Motor Yamaha 4 CP in 2 timpi .. cateva intrebari

Incearca sa te uiti si la valorile de pe elicea motorasului Suzuki. Daca nu sunt diferente mari, posibil sa fie ceva de lucru la Yamaha.

Cu toate astea, 4 cai e o putere cam la limita pentru glisare cu o persoana, chiar si la barcuta ta usoara. Daca cresti pasul la Yamaha, nu stiu daca vei castiga, dimpotriva, e posibil sa intre si mai greu in glisare. Cred ca ar trebui o verificare la compresie, si eventual la turatia obtinuta (sa nu fie ceva bube in carburator).
 
Am motoarele puse unul langa celalat pe suport,dar nu m-am uitat la pasul de pe elicea Suzuki-ului. La prima vedere pare pich-ul mult mai mare decat la Yamaha. (o sa ma uit la valoare mai exact).

O sa verific compresia+carburatorul !

Intre ce valori trebuie sa se incadreze compresia ????

Multumesc.
 
Am motoarele puse unul langa celalat pe suport,dar nu m-am uitat la pasul de pe elicea Suzuki-ului. La prima vedere pare pich-ul mult mai mare decat la Yamaha. (o sa ma uit la valoare mai exact).

O sa verific compresia+carburatorul !

Intre ce valori trebuie sa se incadreze compresia ????

Multumesc.

Fara suparare, de capacitate cilindrica ai auzit?
Ca sa nu mai intreb de cuplu ansamblu biela/manivela?
De raport transmisie?1,92 suzi vs 2,08 yami? iti spune ceva?
Vorbind , doar de capacitate cilindrica:
Cum vrei sa compari un motor de 138cmc care merge pana in 6 hp (suzuki) cu un motor de 112 cmc de 4hp.(yamaha),nu crezi ca constructiv este o diferenta cam mare?
Intre cele doua motoare diferentele constructive sunt majore si in favoarea Suzuki.
Poti sa ii pui orice elice pe Yamaha ca nu are sa mearga niciodata ca un Suzuki la aceasta categorie.
Daca vrei un sfat acela este sa o lasi balta,ca vei cheltui bani degeaba.

Yami:rap compresie:8,2
compresie min: 660KPa, atentie la ungere/racire are axa cu came din bachelita!!!!!!!!!, fara protectie la lipsa ulei!!,pompa ulei prin barbotaj

Suzi:rap compresie:9,2
compresie min: 650KPa
Motor facut din metale nu din plastic,pompa de ulei cu roti dintate in ansamblu excentric.
 
Ultima editare:
Usor acid, dar totusi iti multumesc horea (cel putin pentru rap de compresie).

Totusi de asta exista astfel de forumuri, ca sa impartasesti informatii cu useri mai "priceputi" in domeniu.

Imi pare rau horea daca te-am ofensat cu intrebarea !
 
Vezi sa nu confunzi raportul de compresie cu valoarea de compresie minima ! Sunt cu totul altceva . :)
Acid sau nu , Horea este unul din cei mai priceputi forumisti ( daca nu cumva CEL MAI ) in domeniul motoarelor de barca .
 
Daca-mi permiteti o mica interventie: credeam totusi ca povestim aici de Yamaha de 4 cai si 2 timpi (cel putin acesta e titlul topicului).

Prin urmare, stiind ca Horea nu se supara si probabil din neatentie a confundat motoarele, poate povestim de valorile corespunzatoare motorului Yammy in 2 timpi. Asta bineinteles daca motorul colegului este in 2 timpi, daca e in 4 timpi explicatia e scrisa detaliat de Horea.
 
Daca-mi permiteti o mica interventie: credeam totusi ca povestim aici de Yamaha de 4 cai si 2 timpi (cel putin acesta e titlul topicului).

Prin urmare, stiind ca Horea nu se supara si probabil din neatentie a confundat motoarele, poate povestim de valorile corespunzatoare motorului Yammy in 2 timpi. Asta bineinteles daca motorul colegului este in 2 timpi, daca e in 4 timpi explicatia e scrisa detaliat de Horea.

Daca ii asa cum spune Vali,imi fac Mea Culpa, si datorez un raspuns mai "bazic" ca sa neutralizam partea acida:iupi:
Astept sa vad sunt 4T sau 2 T,(nu stiu de ce m-am focusat pe 4 t) si iti raspund ce si cum sa faci.
Oricum ideea era sa il ajut pe om sa nu inceapa mosorul din mijloc, si sa arunce cu bani aiurea.
Vali mersi de atentionare.
De stiut ,ambele au cizma scurta? sau?
 
