Barca mea de 19'

Banchetele pupa:


30135187930_c6d154c8c5_b.jpg



30432575065_d0cb915492_b.jpg



30432561425_8152d52140_b.jpg
 
salut , poti sa imi spui cata rasina ai folosit pana acum? si de ce ai trecut de la west system la epiphen? eu pt canoe am cumparat epiphen la 420 ron 3.3 kg iar acum am gasit pe un site din germania west system la 6 kg cu 880 ron , deci pretul e tot cam pe acolo ...se lucreaza mai bine cu west system? eu cu prima sarja de epiphen am lucrat foarte greu , avea consistenta mierii de albine (era ceva lot mai vechi)


multumesc
 
Am folosit in jur de 50 litri.

Nu stiu cum ai facut calculele, dar dupa ale mele epiphen-ul este la jumatate din pretul WS. Astfel:

1 chit de la Polydis contine 3.3 kg rasina + 1 kg intaritor, in total 4.3 kg epoxy. La pretul de 360 lei, cu tot cu transport, revine un pret pe litru de 83 lei.

1 chit de WS de la Toplicht contine 5kg de rasina + 1 kg de intaritor, in total 6 kg. La pretul de 199 euro, fara transport, revine un pret pe litru de 150 lei.

Sa nu uitam nici transportul. Dupa datele de pe site, pentru un colet intre 0 - 10 kg pretul este de 35 euro.

Pe scurt: 1 L rasina epiphen costa 83 lei comparativ cu 1 L WS care ajunge la 177 lei.
 
Am folosit in jur de 50 litri.

Nu stiu cum ai facut calculele, dar dupa ale mele epiphen-ul este la jumatate din pretul WS. Astfel:

1 chit de la Polydis contine 3.3 kg rasina + 1 kg intaritor, in total 4.3 kg epoxy. La pretul de 360 lei, cu tot cu transport, revine un pret pe litru de 83 lei.

1 chit de WS de la Toplicht contine 5kg de rasina + 1 kg de intaritor, in total 6 kg. La pretul de 199 euro, fara transport, revine un pret pe litru de 150 lei.

Sa nu uitam nici transportul. Dupa datele de pe site, pentru un colet intre 0 - 10 kg pretul este de 35 euro.

Pe scurt: 1 L rasina epiphen costa 83 lei comparativ cu 1 L WS care ajunge la 177 lei.
Eu am platit 420 ron pe kitul de polydis cu tot cu transport si ramburs...este diferenta mare intre cele 2 rasini? Ca tu ai lucrat cu ambele...

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Epiphen-ul este mult mai sensibil in raport cu temperatura. De exemplu, la un 10 grade ambiental, WS polimeriza cam in 24 de ore, pe cand EP. ii trebuie 3 zile. Nu ma refer la o polimerizare completa , ci doar la punctul in care se poate slefui.
In toate situatiile de lucru la temperaturi joase, rasina trebuie amestecata foarte bine. Eu prepar cantitatea necesara la temperatura camerei iar dupa primele semne de initiere a reactiei cobor la barca.

In afara de acest aspect, sunt foarte multumit de Epiphen.
 
In asteptarea unor temperaturi mai prietenoase, am definitivat proiectul instalatiei electrice si lista de materiale necesare.

32560808431_d49539d400_k.jpg
 
O munca impresionanta cu satisfactii pe masura :) Cum ti s-a parut vopseaua de la Emex? Saptamana trecuta am luat si eu vopsea (4 litri pt barca de fibra de 4,5m). Dupa calculele mele ar trebui sa imi ajunga sa o dau in 2 straturi. Crezi ca e suficient sau nu acopera suficient si e nevoie de mai multe straturi?
 
Singurul minus al vopselei de la Emex este capacitatea mai redusa de acoperire, comparativ cu Pefection de la International. In rest, sunt foarte multumit de ea.
Daca vor fi sau nu suficiente 2 straturi la barca ta, este greu de spus. Personal cred ca 2 straturi consecutive (cu 3-6 ore timp de uscare intre ele) la rola, urmate (dupa uscare completa si slefuire fina) de un strat final la pistol, ar fi un minim necesar.

