Solutii de pastrare a caiacului (suport)

Garajul meu e mai mare pe afara decat pe dinauntru, asa ca trebuie sa gasesc o solutie de pastrare a caiacului din dotare, SWS (4.5 m, placaj Oukume cu fibra de sticla).
Din ce am mai gasit pe net, solutia corecta de pastrare pe termen mediu/lung e: in pozitia sprijinit pe bordaj, cu suport pe o suprafata cat mai mare, inainte si dupa cockpit.
Acum... in vecii vecilor nu mi-as fi imaginat ca sta mai bine "pe o parte" !
Voi ce experiente aveti ? Cum tineti caiacele pe timpul iernii ?
 
Cea mai comoda solutie e sa il agati sub tavan cu scripeti. Daca nu incape pe lungime il pui pe diagonala. Sistemul e simplu. Faci doua bucle. De bucle prinzi doi scripeti. Pe tavan ai nevoie de un loc de prins funia (legat de grinda sau montezi un bolt cu inel daca n-ai grinzi) si de un alt scripete. Funia merge asa: tavan-scripete bucla-scripete-bucla-scripete tavan-loc de legat funie. Daca vrei poti pune mai multi scripeti sa ai mai mult avantaj mecanic, sau sa mearga funia pe sub tavan sau alte variatii.
Materiale gasesti la orice supermarket de constructii si bricolaj. Buclele se pot face din banda textila lata (se vinde la metru, de la curele de nylon sau polyester pana la material de furtun de pompieri) sau direct din funie captusita cu izolatie de tevi. Masori caiacul undeva inainte de cocopit sa stiicat sa cumperi. Funia se cumpara dupa diametrul care iti place tie la mana si scripetii disponibili la magazin (funia trebe sa treaca usor prin scripeti). Daca nu sunt scripeti sau sunt scumpi poti folosi si inele de otel (rotunde sau D) doar ca vei trage mai tare de funie. Lungimea funiei o calculezi.
Succes
 
Agatatul de tavan nu e o solutie in cazul meu. Trebuie sa-l lipesc de perete cumva. Mi s-a parut foarte ciudata recomandarea de a-l pune pe o parte, dar ... s-ar potrivi la fix in cazul meu.
 
Si cine te tine sa nu il suspenzi pe perete? Faci buclele mentionate, bagi doua carlige in perete si agheti caiacu pe o parte. Buclelor nu le pasa ca sunt suspendate de perete sau de tavan sau cum sta caiacul in ele. Asta poti face de la 10cm de podea pana la direct sub acoperis. Daca vrei sa castigi spatiu il ridici cat mai sus sa nu te impiedici de el, sa poti pune ceva dedesubt, etc. Sau il bagi sub un banc de lucru sau ce ai tu pe acolo.
Daca vrei poti monta pe perete doua console si sa fixezi barca pe ele ca un raft. Sunt zeci de solutii. Agatatul de tavan e popular din doua motive. Daca barca incape pe lung o poti lasa direct pe masina, si daca nu incape pe lung incape de obicei pe diagonala.
 
Multumesc Rumpi !
In final am facut asa: am prins doua sipci in perete, la aceeasi distanta intre ele cu distanta dintre bulkhead-urile caiacului. Am prins pe ele cate un cadru triunghiular din tabla (din acelea pentru polite). Cadrele au 40 cm pe latura orizontala, mai mult decat inaltimea maxima a caiacului. Am invelit fiecare cadru cu puma de polietilena. Apoi am asezat caiacul astfel incat bulkhead-urile sa vina fix pe cadru. Astfel greutatea se va sprijini acolo unde caiacul este mai bine intarit. Am prins caiacul de sipci si cu doua chingi.. sunt aproape de zona seismica Vrancea :).
Asa arata in final:
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    35.2 KB · Vizualizări: 44
Multumesc Rumpi !
In final am facut asa: am prins doua sipci in perete, la aceeasi distanta intre ele cu distanta dintre bulkhead-urile caiacului. Am prins pe ele cate un cadru triunghiular din tabla (din acelea pentru polite). Cadrele au 40 cm pe latura orizontala, mai mult decat inaltimea maxima a caiacului. Am invelit fiecare cadru cu puma de polietilena. Apoi am asezat caiacul astfel incat bulkhead-urile sa vina fix pe cadru. Astfel greutatea se va sprijini acolo unde caiacul este mai bine intarit. Am prins caiacul de sipci si cu doua chingi.. sunt aproape de zona seismica Vrancea :).
Asa arata in final:

Caiacul pare sa se simta foarte bine :) .
Solutii sunt multiple, in functie de locul si pozitia pe care ti-o ofera spatiul propriu.
Daca ai deschis acest topic, am sa postez si eu o solutie similara, de prins pe perete. Problema la mine este sa fac intregul suport sa culiseze catre tavan (fara sa zgarie caiacul de pereti :) )
E ceva mai laborioasa solutia, dar imediat ce o realizez o impartasesc cu voi :) .
 
pana la urma cum trebuie pus, cu fata sau cu spatele la perete ? :)

Ai pus o intrebare cheie, Adrian. Initial, eu avand locurile de stocare in exterior, sub un portic lung sustinut de 3 stalpi, logic am considerat ca e bine sa stea cu fata la perete. Pentru protectia cockpitului.

Dar nu e o buna solutie, fiindca puntea caiacului are formele ridicate in prova si buza cockpitului, iar acestea se pot zgaria de perete (daca il ridici catre tavan, asa cum doresc eu). In afara de asta, oricum cockpitul nu este protejat total, fiindca miscarile de aer vor duce praful acolo.
Asadar consider ca e mai bine sa fie depozitat caiacul cu opera vie catre perete, iar cockpitul sa aiba o husa trasa peste. Cum a facut si Daniel :)
 
Eu l-am pus cu opera vie la perete pentru a minimiza spatiul ocupat. Chila este aproape dreapta, asa ca vine paralela cu peretele. Puntea are crestere semnificativa in zona cockpitului si, daca as fi pus-o la perete, tot caiacul ar fi fost "mutat" mai departe de perete, adica: suporti mai lungi, mai mult spatiu. Plus faptul ca ar fi trebuit sa pun un burete.. ceva.. pe perete ca sa nu zgarii rama cockpitului de perete, cand il asezam pe suporti. Acum, peste tot ansamblul, am pus o folie de polietilena pentru protectia podelelor/mobilei.. la zugravit. 3-4 lei si gata !
 

Back
Sus