Barca mea de 19'

nu mai face puncte de sprijin pe bordaj !numai pe coaste,varangi si curenti,curenti daca-s solizi !
capetele curentilor sa fie incastrate sau bine sprijinite cu gusee.la fel orice traversa pentru podea sau punte.
daca tot o vrei solida,mai trege-i un curent prova-pupa cu incastrari nu prea accentuate,cit sa nu alunece pe coaste.

bafta!

Nea Nicu nu mai stresa omu degeaba. Nu ca n-ai avea dreptate cu ce spui da aici nu-i necesar. Asta e unul dintre planurile vechi concepute pentru placaj prins in suruburi sau cuie si fara nici un fel de fibra. Fiind lipita cu epoxi si avand fibra pe ea barca e deja mai rigida decat prevede planul. Suportul ala de bancheta care se termina in bordaj iara nu e o problema. Prevad ca placajul care reprezinta bancheta va fi lipit si el cu epoxi. Paiolul la fel, desi presupun ca in plan se termina pe curentii de gurna. Un cordon de epoxi ingrosat intre placaj si bordaj si deja banchetele sunt inca un curent.
La barca asta singura grija e sa fie totul bine pensulat cu 3 straturi de epoxi pe interior peste tot, mai ales pe lemnul masiv, sa nu se miste structura fata de placaj. In rest barca e deja peste plan la structura. Eu mi-as face mai degraba griji la greutate, desi probabil o sa iasa apropiat planului ca originalul deoarece okumele e mai usor decat mahonul sau duglasia specificata inital. Si daca nu un motor mai puternic rezolva problema.
Oricum e frumoasa barca, asteptam continuarea.
 
Rumpi a anticipat exact. Dupa ce am citit postul tau am avut senzatia ca daca cobor la barca...te gasesc acolo :)

Am vopsit interiorul, dupa care, am montat banchetele.

Ca sa lamuresc aspectul asta, va pot spune ca cei 2-4 mm de spatiu intre banchete si bordaj a fost umplut cu un amestec de faina de lemn si epoxy. A rezultat o structura rigida, iar distanta mica dintre linia banchetei si curentul de gurna nu coduce la puncte de presiune problematice in bordaj.


23445109396_e3a48bfa37_b.jpg



23362750492_b40d0d0a5e_b.jpg
 
la barci,merg pe principiul:mai bine sa plinga ma-sa !in delta sint o gramada de vitezisti cu barci de 3mm grosimea bordului si minim 50 cp,asa ca.......:)
 
.....de ce?nu e bine sa te protejezi?astepti sa te protejeze aia cu vodka'n nas care mai umbla pe ape?alegerea e a ta.
 
Ahoi la voi!
Vad ca suntem din ce in ce mai multi si imi face placere sa vad asa preocupari de inginerie navala. Serios. Constat ca numai si din aceste posturi si putem sa ne adunam pentru un proiect grandios de talia santierelor cu traditie.
Felicitari autorului si contributorilor !
 
Salutari barcahoolicilor!

Scuze pentru intrerupere si multumiri pentru aprecieri.

In noiembrie a trebuit sa intrerup lucrul la barca datorita temperaturilor nepotrivite lucrului cu epoxy.

In aprilie am continuat cu aplicarea de fibra pe cabina.

27087295425_583f20440b_b.jpg



26483528703_459220c427_b.jpg



26481837024_8f50b37eea_b.jpg



26481821034_917116a307_b.jpg
 
Vopseaua folosita este de la Romtehnochim, vopsea poliuretanica bicomponenta pentru yacht-uri: www.emex.ro/poliuretanica-yachturi-ambarcatiuni.html

Podeaua cabinei urmeaza sa mai primeasca doua straturi.

Am finalizat locasul rezervorului de combustibil, urmand sa-i aplic un strat de fibra.

Vineri am aplicat al 4-lea (si ultimul) strat de vopsea pe fundul barcii.


27110740026_4cbaf5f081_b.jpg



27144222655_1cc1e04756_b.jpg
 

Back
Sus