probleme identificare elica

salutare..am o elica care chiar nu-mi dau seama ce hram poarta..nu are nici o stanta pe ea..decit pe un capat de bucsa scrie A 21..iar pe celalalt screi F10,5X 13P..daca cine va are vreo idee ce pas ar fi sau destinatia ei..cu toate ca dupa cum arata .e evident ca e de viteza..sint profund recunoscator..
 
Ultima editare:
Cate caneluri are? 13P ar putea insemna ca are pasul de 13 iar 10,5 ar putea insemna ca are diametrul de 10 1/2 inch.

Daca are 13 caneluri si am presupus corect diametrul si pasul e posibil sa ai o elice pentru ceva Mercury de 25CP Bigfoot. Vezi aici cam ce diametre sunt la diferiti producatori ca sa poti restrange din posibilitati.

Daca tot ce am presupus mai sus e corect atunci elicea are un pas mediu pentru motorul asta, plaja de pitch fiind de la 7 pana la 17 inch.

Daca are alt numar de caneluri... atunci vezi cate are si vezi ce motoare (si la ce puteri) folosesc elicele cu acel nr de caneluri. Daca am presupus gresit si elicea nu are diametrul de 10.5 inch atunci o masori so compari diametrul elicei tale cu diametrul elicelor cu acel nr de caneluri. La noi pe site vezi cam ce motoare folosesc elice cu x nr de caneluri insa noi avem elice fabricate de Solas si din ce am observat ei nu prea fac elice cu diametrul de 10.5.
 

Back
Sus