radar ambarcatiune de agrement

Buna ziua, ce stiti despre radare de barca? poti avea asa ceva pe barca? permit legile sa avem asa ceva pe ambarcatiuni de agrement? au regim special ca si statiile radio ? sant necesare aprobari sau cursuri de specialitate ?
multumesc!
 
Radar: da, ai voie! La unele categorii de nave e obligatoriu, dar la agrement e optional - desi foarte util.

Navele de agrement sub 150 GT se supun regulilor SOLAS V si trebuie sa aiba pe langa alte echipamente de siguranta si semnalizare si reflector radar de 9 si 3 GHz - asta permite navelor care au un scanner radar activ sa te vizualizeze mai bine. Nu ai nevoie de aprobari sau certificate pentru instalarea de echipament radar.

Statii radio ai voie sa ai pe barca aparatul (statia mobila) - cu toata birocratia ANCOM aferenta (obtinere MSI) . Dar ca sa le folosesti efectiv ai nevoie de un certificat de operator radio in mediu marin GMDSS.

In acelasi registru e util un receptor AIS sau si mai bine un receptor+transceiver AIS (Clasa B).
 
Ultima editare:
Acum 2 ani am vorbit la ANCOM sa imi aloce un MMSI pt statia barcii. In discutia de atunci m-au intrebat daca mai am si alte dispozitive care folosesc undele radio pe barca, cum ar fi GPS-ul, pentru ca trebuie inregistrate. Nu mi-au cerut o plata suplimentara pentru acesta, ci doar sa il declar (evidentiez). Pe aceeasi logica, cred ca atat AIS-ul dar si Radarul trebuie declarate la ANCOM, daca vrem sa fim 100% legal.
In practica ma gandesc ca o sa fie dificil sa te penalizeze daca nu le-ai declarat, cel putin pentru o perioada ...
 
m-au intrebat daca mai am si alte dispozitive care folosesc undele radio pe barca, cum ar fi GPS-ul, pentru ca trebuie inregistrate..
Cel care "te-a indrumat" este un imbecil, cu pregatire precara.

Conform normelor EU (comunitare valabile si in RO)
aparatele care EMIT (voit) sunt supuse autorizarii (deci emitatoare radio, exceptie Tx de mica putere, in benzile ISM libere, gen CB; PMR; telecomenzi -usi de garaj, alarme etc)
Receptoarele NU sunt supuse autorizarii (este suficienta o declaratie de conformitate CE din partea producatorului sau importatorului)

GSM este generic -un receptor !
____
Poate am inteles eu gresit si ti-au cerut bani ca sa treaca pe o lista /document aparatele care le ai pe barca
(inclusiv gratarul pt mici ! :)
 
Ultima editare:
ca sa dam un sos,o sa trebuiasca sa inregistram aparatura la ancom........... :) ....or sa vina ajutoare doar dupa aprobarea inregistrarii.astia sint pe alta lume.pentru un ajutor,semnalizezi cu ce ai la indemina,statie,rachete,festila cu foc,invirti deasupra capului izmenele rosii....etc,nu or vrea sa le inregistram si pe astea?
 
Ultima editare:
Am vorbit și eu la Ancom și am ajuns sa anulez toate formuralele de înregistrare după ce foarte amabili și gratuit îți dau MMSI și ATIS îți cer 36 Euro pe an pentru fiecare stație, fixa sau mobila, taxa de utilizare spectru. Dacă schimbi sau nu mai folosești stațiile alta tevatura.
 
Taxă de utilizare spectru înseamnă că eşti bun de plată şi dacă staţia nu are MMSI sau eşti înmatriculat în altă ţară (că tot a început să se poarte) şi ai MMSI de acolo.
 
Corect. Tin o statie pe care nu o folosesc decat in caz de DSC. In rest anunt iesirea si intrarea pe telefon. Obligatoriu atestat LRC daca pleci din tara, dar de autorizare sau obligativitatea statiei, nimic. Si chipurile dupa 5 ani nu mai sti sa vorbesti in statie , mai scoate 100-150 Euro.
 
Stiu ca discutia e veche, dar cineva (important si decident) de la ANR mi-a spus personal ca reinnoirea la 5 ani a certificatelor GMDSS LRC pt categoria "agrement" nu este solicitarea lor institutionala, ci a scolilor in complicitate cu ANCOM. Mi-a spus ca i se pare deplasat sa fim pusi la fiecare 5 ani sa ne reinnoim certificatul de operator radio. ANR-ul a intentionat sa solicite reinnoirea certificatelor de conducator de agrement la fiecare 5 ani in baza unui aviz medical si o poza. N-au reusit sa convinga scolile sa-i sustina (adica unii dintre colegii lui de la ANR) pt ca nu castigau nimic din treaba asta. Dar din certificatele radio castiga bani, deci nu vor sa le permanentizeze valabilitatea. Si nu cred ca m-a dus cu vorba pt ca n-avea niciun motiv.
 
De acord cu tine dar am o mențiune. Am observat aceeași procedură (valabilitate) și la verificate radio emise de autorități din alte țări. Probabil au importat ce le-a convenit.
 
certificatele GMDSS-LRC sunt eliberate conform regulilor internaționale GMDSS care sunt parte SOLAS /IMO, nu este nici o mânărie, școlile nu au nici o putere trebuie sa urmeze strict programa si procedura ANCOM /ITU pentru autorizare.
 

Back
Sus