de eroare acceptabila.


Am aceste nelamuriri si pentru ca desi a vandut 14 proiecte (inclusiv al meu) Bjorn Thomasson nu a primit date exacte de la constructori. De fapt, doar pentru doua Pantere are poze...
 
Ultima editare:
ok... incerc sa fac un buget pentru a avea termen de comparatie la final :)

PS: am exclus costul proiectului din total.
PSS: shit ! am uitat de carma (pedale, trote, angrenaj, pana...).
 

Atașamente

  • deviz.pdf
    41.9 KB · Vizualizări: 26
Ultima editare:
Exemplu de calcul:
Suprafata caiac: aprox. 4,5mp. (pe site scrie ca suprafata udata e 2,07mp asa ca fac si eu o estimare)
Dimensiuni sipci: 22mmx5mmx4000mm
Numar sipci necesare: 52 bucati
Grosime panza circular: 3mm
Dimensiune cherestea: 4000x100x22
Necesar scanduri: 5 bucati (11 sipci/scandura adica 5mm sipca+3mm panza =8mm. 100mm latime scandura/8= 12.5 sipci)
Factor de pierdere: 50% inseamna + 3 scanduri
Pret scandura: 16 RON bucata. (pret de supermarket, la depozit e mai ieftin)
Pret bordaj: 16x8= 128 RON
Greutate lemn: 4,5mp (suprafata) x 0.004m (grosimea dupa slefuire)= 0.018mc x 350 kg (cel mai usor brad/molid) = 6,3 kg
Greutate fibra: 9 mp (suprafata x 2 ca trebuie fibra si pe interior) x 160gr = 1,44kg
Greutate epoxi: 1,5kg (pentru fibra, minim) + 1kg (pentru lipit si diverse) = 2,5kg

Asta e doar un exemplu de calcul la limita inferioara si deja caiacul are 10kg. Realitatea va fi undeva mai degraba spre 12 si produsul final (cu tot ce mai trebuie inclusiv lac) spre 15-16kg.

Eu iti recomand sa folosesti sipci dreptunghiulare si tehnica mingii de fotbal (american), adica sa montezi sipcile pe fundul caiacului pe lungime, sa tai dupa conturul barcii si pe urma sa continui cu bordurile. Sau invers, faci intai bordurile pana unde poti si pe urma faci fundul drept terminand sipcile in borduri. Daca ai curburi unde sipcile sunt prea late le tai in doua pe lungime cu un cutter.
 
Merci :) m-am mai luminat acum. Ramine sa gasesc sursa de lemn.
Am gasit preturi de la brad la 750 lei/mc pana la tei la 2800 lei/mc.:rolleyes:

Pana una, alta lucrez la bancul de lucru. Nu mai merge cu improvizatii ca la SWS.
 
Daca vrei poti sa folosesti si Western Red Cedar. La noi se numeste cedru rosu canadian si se gaseste la vanzatorii de lambriuri pentru exterior si la cei cu lemn pentru saune si piscine. Cauta pe net, au site-uri.
Daca vrei cel mai usor caiac posibil poi sa folosesti balsa. Te duci la bricostore si vezi preturile. Au de obicei scanduri si baghete de 1m lungime. Din scandura tai sipcile cu un cutter. Doar ca trebuie sa trebuie sa folosesti sipci mai groase, 8mm.

Nu inteleg ce e obsesia asta cu lemnul. La cantitatile implicate rasina si fibra o sa fie intotdeauna mai scumpe decat lemnul. Lemnul e umplutura. Umplutura asta poate costa 60RON (brad la 750 RON/mc) sau 600RON (balsa sau WRC la 9000 RON/mc). Asta e o decizie ce tine de buzunarul omului. Surse se gasesc ca nu traim pe luna. Bani sa fie. Oricum e stupid sa fii scump la tarate si ieftin la faina. Dai 450 lei pe planuri, 1000 lei pe rasina si fibra, bani pe consumabile si alte cele. Ce mai conteaza cat dam pe lemne?

Ce schema structurala da proiectantul? Grosimea lemnului, greutatea fibrei?
 
Ultima editare:

Back
Sus