Results 1 to 10 of 10

Topic: radar ambarcatiune de agrement

Default radar ambarcatiune de agrement

Buna ziua, ce stiti despre radare de barca? poti avea asa ceva pe barca? permit legile sa avem asa ceva pe ambarcatiuni de agrement? au regim special ca si statiile radio ? sant necesare aprobari sau cursuri de specialitate ?
    multumesc!

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Radar: da, ai voie! La unele categorii de nave e obligatoriu, dar la agrement e optional - desi foarte util.

Navele de agrement sub 150 GT se supun regulilor SOLAS V si trebuie sa aiba pe langa alte echipamente de siguranta si semnalizare si reflector radar de 9 si 3 GHz - asta permite navelor care au un scanner radar activ sa te vizualizeze mai bine. Nu ai nevoie de aprobari sau certificate pentru instalarea de echipament radar.

Statii radio ai voie sa ai pe barca aparatul (statia mobila) - cu toata birocratia ANCOM aferenta (obtinere MSI) . Dar ca sa le folosesti efectiv ai nevoie de un certificat de operator radio in mediu marin GMDSS.

In acelasi registru e util un receptor AIS sau si mai bine un receptor+transceiver AIS (Clasa B).
    Last edited by Smokey; 25 Jan 2016 at 02:33 PM.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Acum 2 ani am vorbit la ANCOM sa imi aloce un MMSI pt statia barcii. In discutia de atunci m-au intrebat daca mai am si alte dispozitive care folosesc undele radio pe barca, cum ar fi GPS-ul, pentru ca trebuie inregistrate. Nu mi-au cerut o plata suplimentara pentru acesta, ci doar sa il declar (evidentiez). Pe aceeasi logica, cred ca atat AIS-ul dar si Radarul trebuie declarate la ANCOM, daca vrem sa fim 100% legal.
    In practica ma gandesc ca o sa fie dificil sa te penalizeze daca nu le-ai declarat, cel putin pentru o perioada ...

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    334

Quote Originally Posted by cristizz View Post
    m-au intrebat daca mai am si alte dispozitive care folosesc undele radio pe barca, cum ar fi GPS-ul, pentru ca trebuie inregistrate..
    Cel care "te-a indrumat" este un imbecil, cu pregatire precara.

Conform normelor EU (comunitare valabile si in RO)
    aparatele care EMIT (voit) sunt supuse autorizarii (deci emitatoare radio, exceptie Tx de mica putere, in benzile ISM libere, gen CB; PMR; telecomenzi -usi de garaj, alarme etc)
    Receptoarele NU sunt supuse autorizarii (este suficienta o declaratie de conformitate CE din partea producatorului sau importatorului)

GSM este generic -un receptor !
    ____
    Poate am inteles eu gresit si ti-au cerut bani ca sa treaca pe o lista /document aparatele care le ai pe barca
    (inclusiv gratarul pt mici ! :-)
    Last edited by solpet; 25 Jan 2016 at 03:21 PM.

Pai nu a zis nimeni ca trebuie autorizate, ci doar declarate:
    http://www.ancom.org.ro/serviciul-mobil-maritim_2832 - ,,Anexa tehnică cu datele staţiilor de radiocomunicaţii de navă" (formularul nr.5, Alin 8. Date despre echipamente)

6.  

pai in cazul asta ... sa dau fuga sa declar ca mi-am luat ais + gsp si le-am imprietenit cu opencpn-ul ....

https://www.facebook.com/15288038573...type=3&theater
    No Whistling on Board.
    Mariners have long held the belief that whistling or singing into the wind will "whistle up a storm".
    InDaKat
    KingFisher

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    848

ca sa dam un sos,o sa trebuiasca sa inregistram aparatura la ancom........... ....or sa vina ajutoare doar dupa aprobarea inregistrarii.astia sint pe alta lume.pentru un ajutor,semnalizezi cu ce ai la indemina,statie,rachete,festila cu foc,invirti deasupra capului izmenele rosii....etc,nu or vrea sa le inregistram si pe astea?
    Last edited by home made; 27 Jan 2016 at 10:10 AM.

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Am vorbit și eu la Ancom și am ajuns sa anulez toate formuralele de înregistrare după ce foarte amabili și gratuit îți dau MMSI și ATIS îți cer 36 Euro pe an pentru fiecare stație, fixa sau mobila, taxa de utilizare spectru. Dacă schimbi sau nu mai folosești stațiile alta tevatura.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    371

Taxă de utilizare spectru înseamnă că eşti bun de plată şi dacă staţia nu are MMSI sau eşti înmatriculat în altă ţară (că tot a început să se poarte) şi ai MMSI de acolo.

Senior Member
    Locația
    Mangalia
    Posturi
    160

Corect. Tin o statie pe care nu o folosesc decat in caz de DSC. In rest anunt iesirea si intrarea pe telefon. Obligatoriu atestat LRC daca pleci din tara, dar de autorizare sau obligativitatea statiei, nimic. Si chipurile dupa 5 ani nu mai sti sa vorbesti in statie , mai scoate 100-150 Euro.

Alte topicuri asemănătoare

1. inspectie tehnica ambarcatiune agrement
    de manole40iulian în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 28 Apr 2015, 03:11 PM
  2. Vand ambarcatiune agrement cruiser full dotari
    de eduard73 în topicul Bărci agrement cu motor
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 13 May 2014, 04:06 PM
  3. Ambarcatiune ptr agrement
    de sebba în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 22