In ceea ce priveste reparatiile si filerul iti trebuie o temperatura de minim 13-15 grade pentru aplicare. Sub acest prag, epoxy-ul nu polimerizeaza complet si vei avea enorm de mult de munca pentru indepartarea masei cleioase rezultate.

Felicitari pentru achizitie si succes in restaurare.
 
Ultima editare:
Multumesc de raspuns. Cred ca o parte din raspunsul tau vroiai sa mi-l dai la topicul creat de mine :D Vopseaua as vrea sa o dau din prima la pistol. Sper sa fie de ajuns 4 litri si sa acopere bine. Vopsirea se va face in garaj incalzit, deci nu imi fac griji. La filer am putine emotii dar la o adica aman lucrarile pana permite temperatura de afara. Doar ca stii cum e cu nerabdarea......:D
 
Ca sa iasa bine la pistol din prima, trebuie ca suprafata sa fie impecabila.
Iar cu nerabdarea ce sa zic... sa vezi cum e dupa 5-6 ani de rabdare;);)

Succes!
 
Usor usor ma apropii de faza vopsitului. Ce imi recomanzi, sa dau 3 straturi sau sunt suficiente 2 straturi ? Daca ar fi sa dau 3 straturi, cam la ce distanta intre ele sa le dau?
 
Cu pistolul. Revin tot eu cu raspunsul :D Am vaopsit azi barca cu pistolul. In mare a iesit bine dar se vad anumite defecte pe care nu le-am vazut in faza de pregatire - fie mici gaurele cat varful acului, fie margini foarte subtiri la imbinarea intre chit si vechiul gelcoat, etc. Sunt lucruri cu care poti trece cu vederea, dar ele exista. Ideea este ca am dat 2 straturi de vopsea, si sunt unele locuri unde nu a acoperit bine. Daca filerul ar fi fost unul mat, nu as mai fi avut problema asta, dar fiind unul transparent, automat au ramas vechile nunate de la vopseaua veche si acum se vad prin noua vopsea. Foarte foarte putin, dar se vad. Daca as fi dat 3 straturi, s-ar fi astupat complet. Inca nu am poze acum ca nu am cu ce sa le descarc, dar revin zilele viitoare
 
Cu pistolul. Revin tot eu cu raspunsul :D Am vaopsit azi barca cu pistolul. In mare a iesit bine dar se vad anumite defecte pe care nu le-am vazut in faza de pregatire - fie mici gaurele cat varful acului, fie margini foarte subtiri la imbinarea intre chit si vechiul gelcoat, etc. Sunt lucruri cu care poti trece cu vederea, dar ele exista. Ideea este ca am dat 2 straturi de vopsea, si sunt unele locuri unde nu a acoperit bine. Daca filerul ar fi fost unul mat, nu as mai fi avut problema asta, dar fiind unul transparent, automat au ramas vechile nunate de la vopseaua veche si acum se vad prin noua vopsea. Foarte foarte putin, dar se vad. Daca as fi dat 3 straturi, s-ar fi astupat complet. Inca nu am poze acum ca nu am cu ce sa le descarc, dar revin zilele viitoare
Daca ai folosit tehnica de suflare wet on wet , de acolo ai acele gaurele cat varful de ac .Sunt de fapt mici bule de aer din primul strat care s-au spart..

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Al 2-lea strat l-am dat la cca 1 ora dupa primul, cand vopseaua deja nu mai se lipea la atingerea cu degetul. Aveam cca 22-25 grade in garaj si probabil asta a ajutat mult la intarire. Gaurelele sunt de fapt de la slefuire. In partile unde am slefuit pana la fibra, s-au format mici gropite care speram eu sa le astupe filerul. Doar ca filerul fiind luccios si transparent, nici nu le-a astupat si nici nu le-a scos in evidenta ca sa remediez problema. Am vazut asta abia dupa primul strat de vopsea. Cum ziceam....sunt detalii minore pe care probabil le-ar observa 2 din 10. Dar eu care am muncit de la 0 la operatiunea de vopsire, stiu ca exista acolo :)
 

Atașamente

  • 20180123_160044.jpg
    20180123_160044.jpg
    92.3 KB · Vizualizări: 68

Back
Sus