Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Topic: LA VARA IN DELTA DUNARII

Default LA VARA IN DELTA DUNARII

La vara in perioada de început a lui cuptor am sa fiu in Murighiol(si anul asta am zis ca merg in Grecia si m-am trezit prin Olanda si Belgia.....).Am găsit ...zic eu un traseu interesant respectivebarcader Murighiol-canal-Braţul Sfântu Gheorghe-Uzlina -canal-Lacul Isăccel-Lacul Isac-canale-Braţul Sulina-Sulina.Apoi pe canalul litoral sau cum se numeşte (cel paralel cu coasta) până la Sfântu Gheorghe respectiv -Crişan -Murighiol.Menţionezcă barca din dotare are acum un pescaj de 30-40 cm motor de 10 cp si unul de rezervă de 2 cp,Am cabina ok pentru câteva nopţi .Dacă are cineva ceva informaţii despre traseu i-aş rămâne îndatorat. Barca după cum am mai spus este un velier modificat pentru motor.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Poate ca ar fi bine sa intrebi si aici: http://www.ghiduldelteidunarii.ro/

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    104

Anunta din timp plecarea si poate ca nu o sa
    fi singur in tentativa ta .

Quote Originally Posted by TOPOGRAF View Post
    La vara in perioada de început a lui cuptor am sa fiu in Murighiol(si anul asta am zis ca merg in Grecia si m-am trezit prin Olanda si Belgia.....).Am găsit ...zic eu un traseu interesant respectivebarcader Murighiol-canal-Braţul Sfântu Gheorghe-Uzlina -canal-Lacul Isăccel-Lacul Isac-canale-Braţul Sulina-Sulina.Apoi pe canalul litoral sau cum se numeşte (cel paralel cu coasta) până la Sfântu Gheorghe respectiv -Crişan -Murighiol.Menţionezcă barca din dotare are acum un pescaj de 30-40 cm motor de 10 cp si unul de rezervă de 2 cp,Am cabina ok pentru câteva nopţi .Dacă are cineva ceva informaţii despre traseu i-aş rămâne îndatorat. Barca după cum am mai spus este un velier modificat pentru motor.
    Suna foarte frumos .
    Acum, ca realizare, cred ca ar fi Lac Uzlina -Lacul Isac, apoi catre canal Litcov si Sulina ( Din canalul Uzlina catre lacul Isacel trebuie sa treci prin lacul Uzlina). E o zona faina, daca mergi incet o sa-ti bucure ochiul . Daca vrei sa glisezi, o sa pierzi mult (ah, uitasem ca ai coca de velier, deci glisajul iese din discutie. Norocul tau ).
    La intoarcere, eu as evita cordonul litoral, o autostrada seaca implementata de om in scop strict utilitar. Mai curand as vedea un traseu pe canalul Busurca, Rosu-Imputita- lacul Rosu- canal Ivancea- canal Sfantul Gheorghe.
    Asta ar insemna ceva mai multa delta de contemplat si mai putin mers sec la motor.
    Popasurile in salbaticie, legat de stuf, au farmecul lor.
    La dus, ai putea devia pe grindul Caraorman, prin canalul Suez, iar la intoarcere ai mai putea opri pe grindul Ivancea sau grindul Cerbului. Daca-ti va fi dor sa pui piciorul pe uscat .

Sa auzim de bine !

Din cate stiu canalul Ivancea nu este practicabil. Daca este deschis canalul Rosu Puiu se poate face intoarcerea pe Mocansca - Erenciuc.

6.  

Iata ce spune Eugen Cubassa despre canalul Ivancea, intr-una din Povestirile din Delta Dunarii:

Dupa parcurgerea a 16 kilometri, ajungem la „taietura buclei“, apoi la intersectia cu Canalul Ivancea. De fapt, un fost canal, caci timpul, dar mai ales oamenii au uitat de el. Canalul, invadat de vegetatie, nu mai este navigabil.

Clar .După spusele voastre va fi mai mult decât interesant,trebuie doar sa-mi înarmez GPS-ul cu ceva harţi mai noi, deoarece la prima căutate nu am văzut de exemplu canalul Suez.......oricum asta e cea mai mică problemă.Visez să prind un peşte....orice...şi să-l prăjesc pe barcă.Visul ăsta l-am avut toată vara pe Tisza....şi am rămas la conserve de guyas.Dar cel mai interesant va fi drumul Oradea.....Murighiol....cred că două zile.

Şi mai rămâne problema lansării la apă în condiţia în care eu nu pot cu maşina mea.Interesant şi româneşte ar fi...să ai un preţ la lansare şi altul la scoaterea din apă.....

Quote Originally Posted by TOPOGRAF View Post
    Şi mai rămâne problema lansării la apă în condiţia în care eu nu pot cu maşina mea.Interesant şi româneşte ar fi...să ai un preţ la lansare şi altul la scoaterea din apă.....
    Te rezolv eu cu asta.Anunta-ma cand pleci si te rezolv.Platesti doar rampa vreo 30 ron/manevra.

Ok... merci anticipat!

Page 1 of 2 12 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Harta Deltei Dunarii - Expeditie Delta Dunarii
    de Ramos în topicul Echipamente, Accesorii, Piese de schimb, Materiale de constructie
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30 Jul 2017, 04:06 AM
  2. Delta Dunarii, vesnic frumoasa delta!
    de Barcaholic în topicul Bloguri
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29 Oct 2012, 06:20 PM
  3. Delta Dunarii la TV in HD
    de byteworks în topicul Poze
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 27 Oct 2012, 10:10 AM
  4. Sacalii din Delta Dunarii
    de ciby în topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22 Jun 2012, 09:35 AM
  5. Harta Delta Dunarii