Ultima editare:
Este vorba de Yamaha 4CP / 2 timpi /1999

Ambele au cizma scurta.

Multumesc in avans horea !

Aici deja e alta abordarea.
Noroc cu capul limpede al lui Vali.
Deci in acest caz motoarele sunt aproape similare,cu o diferemta de 7 cmc in favoarea lui Suzi,rapoarte de transmisie fara dif majore,rapoarte de compresie similare.
Concluzia este ca Yami nu se tureaza suficient ca sa acopere diferenta uriasa de viteza.
Doar din pasul elicei (diferenta) nu poti acoperi asa plaja de viteza, si atunci e clar ca ceva nu functioneaza.
In primul rand te-ar ajuta enorm daca ai avea un turometru sa vedem pana unde se tureaza in sarcina pe barca.
Dupa cum il cunosc eu pe yami,o bujie noua,un carburator curatat, si facut corect reglajul de amestec din jiglerul de mers in gol (va trebui usor inchis, dupa reglajul static,astfel incat sa dezvolte puterea maxima si sa nu mearga inecat)ar rezolva problema.
Presiunea de compresie minim de funct.650 Kpa.
Dar repet , fa-ti rost de un mic turometru de acela cu afisaj electronic,chiar de imprumut si dupa ce ii faci toaleta fa o verificare in sarcina sa vedem pana unde se tureaza.
Deasemenea reglajul final de amestec tot in sarcina trebuie facut si nu static!!!
Cand esti gata cu toate cele revin-o,cu concluziile si vedem ce ii de facut.
Si scuze de offtopic.
 
In weekend am iesit cu motorasul.

Dupa o vizita la "doctor" am inlocuit bujia, mici reglaje la carburator+ ulei cizma si am fost asigurat ca motorul este "ok" si apoi fuga pe balta.

Am iesit cu o baca Yamaha SeaMaster 2.35 cu chila (cu tot bagajul de pescuit).

Asa ca feedback:

-cu elicea de 6 1/2 intra in glisaj in aprox 20-30m si viteza pe GPS 23-24 Km/h (eu zic f bine);

- nu m-am putut abtine si am luat una de 8 de la un amic: stupoare motorul nu mai este asa nervos iar ca viteza max greu prinde 22 km/h;

Ca si concluzie am ramas pe 6 1/2. Motorul nervos si viteza buna.

Va multumesc inca o data !
 
In weekend am iesit cu motorasul.

Dupa o vizita la "doctor" am inlocuit bujia, mici reglaje la carburator+ ulei cizma si am fost asigurat ca motorul este "ok" si apoi fuga pe balta.

Am iesit cu o baca Yamaha SeaMaster 2.35 cu chila (cu tot bagajul de pescuit).

Asa ca feedback:

-cu elicea de 6 1/2 intra in glisaj in aprox 20-30m si viteza pe GPS 23-24 Km/h (eu zic f bine);

- nu m-am putut abtine si am luat una de 8 de la un amic: stupoare motorul nu mai este asa nervos iar ca viteza max greu prinde 22 km/h;

Ca si concluzie am ramas pe 6 1/2. Motorul nervos si viteza buna.

Va multumesc inca o data !

Vazut-ai?
Am avut sau nu dreptate?
Cu cat elicea are pas mai mare cu atat iese mai greu in glisaj si turatia finala a motorului e mai mica, deci in 90% din cazuri si viteza mai mica.
Doar la motoarele f. puternice care ajung f. usor la turatia maxima,acolo se impune pas mai mare la elice.
Daca puterea maxima a unui motor este data constructiv intre 4500-5000 rot/min, si tu nu ajungi la acea turatie, inseamna ca nu vei avea puterea data constructiv, ci doar parte din acea putere.
De aceea te-am sfatuit sa ai un turometru.
Viteza obtinuta pe GPS este una ok la ce motor ai dupa calcule asa ca dai sa sune.
 
scuze ca raspund asa tarziu, dar nu am mai intrat pe forum de ceva vreme ...
elicea la mine este cea standard, de viteza ( din cate stiu eu ) - avand scris pe ea : 7 1/2 X 6 1/2 BA
mai jos un filmulet facut in toamna, dupa ce am schibat ce era de schimbat prin motor . " plimbarea " e facuta pe dunare, contra curentului .
ai in vedere si pozitionarea motorului pe oglinda barcii ... placa antigravitatie a motorului sa nu iese cu mai mult de 2..3 degete sub barca ( nu stiu cat de mult influenteaza , dar cred ca are totusi o importanta ) .

https://www.youtube.com/watch?v=49mXuua_VtA
 
Ultima editare:

Back
Sus