Anemona Boat

Ahoi capitani la voi !
Spre delectarea celor curiosi insa prea tematori ca dintr un garaj nu poate iesi o barca pe durata unei veri am postat acest nou titlu: Anemona fiind prima mea barca (A)- urmeaza (B) ;)
Proiect inceput prin achizitia planurilor si a tiparelor de la francois vivier-arhitect naval. De la primirea tiparelor am gandit proiectul timp de vreo 2 ani...dovada ca cel mai greu este sa treci la actiune .
Am evaluat costurile-impreuna cu consultantii de vanzari de la Holver(arde buzunaru') si...dupa cateva sute de ore de munca, pe timp de vara, in 4 luni barca a fost gata lansata la apa.
Vela si accesoriile au fost fabricate local, folosind priceperea si bunavointa domnului Magu, om de meserie (orice se face de mana).
Pentru viitor sunt interesat sa schimb experienta dobandita cu oameni interesati de acest topic, in special barci cu chila si vela. Sunt interesat de utilizarea materialelor locale/autohtone cum ar fi lemnul de pin, tei, frasin.
Imi plac finisajele specifice marilor santiere cu traditie ...baraca trebuie sa arate a barca, nu a cufar sau dulap de perete.
Este o joaca deosebita aceasta prelucrare a lemnului si finisarea detaliilor incat constructia finala sa dobandeasca nu doar utilitate, ci si aspect incantator.
Ca atare ma gandesc la urmatorul proiect sa il deschid participarii oricui este interesat sa petreaca cateva zile la Timisoara cu incantare si curiozitate in ale barcilor cu vela (cu posibilitatea de a incerca experianta unei plimbari sub vant cu Anemona pe lacul Surduc/Ghioroc).
Voi reveni dupa alegerea proiectului si stabilirea datei atelierului/workshop cu participare deschisa.
Restul....poate va simtiti curiosi si intrebati voi.
Va multumesc,
MM
 

Atașamente

  • LaGaraj-42.jpg
    LaGaraj-42.jpg
    51.9 KB · Vizualizări: 84
  • Iunie2013577.jpg
    Iunie2013577.jpg
    69.2 KB · Vizualizări: 80
  • Iunie2013520.jpg
    Iunie2013520.jpg
    58.3 KB · Vizualizări: 81
  • Iunie2013523.jpg
    Iunie2013523.jpg
    65 KB · Vizualizări: 72
  • montaj-22.jpg
    montaj-22.jpg
    59.7 KB · Vizualizări: 79
  • Iunie2013492.jpg
    Iunie2013492.jpg
    79.4 KB · Vizualizări: 80
  • Iunie2013457.jpg
    Iunie2013457.jpg
    64.7 KB · Vizualizări: 80
  • Iunie2013454.jpg
    Iunie2013454.jpg
    61.2 KB · Vizualizări: 81
  • M12-13.jpg
    M12-13.jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 73
  • LaGaraj-38.jpg
    LaGaraj-38.jpg
    74.8 KB · Vizualizări: 76
  • untitled-248-2.jpg
    untitled-248-2.jpg
    17.9 KB · Vizualizări: 87
  • untitled-523-2.jpg
    untitled-523-2.jpg
    44.5 KB · Vizualizări: 79
  • untitled-469-2.jpg
    untitled-469-2.jpg
    36.9 KB · Vizualizări: 78
  • BarcaAugust-4.jpg
    BarcaAugust-4.jpg
    43.9 KB · Vizualizări: 84
  • BarcaGaraj19.jpg
    BarcaGaraj19.jpg
    71.7 KB · Vizualizări: 68
  • BarcaGaraj18.jpg
    BarcaGaraj18.jpg
    38.5 KB · Vizualizări: 71
  • BarcaGaraj9.jpg
    BarcaGaraj9.jpg
    51.4 KB · Vizualizări: 78
Îmi place foarte mult cum este lucrată. Impecabil.
Nu ştiu pe unde este florio, crocodilu, vincentiu şi alţi câţiva, că sigur ţi-ar fi zis şi ei câte ceva.
De bine cu siguranţă.
Vela din ce este făcută şi de unde ai procurat materialul.
Pentru că încă nu ai reuşit să parcurgi tot forumul, un proiect foarte reuşit, strip plank, este aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2432&highlight=tender, al lui vincentiu, un constructor foarte serios şi bun navigator.
 
