Barca mea-Allroundmarin RIB

Salutari tuturor,

Ghidat de impulsivitatea caracteristica speciei, am achizitionat un RIB de 3,5m de la producatorul Allroundmarin model Ribstarpro....barca fiind una folosita.
Starea barcii este una buna....baloanele intacte fara petice...chila fiind din fibra prezinta urma de uzura datorita frecarii pe pietris.
Apelez la experienta voastra pentru restaurarea/repararea aceste barci...in special vreau sa repar fibra in zonele uzate.
Mentionez ca nu am nici o experienta in lucrul cu fibra de sticla....implicit nici scule...deci totul o sa fie facut de mana :).
Aici este un link cu ceva poze facute in graba:http://postimg.org/gallery/24lo5dksa/901244a1/
Pe langa lucrarile de reparare vreau sa mai montez 2 suporti rotativi furcheti + 2 suporti vasle.
Concret cu ce ma puteti ajuta:
-Ordine operatiuni
-Materiale necesare(de preferinta ce se gaseste pe stoc in comert al noi)
Multumesc
 
Salut !
Asa cum am vorbit la telefon, m-am uitat peste pozele postate de tine. Vis-a-vis de zgarieturile aparute pe chila, poti proceda astfel:
-slefuiesti cu glaspapier zgariturile (cele superficiale, aparute in stratul de gelcoat), stergi foarte bine cu acetona, mixezi o cantitate mica de gelcoat (aprox 100 gr), aplici pe zgarieturi, asa, mai din abundenta :D , lasi cateva minute pana se gelifieaza putin, iar apoi acoperi partile date cu gelcoat cu banda scotch de hartie. Gelcoat-ul este anaerob, deci Nu se usuca in aer liber, de aceea trebuiesc acoperite partile date cu respectivul material .Atentie la acest ultim aspect !!! Dupa aprox. o ora, sau mai mult (depinde de temperatura mediului in care lucrezi) cureti scotch-ul si incepi sa slefuiesti cu glaspapier de "apa" cu granulatie din ce in ce mai mica. Daca mai raman gaurele, repeti operatia pana vei fi multumit de rezultat.
Si daca vrei ca suprafetele reparate sa fie "oglinda".... polishezi !!!

Daca defectele sunt mai adanci, fata de ceea ce am scris mai sus, mai intai trebuie sa aplici fibra si rasina si dupa aceea gelcoat-ul.
Toate aceste materiale le poti achizitiona de la Polydis, Rompolimer sau alte firme care comercializeaza materiale compozite.

Sa trecem la lipituri :
-cureti foarte bine cu acetona partile care urmeaza sa fie lipite, mixezi adezivul (baza + intaritorul), aplici doua straturi la interval de 10-15 min, dupa alte 15 min, reactivezi adezivul cu un pistol de aer cald, unesti partile, presezi cat mai bine, si gata lucrarea :D

Adezivul, de la Yacht-tng sau http://www.bostik.com.ro/ ...Adegrip PVC sau Bostyk

Spor la treaba !
 
Ultima editare:
Multumesc pentru sfaturi.
Legat de acea protectie de chila...am vazut ca exista KeelGuard si Keel Shield la preturi destul de mari....nu exista o varianta mai ieftina?
 
zgarieturile superficiale de pe fibra nu afecteaza semnificativ mersul, eventual mestereste doar la cea de pe etrava. Oricum vei mai acosta si in zone mai accidentate, deci vei adauga si tu zgarieturi.
 
re

Legat de acea zona de la etrava...cu ce ar fi mai bine sa o repar?...cu un chit bicomponent cu fibra(stucco verificato de ex.) dupa care un strat de gelcoat...sau sa folosesc un kit reparatie fibra(rasina+fibra) dupa care tot gelcoat?......merita o vopsire generala dupa ce repar tot?.....ma intereseaza in special sa nu cumpar lucruri inutile.
 
Salut,
Am dat de o noua problema.
Am desfacut cele doua dopuri de scurgere apa si am avut surpriza sa vad ca oglinda are peretii din fibra umpluta cu spuma.
Spuma era destul de uda...dar densa...nu se deforma daca apasam cu degetul....banuiesc ca apa aia nu iese in veci de acolo.
La unul dintre dopuri....exista un gol de spuma....chiar jos....si as vrea sa il acoper cu ceva sa fie la nivel....iar la celalant dop..de inox...nu mai strange un surub....stanga jos....ma gandeam sa rotesc tot dopul si sa dau alte gauri.
Am atasat si poze.
http://postimg.org/gallery/3i2cfnloy/a0e41472/
 
Ce am cumparat pana acum(de pe yacht-tng):
Ulei cizma QUICKSILVER Premium(pt cizma) - Cantitate : 946 ml
Vaselina MARINE - Cantitate : 250 ml
Fibra de sticla-pasta - Cantitate : 125 ml(Stucco vetrifica)
Kit reparatie fibra de sticla - Cantitate : 375 ml
Pasta Gelcoat alb - Cantitate : 500 g.
Carlige banca
Suport rotativ furchet din pvc pentru furchet cu suportul vaslei din inox. - Culoare : alb
New Magic solutie curatare barci gonflabile
Crema de lustruire "New Gum"
Gumemp 100
Bujii NGK - pentru motoare MERCURY - Tip : HP: 8 (2 timpi, M: 8 ) / AN: 2003 / Decalaj: 1.0 - BP8H-N-10
Kit de reparatie pentru PVC - Culoare : alb
Vasla demontabila - seria Gibsy - Caracteristici : Lungime: 160 cm ; Culoare: gri
Adeziv ADEGRIP pentru pvc

Merge sa umplu golul de spuma de la dop cu kit fibra sticla pasta?
 
Era sa uit...pe langa problemele cu dopurile...in compartimentul de la prova..pe interior am gasit o crapatura ..cam de 7 cm lungime...ca si cum ar fi o taietura...destul de ciudat...si o zona unde fibra aproape ca se exfolia...o gaura cam de 1 cm...am tras putin de un colt si a iesit ceva fibra ...se poate vedea si in poza. Zona aia este ca un perete despartitor...forma dintr-o "foaie" de fibra foarte subtire....un sfat cum sa repara acea zona ar fi foarte util.
Ca sa nu mai editez postul anterior...vreau sa va intreb daca merita sa schimb dopul de golire apa punte...cel gri...nu are nici un defect doar cred ca a fost umblat la el si nu mai are valva de sens...sau nu a avut niciodata...ma gandesc sa nu iasa dopul accidental si sa intre apa in barca.
 
In week-end am reusit sa repar zonele deteriorate de pe chila.
Mai trebuia finisat putin...dar nu imi mai simteam degetele....am facut basici la jumate din ele.
In mare ...pe zonele mai afectate am aplicat 2-3 straturi fibra +rasina dupa care gelcoat....pe cele mai superficiale doar gelcoat. Era bine si un polish...poate la anul.

http://postimg.org/gallery/5y2phrw/0520b30a/
 

Back
Sus