Anemona mea

Ahoi la voi
Sunt proaspat in ale barcilor, am construit in 2013 dupa un kit cumparat din Franta- barca Anemona. Un dinghy din placaj si epoxy in lungime de 3,7m cu pescaj mic si derivor retractabil.
Suprafata velica 7mp pe tipul balance lug rig (= "cu parii in echilibru") O placere....am lucrat din aprilie pana in august si am facut lansarea la lacul Surduc (TM), unde bate vantul...cand vrea el ;). Cand nu vrea ...batem la rame ca lebăda.
Am iesit la Dunare unde cred ca a luat botezul adevarat fiindca m a prins coșava pe la Coronini si ...abia am scapat basma curata ;)
Am iesit la Palic in Serbia unde am fost bine primiti si am ramas uimit de ce inseamna la ei agrement si sport nautic. Au club de mirror dingy, se organizeaza regate si vantul bate ca la el acasa si dupa ora exacta ;). Au pontoane unde se poate lasa barca si pe timpul noptii...safe. Si mai au si un bar de pomina unde se aduna toti impatimitii de apa si vela.
Am mai fost cu barca la Ghiroc in AR, imi place insa nu sunt conditii bune de lansat barca la apa...trebuie luata in carca si coborata cu binisorul.
Atasez aici cateva poze cu Anemona mea....sunt tare mandru si am planuri sa incerc si alte modele.
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    74.3 KB · Vizualizări: 52
  • 11297197_1130359813646694_516531568_o.jpg
    11297197_1130359813646694_516531568_o.jpg
    83.3 KB · Vizualizări: 51
  • 11639323_1130359810313361_1790390121_o.jpg
    11639323_1130359810313361_1790390121_o.jpg
    69.8 KB · Vizualizări: 58
Bine ai venit!
Poate ne arăţi şi nouă nişte poze din timpul construcţiei, la secţiunea construcţii, sau chiar aici.
Vânt bun, peste tot pe unde te duci!
 
Foarte frumoasă! Vânt bun, şi dă de ştire dacă ajungi prin Bucureşti sau Limanu... facem şi într-un bar de aici o masă de velişti ;-)
Cum ai lucrat-o pe aceasta? Ce modele te tentează pe viitor?
 
seniorului ghrt > Limanu...acum dupa ce am citit "Un port la răsărit" de R Tudoran...Limanu imi cam face cu ochiul ;)
Done deal !
...Bucurestiul ...poate la vreo expozitie sau poate la vreo regata pe Snagov

Modelul Anemonei este clinker ...adica fasii late de placaj pe traverse de placaj , incleiate cu epoxy+ fibra de sticlă+ hard wood pentru copastii si alte cele responsabile cu structura
Modelul pentru viitor : strip planked (....poate intr o lucrare/work-shop deschis publicului...fiindca la Timisoara avem canal navigabil si granița cu Serbia poate fi si pe apă in viitorul apropiat...)
adica fasii inguste de lemn masiv indoite si lipite cu epoxy pe traverse de lemn masiv laminate = rezistență mare, stabilitate sporita, estetica aparte, materiale autohtone etc
 
Ahoi la voi
Sunt proaspat in ale barcilor, am construit in 2013 dupa un kit cumparat din Franta- barca Anemona. Un dinghy din placaj si epoxy in lungime de 3,7m cu pescaj mic si derivor retractabil.
Suprafata velica 7mp pe tipul balance lug rig (= "cu parii in echilibru") O placere....am lucrat din aprilie pana in august si am facut lansarea la lacul Surduc (TM), unde bate vantul...cand vrea el ;). Cand nu vrea ...batem la rame ca lebăda.
Am iesit la Dunare unde cred ca a luat botezul adevarat fiindca m a prins coșava pe la Coronini si ...abia am scapat basma curata ;)
Am iesit la Palic in Serbia unde am fost bine primiti si am ramas uimit de ce inseamna la ei agrement si sport nautic. Au club de mirror dingy, se organizeaza regate si vantul bate ca la el acasa si dupa ora exacta ;). Au pontoane unde se poate lasa barca si pe timpul noptii...safe. Si mai au si un bar de pomina unde se aduna toti impatimitii de apa si vela.
Am mai fost cu barca la Ghiroc in AR, imi place insa nu sunt conditii bune de lansat barca la apa...trebuie luata in carca si coborata cu binisorul.
Atasez aici cateva poze cu Anemona mea....sunt tare mandru si am planuri sa incerc si alte modele.

Arata frumos atat ca forma cat si ca realizare, felicitari !
Am vazut tipul acesta de constructie facuta de Florin (Roz Avel), comportandu-se foarte bine in vant.
Sunt curios cum se misca Anemona ta, cand adie Eol :)
 

Back
Sus