Ultima editare:
Superbă construcţia!! Felicitări!

Poate facem o întâlnire de iarnă la un vin fiert :)
 
Îmi place foarte mult cum este lucrată. Impecabil.
Nu ştiu pe unde este florio, crocodilu, vincentiu şi alţi câţiva, că sigur ţi-ar fi zis şi ei câte ceva.
De bine cu siguranţă.
Vela din ce este făcută şi de unde ai procurat materialul.
Pentru că încă nu ai reuşit să parcurgi tot forumul, un proiect foarte reuşit, strip plank, este aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2432&highlight=tender, al lui vincentiu, un constructor foarte serios şi bun navigator.

Bravo! lucrata frumos,eleganta.
 
Îmi place foarte mult cum este lucrată. Impecabil.
Nu ştiu pe unde este florio, crocodilu, vincentiu şi alţi câţiva, că sigur ţi-ar fi zis şi ei câte ceva.
De bine cu siguranţă.
Vela din ce este făcută şi de unde ai procurat materialul.
Pentru că încă nu ai reuşit să parcurgi tot forumul, un proiect foarte reuşit, strip plank, este aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2432&highlight=tender, al lui vincentiu, un constructor foarte serios şi bun navigator.

Mulțumesc. Despre Dacron sail cloth....l am luat de pe e bay.com si am plătit si vamă. Modelat cu sail CAD
 
Îmi place foarte mult cum este lucrată. Impecabil.
Nu ştiu pe unde este florio, crocodilu, vincentiu şi alţi câţiva, că sigur ţi-ar fi zis şi ei câte ceva.
De bine cu siguranţă.
Vela din ce este făcută şi de unde ai procurat materialul.
Pentru că încă nu ai reuşit să parcurgi tot forumul, un proiect foarte reuşit, strip plank, este aici: http://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=2432&highlight=tender, al lui vincentiu, un constructor foarte serios şi bun navigator.

Zisu-i-am in topicul cu "Anemona mea" :) . Acolo s-a vazut finalitatea muncii si finisajului, barca si velatura.
Dupa cat de bine a iesit, cred ca urmatorul proiect va tinti catre o barca mai mare.
Experienta personala cu stich&glue mi-a aratat cat de frumos se aranjeaza formele, dandu-ti iluzia ca ai barca aproape gata. Si cat de migalos este ulterior, finisajul :) .
De aceea cand apreciez geneza Anemonei, o spun apasat si constient, de parca as simti fibra in pori :)
 
Hop si eu...

Lasand deoparte cele scrise de colegii subiectivi, nu merit admiratia fata de realizarlie mele. Eu le fac cat pot de bine, proiectate de mine, explicate, construite si cu detalii suficiente pentru a ridica nivelul barcaholic al oricarui coleg ce doreste sa-si construieasca, sa pluteasca sau sa admire ceva din viata nautica pe cont propriu.
Oricum, am ramas mut de admiratie pentru asa opera. Ma bucur ca se poate si la noi in tara realiza asa ceva, ca putem sa aratam ca si noi suntem pe drumul cel bun. Asta e, sunt patriot pana la ultima picatura sangvina. Felicitari, cu atat mai mult cu cat stiu ce inseamna sa construiesti o barca dar si ceea ce inseamna sa plutesti cu ea. Si sunt multi colegi asemeni mie pe aici.....
Ca sa raspund unei intrebari retorice a colegului Lipan, uite cu ce imi bat capul chiar acum.....
 

Atașamente

  • WP_20160119_12_04_27_Pro.jpg
    WP_20160119_12_04_27_Pro.jpg
    97.7 KB · Vizualizări: 59
Acum bag seamă că întrebarea mea retorică este cam agramată şi sper să fiu scuzat de colegi.
Nu zic nimic de ce îşi bate capul vince, că-i off-topic.
 
Ultima editare:

Back
Sus