Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 91 to 97 of 97

Topic: Barca mea de 19'

Ca sa iasa bine la pistol din prima, trebuie ca suprafata sa fie impecabila.
    Iar cu nerabdarea ce sa zic... sa vezi cum e dupa 5-6 ani de rabdare

Succes!

Multumesc asemenea. revin cu poze cand voi avea noutati

Usor usor ma apropii de faza vopsitului. Ce imi recomanzi, sa dau 3 straturi sau sunt suficiente 2 straturi ? Daca ar fi sa dau 3 straturi, cam la ce distanta intre ele sa le dau?

Precizeaza te rog, daca te referi la faza cu vopsitul la rola sau la pistol.

Cu pistolul. Revin tot eu cu raspunsul Am vaopsit azi barca cu pistolul. In mare a iesit bine dar se vad anumite defecte pe care nu le-am vazut in faza de pregatire - fie mici gaurele cat varful acului, fie margini foarte subtiri la imbinarea intre chit si vechiul gelcoat, etc. Sunt lucruri cu care poti trece cu vederea, dar ele exista. Ideea este ca am dat 2 straturi de vopsea, si sunt unele locuri unde nu a acoperit bine. Daca filerul ar fi fost unul mat, nu as mai fi avut problema asta, dar fiind unul transparent, automat au ramas vechile nunate de la vopseaua veche si acum se vad prin noua vopsea. Foarte foarte putin, dar se vad. Daca as fi dat 3 straturi, s-ar fi astupat complet. Inca nu am poze acum ca nu am cu ce sa le descarc, dar revin zilele viitoare

6.  

Quote Originally Posted by barladi View Post
    Cu pistolul. Revin tot eu cu raspunsul Am vaopsit azi barca cu pistolul. In mare a iesit bine dar se vad anumite defecte pe care nu le-am vazut in faza de pregatire - fie mici gaurele cat varful acului, fie margini foarte subtiri la imbinarea intre chit si vechiul gelcoat, etc. Sunt lucruri cu care poti trece cu vederea, dar ele exista. Ideea este ca am dat 2 straturi de vopsea, si sunt unele locuri unde nu a acoperit bine. Daca filerul ar fi fost unul mat, nu as mai fi avut problema asta, dar fiind unul transparent, automat au ramas vechile nunate de la vopseaua veche si acum se vad prin noua vopsea. Foarte foarte putin, dar se vad. Daca as fi dat 3 straturi, s-ar fi astupat complet. Inca nu am poze acum ca nu am cu ce sa le descarc, dar revin zilele viitoare
    Daca ai folosit tehnica de suflare wet on wet , de acolo ai acele gaurele cat varful de ac .Sunt de fapt mici bule de aer din primul strat care s-au spart..

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Al 2-lea strat l-am dat la cca 1 ora dupa primul, cand vopseaua deja nu mai se lipea la atingerea cu degetul. Aveam cca 22-25 grade in garaj si probabil asta a ajutat mult la intarire. Gaurelele sunt de fapt de la slefuire. In partile unde am slefuit pana la fibra, s-au format mici gropite care speram eu sa le astupe filerul. Doar ca filerul fiind luccios si transparent, nici nu le-a astupat si nici nu le-a scos in evidenta ca sa remediez problema. Am vazut asta abia dupa primul strat de vopsea. Cum ziceam....sunt detalii minore pe care probabil le-ar observa 2 din 10. Dar eu care am muncit de la 0 la operatiunea de vopsire, stiu ca exista acolo
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 20180123_160044.jpg‎  

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Tags for this Thread

Bookmarks