Examen categoria C

Da, GMDSS-ul, ca S-ul l-am facut deja...
Urmeaza insa alte sesiuni de 'extra-training', cel mai probabil in Grecia si pe Balaton, sa vad insa si cand se vor putea face...

Ca sa revin insa la subiect, ptr cei ce vor avea de dat examenele ptr D si C:
- n-am observat diferente intre intrebarile de la examinare si cele din testele din semnatura mea ptr RND si Colreg
- ceva intrebari diferite au aparut la Marinarie si Manevra
- Intrebarile din Colreg au fost in romana
- Timpul alocat ptr fiecare examen a fost de o ora si nu 30min cum ma asteptam
- C-ul s-a dat imediat dupa D, nu m-am mai ridicat de pe scaun.
- rezultatul s-a procesat aproape instantaneu dupa finalizarea testului
- ptr cei ce au invatat a fost chiar foarte usor :)
- atmosfera a fost destul de destinsa, comisia fiind formata totusi din oameni normali, nu gardieni :)



mobile...
 
Salutare tuturor. Vin si eu cu cateva intrebari legate de examenul pentru categoria C. Recent m-am hotarat sa-mi cumpar o barca sa merg si eu la pescuit pe mediterana, dar trebuie C-ul luat. M-am apucat de cursuri pentru categoria C ( nu vreau momentan sa iau D-ul ) . M-am si apucat de invatat, dar din pacate din cate observ materia e jalnica si penibila. Multe intrebari din chestionarele de pe site-u anr sunt in contradictoriu, materia e invechita si tot asa. Vreau sa stiu si eu cam cat de greu e examenul ? De invatat invat, doar ca multi termeni sunt noi pentru mine deoarece nu am mai avut contact pana acum cu barcile sau orice e legat de ele. Cum se da examenul ? Teste grila pe hartie sau pe calculator ? Te mai lasa sa mai sosotesti prin sala sau e strict tare ? Astept si eu un raspuns de la cineva care a dat de examen relativ recent ... Multumesc mult
 
Se dă pe calculator (exceptând poate Bucureştiul). Ai 80% din întrebările pe care le vei primi pe site-ul ANR-ului, atâta doar că ar fi bine să le citeşti şi pe cele de la D, chiar dacă dai numai C. Nu poţi vorbi în sală, dar cred că sunt destui isteţi care cred că dau şpagă şi "vorbesc" direct cu supraveghetorul.
Pentru ColReg şi VHF ai nişte aplicaţii foarte bune pe Android, caută iGlimpse sau TheOtherHat.biz. În rest, cartea dlui Ghiba. Pentru navigaţie,bănuiesc că nu vei avea în realitate nevoie, din motiv de GPS şi costier.
Pentru RND, dacă totuşi te hotărăşti, învaţă CEVNI (ai cartea RYA) plus regulile specifice din RND pt bara Sulina etc.
 
Din cate am observat foarte multe dintre intrebarile de pe site-ul ANR sunt gresite. E oribil sa primesti intrebari de alea, tu sa raspunzi corect, dar defapt e gresit. Sa zicem ca fac contestatie ... contestatia se rezolva pe loc ?
De ce trebuie sa invat si pentru D atata timp cat dau pentru C ?
Inca se mai practica spaga la permise de barca ? Damn...
Din pacate nu am android sa downloadez aplicatiile mentionate de tine.
E trist sa stii ca nu este nimic conctret din care sa inveti si sa te duci bun bazat la examen. Din pacate mi s-au taiat aripile la cate am citit pe forum legate de acest examen si aceste chestionare de 2 lei.
 
Viaţa e complexă şi are multe aspecte.
Aplicaţiile s-ar putea să fie disponibile şi pe celelalte OS-uri mobile.
Eu am învăţat şi am luat pe bune şi C-ul şi D-ul.
 
Sincer m-a interesat exclusiv ce am facut eu.
Oricând poţi să pici o dată, chiar daca înveţi. Dacă se întâmplă a doua oară e momentul să îţi pui întrebări.
 
Va rog sa-mi raspunda si mie cineva la intrebarile astea ca nu am gasit raspunsul nicaieri...Multumesc
- Ce culoare au scondrii pentru dreapta ?
- Care este forma, culoarea si care sunt caracteristicile luminii unei geamanduri pentru dreapta ?

a) De forma sferica, piturata in negru–rosu-negru–rosu, lumina de culoare alba intermitenta.
b) De forma conica, piturata in negru, lumina de culoare verde intermitenta.
c) De forma cilindrica, piturata in rosu, lumina de culoare rosie intermitenta.



2. Ambarcatiunile mici care cedeaza drumul altor ambarcatiuni mici pot face incrucisarea si prin babord :

a) Nu.
b) Da.
c) Nu este prevazut expres in R.N.D.



Multumesc
 
Toate raspunsurile sunt pe siteul ANR in fisierul RND.pdf, unde gasesti si celelalte materiale de altfel. Tot acolo gasesti si "Regulament navigatie pe Dunare" in care se explica tot.
 
Am gasit 2 dintre ele ( mama lor de diacritice ) dar asta nu am gasit-o :
2. Ambarcatiunile mici care cedeaza drumul altor ambarcatiuni mici pot face incrucisarea si prin babord :

a) Nu.
b) Da.
c) Nu este prevazut expres in R.N.D.

Ma poate lumina cineva ?
 
Multumesc mult pentru raspunsul prompt. Am intalnit intrebarea destul de des prin niste chestionare si sincer nu stiam. Doamne ajuta pe maine la examen pentru C .
Aveti idee daca pot intalni intrebari din RND la examenul pentru categoria C ?
 

Back
Sus