LA VARA IN DELTA DUNARII

La vara in perioada de început a lui cuptor am sa fiu in Murighiol(si anul asta am zis ca merg in Grecia si m-am trezit prin Olanda si Belgia.....).Am găsit ...zic eu un traseu interesant respectiv:Debarcader Murighiol-canal-Braţul Sfântu Gheorghe-Uzlina -canal-Lacul Isăccel-Lacul Isac-canale-Braţul Sulina-Sulina.Apoi pe canalul litoral sau cum se numeşte (cel paralel cu coasta) până la Sfântu Gheorghe respectiv -Crişan -Murighiol.Menţionezcă barca din dotare are acum un pescaj de 30-40 cm motor de 10 cp si unul de rezervă de 2 cp,Am cabina ok pentru câteva nopţi .Dacă are cineva ceva informaţii despre traseu i-aş rămâne îndatorat. Barca după cum am mai spus este un velier modificat pentru motor.
 
La vara in perioada de început a lui cuptor am sa fiu in Murighiol(si anul asta am zis ca merg in Grecia si m-am trezit prin Olanda si Belgia.....).Am găsit ...zic eu un traseu interesant respectiv:Debarcader Murighiol-canal-Braţul Sfântu Gheorghe-Uzlina -canal-Lacul Isăccel-Lacul Isac-canale-Braţul Sulina-Sulina.Apoi pe canalul litoral sau cum se numeşte (cel paralel cu coasta) până la Sfântu Gheorghe respectiv -Crişan -Murighiol.Menţionezcă barca din dotare are acum un pescaj de 30-40 cm motor de 10 cp si unul de rezervă de 2 cp,Am cabina ok pentru câteva nopţi .Dacă are cineva ceva informaţii despre traseu i-aş rămâne îndatorat. Barca după cum am mai spus este un velier modificat pentru motor.

Suna foarte frumos :) .
Acum, ca realizare, cred ca ar fi Lac Uzlina -Lacul Isac, apoi catre canal Litcov si Sulina ( Din canalul Uzlina catre lacul Isacel trebuie sa treci prin lacul Uzlina). E o zona faina, daca mergi incet o sa-ti bucure ochiul . Daca vrei sa glisezi, o sa pierzi mult (ah, uitasem ca ai coca de velier, deci glisajul iese din discutie. Norocul tau :) ).
La intoarcere, eu as evita cordonul litoral, o autostrada seaca implementata de om in scop strict utilitar. Mai curand as vedea un traseu pe canalul Busurca, Rosu-Imputita- lacul Rosu- canal Ivancea- canal Sfantul Gheorghe.
Asta ar insemna ceva mai multa delta de contemplat si mai putin mers sec la motor.
Popasurile in salbaticie, legat de stuf, au farmecul lor.
La dus, ai putea devia pe grindul Caraorman, prin canalul Suez, iar la intoarcere ai mai putea opri pe grindul Ivancea sau grindul Cerbului. Daca-ti va fi dor sa pui piciorul pe uscat :) .

Sa auzim de bine !
 
Din cate stiu canalul Ivancea nu este practicabil. Daca este deschis canalul Rosu Puiu se poate face intoarcerea pe Mocansca - Erenciuc.
 
Clar .După spusele voastre va fi mai mult decât interesant,trebuie doar sa-mi înarmez GPS-ul cu ceva harţi mai noi, deoarece la prima căutate nu am văzut de exemplu canalul Suez.......oricum asta e cea mai mică problemă.Visez să prind un peşte....orice...şi să-l prăjesc pe barcă.Visul ăsta l-am avut toată vara pe Tisza....şi am rămas la conserve de guyas.Dar cel mai interesant va fi drumul Oradea.....Murighiol....cred că două zile.
 
Şi mai rămâne problema lansării la apă în condiţia în care eu nu pot cu maşina mea.Interesant şi româneşte ar fi...să ai un preţ la lansare şi altul la scoaterea din apă.....
 
Şi mai rămâne problema lansării la apă în condiţia în care eu nu pot cu maşina mea.Interesant şi româneşte ar fi...să ai un preţ la lansare şi altul la scoaterea din apă.....

Te rezolv eu cu asta.Anunta-ma cand pleci si te rezolv.Platesti doar rampa vreo 30 ron/manevra.
 
Ce părere aveţi ....va trebui să avem staţia radio UHF ...implicit şi cursul de operatori ????

Cursul de operatori radio si implicit statia, sunt obligatorii pentru permisul de tip B. In Delta Dunarii nu exista asemenea impuneri. Si nici pentru ambarcatiunile de clase D si C.
Stiu ca se tot discuta de implementarea unor metode pentru a controla mai usor Delta, una dintre ele viza si obligativitatea unor sisteme GPS sau a unor statii, dar din cate stiu nu s-a ajuns la un acord in privinta asta, asa ca nu este cazul unui exces de zel din partea noastra.
Personal am folosit statia de doar doua ori in primii 6 ani de navigatie in apele romanesti (interioare sau pe mare).
 
Spun şi eu o prostie la prag de noapte.Mai posibil şi viabil pentru Deltă ,numai pentru Deltă ar fi folosirea staţiilor radio de tip CB....dacă tot caută legiuitorul o soluţie.
 

Back
Sus